کد خبر: ۲۷۱۹۶
تاریخ انتشار: ۱۶:۲۴ - ۲۳ خرداد ۱۳۹۷
شهردار اهواز در دومین نشست تخصصی توسعه نامتوازن عنوان شد:
چه عواملی پیشرفت نابرابر مناطقی چون مهدیس و کیانشهر دخالت دارد/ سازمان های فرهنگی شهرداری در توسعه فرهنگی شهر سیر نزولی داشته است
گزارش - فرزانه زیاقمی 

دومین نشست تخصصی توسعه نامتوازن محلات اهواز در حالی برگزار شد که کارشناسان و فعالان رسانه همچنان بر عدم رعایت توازن و عدالت در هزینه کرد شهرداری در محلات مختلف اهواز تاکید دارند.

این در حالی است که در جلسه گذشته و به گفته ریاست شورای اسلامی شهر اهواز برنامه جامع 5 ساله این کلانشهر که در دوره گذشته توسط اساتید دانشگاه شهید چمران اهواز تدوین شده است دارای ایرادات و اشکالات متعددی است که باید بازنگری شود. 

محمدجعفر فلسفی ضمن اشاره به سوال برخی خبرنگاران در خصوص پیشرفت نابرابر مناطقی چون مهدیس و کیانشهر اذعان کرد: موقعیت جغرافیایی محلات در پیشرفت آنها تاثیر دارد. باید توجه کنیم که مهدیس در چه نقطه ای و کیانشهر در چه محدوده ای واقع شده است.  مناطقی که شرکت های صنعتی شکل داده اند رها شده و اگر شرکت ها به تعهداتشان عمل می کردند به این شرایط دچار نمی شدیم.

از سوی منصور کتانباف نیز با تاکید بر اینکه کیانشهر زمین 100 درصد دولت بود که به تعاونی ها واگذار شد گفت: تعاونی هایی که در مهدیس و کیانشهر فعالیت می کردند را از لحاظ اقتصادی مقایسه کنید ببینید مهدیس به کی واگذار شده و کیانشهر به چه افرادی؟

وی ادامه داد: نقشه شهر بر اساس طرح جامع تفضیلی  ایجاد می شود و نه تصمیم من و از روزی که شروع به کار کردیم قرار بود در مهدیس شهربازی راه اندازی شود که با ممانعت و مخالف راه و شهرسازی روبرو شدیم.

شهردار اهواز در پاسخ به برخی گمانه زنی ها در خصوص اینکه املاک مسکونی این منطقه وابسته به افراد یا گروه های خاصی هستند و یکی از دلایل پیشرفت این منطقه نیز می باشد با صراحت عنوان کرد: بنده به صراحت اعلام می کنم که خودم و یا هیچ یک از اعضای خانواده ام در این منطقه حتی یک پلاک نداریم، و پیشرفت این منطقه در حوزه های مختلف اعم از عمرانی و خدماتی نیز هیچ گونه سنخیتی با این گمانه زنی ها ندارد.

این پاسخ ها در حالی از سوی مسئولان مربوطه ارائه می شود که بنا به آمار استخراج شده از آمارنامه شهرداری اهواز  اگر تنها به مقوله فضای سبز این مناطق توجه و مقایسه کنیم؛ سرانه فضای سبز در حوزه منطقه 2شهرداری اهواز حدود 4/5 برابر حوزه منطقه 8 و تقریبا 10 برابر حوزه منطقه شش می باشد که این رقم حدود 2/3 برابر کل کلانشهر اهواز است.

یعنی به عبارت دیگر اگر سرانه فضای سبز هر شهروند اهواز 12/8 متر مربع باشد هر شهروند ساکن در حوزه  منطقه شش ، 3 متر مربع و هر شهروند ساکن حوزه  منطقه دو ، 30 متر مربع سرانه فضای سبز را به خود اختصاص می دهد.

حال این سوال پیش می آید که با توجه به آلودگی های هوای اهواز ناشی از ریزگردها و فلرهای نفتی و... سرانه فضای سبز مذکور می تواند میزان قابل توجهیی بر سلامتی ساکنان هر منطقه اثر مثبت ومنفی داشته باشد عدم وجود عدالت در توزیع فضای سبز در شهر اهواز به چه دلیل صورت گرفته است؟

واگذاری پارک 11 هکتاری حجاب به بخش خصوصی نیز از دیگر موارد مورد بحث خبرنگاران بود که در سالیان پیش صورت گرفته و در شرایط کنونی هیچ تعهدی از سوی پیمانکار مذکور به اجرا در نیامده است که شهردار اهواز در این خصوص اذعان داشت: روند فسخ قرارداد از مراجع ذی صلاح در حال اجرا است اما تا رسیدن به نتیجه نهایی زمان زیادی نیاز است. 

سازمان های فرهنگی شهرداری در توسعه فرهنگی شهر سیر نزولی داشته است

توسعه فرهنگی شهروندان آگاهی بخشی و آموزش های شهروندان از دیگر مباحث مورد بحث در این نشست بود که از دید این فعالان در طی یکسال اخیر عملکرد سازمان های فرهنگی شهرداری در توسعه فرهنگی شهر سیر نزولی داشته است؟

 بیلان عملکرد این سازمان ها در طی یکسال گذشته چه بوده است؟ و اینکه چرا نگاه های فرهنگی را از شهر گرفته ایم و با نگاه مکانیکی در راستای توسعه قدم بر داشته ایم؟ 

 در ادامه فلسفی رئیس شورای اسلامی شهر اهواز  به نوع نگاه های کارشناسان در خصوص این مباحث انتقاد کرد و گفت: اینکه به گفته برخی نگاه کارشناسی را کنار بگذاریم جای اشکال دارد زیرا که باید تلاش کنیم تا هم نگاهی در راستای توسعه فرهنگی و اجتماعی داشته باشیم و هم نگاه مهندسی؛ و این دو در کنار هم می توانند تاثیرگذار باشند. در واقع چالش های اهواز کلیت شهر را زیر سوال برده است. 

پیش از این اما علی بختیارزاده که به عنوان کارشناس مفاهیم و نگاه های نوین به توسعه شهری را محوریت بررسی قرار داد توسعه فرهنگی و خصوصا سرمایه گذاری بر توسعه انسانی را امری بی بدیل برای رهایی از این مسئله عنوان و خاطرنشان کرد:انسانی که درحاشیه است باید توسعه پیدا کند چرا که علت فقر در جامعه خوزستان ساختار عشایری است و گام های توسعه در خانواده ها ی مردسالار را مردها ایجاد می کنند، به همین جهت منابع اقتصادی جامعه اصولا به هدر می رود.

بختیارپور با تاکید بر اینکه بحران های هر شهر از حاشیه ها نشات می گیرد اذعان کرد: به فکر حاشیه های شهر اهواز باشید زیرا در بحران های امنیتی پالسی به شما نخواهد رسید و آستانه ای نمی توانید تعیین کنید. 

فلسفی در ادامه توضیحات خود همچنین به مشکلات آب و فاضلاب اهواز نیز اشاره کرد و با انتقاد از عملکرد افرادی که در طی سالیان گذشته در راستای جذب اعتبارات و اجرای کار داشتند افزود: مساله آب و فاضلاب از جمله  عواملی است که در بودن و نبودن ما موثر است این در حالی است که در اهواز با سونامی فاضلاب روبرو هستیم. این سوال که چرا کار به این بحران رسیده است سوالی است که همچنان پاسخ روشنی برای آن دریافت نکرده ایم. 

فلسفی با بیان اینکه در طول فعالیت دولت های قبلی مساله آب همیشه در اولویت بوده اما همچنان درگیر یک شبکه پر مسئله هستیم که حل نشده است تصریح کرد: 20 سال است که روسای جمهور می گویند مساله آب اهواز باید حل شود آیا انجام شده؟ و یا راه حلی برای حل آن مسئله پیدا کرده ایم؟ بایستی به موضوعاتی که روی موجودیت شهر سایه انداخته اند بیشتر پرداخته شود.

شرایطی حاکم در شهر،حس خدمت کم است / افرادی منافع خود را در خطر میبینند و دنبال سنگ اندازی هستند

منصور کتانباف شهردار اهواز نیز در این نشست از شرایطی که بر چهره شهر حاکم است ابراز ناامیدی کرد و گفت: شرایطی که در شهر حاکم است این است که حس خدمت کم است. در صورتی که اگر در شهریور ماه 96 که اولین روز کاری بنده بود برگردیم شرایط نامناسب تر از الان بود. 

وی ادامه داد: در اولین روز کاری و بدون فوت وقت کار اجرایی شهر را شروع کردم واز پرسنل مربوطه تراز مالی، پرداختی های پرسنل و پروژه های در دست اجرا را بررسی کردیم با این حال متاسفانه تاکنون آمار دقیقی از آنها به دست من نرسیده و این جای تاسف دارد. 

کتانباف تصریح کرد: در طی دوره فعالیت گذشته چند نرم افزار جدید  به صورت جزیره ای در واحدهای مختلف به کار  گرفتیم تا عملکرد ها شفاف تر شود ولی در این دوره هر چه تلاش می کنیم تا واحدها با یک سیستم نرم افزاری بهم متصل باشند متاسفانه موفق نشده ایم. چرا؟ به نظر شما چه عوامل و جریان هایی در ناکارآمد کردن شهرداری دخالت دارند؟

 این در حالی است که اگر دنبال نرم افزارهای جامع هستیم یعنی اینکه دنبال شفاف سازی و سالم سازی هستیم نه مچ گیری اما افرادی منافع خود را در خطر میبینند و دنبال سنگ اندازی هستند.

وی در ادامه به استخدام نیروهای مازاد در شهرداری اشاره کرد و گفت: با شرایط حاکم بر شهرداری، 8 ماه حقوق عقب افتاده پرسنل با نیروهای بسیار متورم بایستی بخشی از هزینه های شهرداری را به آموزش جارو زدن پاکبان ها اختصاص دهیم این برای همگان جای تعجب دارد. از مجموع هزار نفری که در فضای سبز مشغول هستند چند نفر تخصص فضای سبز دارند؟

 چند پیمانکار و یا فرد متخصص در حوزه فضای سبز در میان این افراد وجود دارد؟ چرا باید تمام فکر و دغدغه شهرداران فقط پرداخت حقوق معوقه به نیروها و افراد تحمیل شده باشد؟ آیا تمام فعالیت های شهرداری در این امر خلاصه می شود؟

کتانباف گفت: از روز اول می گویم حرمت شهر را نگه داریم اما متاسفانه فقط اخبار و القاب منفی را برای اهواز به کار میبریم بدون اینکه به تاثیر آن بر شرایط اجتماعی و اقتصادی آن بیندیشیم.من شهروند برای شهر چه کرده ام؟

شهردار اهواز با اشاره به طرح تفکیک زباله از مبدا خاظرنشان کرد:  در دهه سوم تفکیک زباله از مبدا هستیم اما معدل ما چه رقمی است؟ در حالی که طبق نظرسنجی که ما انجام داده ایم نیمی از مردم به این امرآگاهی دارند.

وی در ادامه ضمن اشاره به وضعیت اقتصادی شهرداری اهواز و میزان بدهی ها عنوان کرد: زمانی که شهرداری به ما تحویل داده شده با حجم بدهی های زیاد و درآمد کم مواجه بودیم؛ اگربخواهیم با حداقل ها شهرداری را اداره کنیم اعتباری بالغ بر 3هزارمیلیارد تومان نیاز است این درحالی است که درآمد ما حدود 700میلیون تومان است. در صورتی که منابع مالی ما تامین نشوند میتوانیم از تسهیلات استفاده کنیم اما سهم اهواز از این تسهیلات چقدر است؟

اگر قرار است خدمت کنیم باید ابزار، ساختار و تاسیسات را ایجاد کنیم و بعد از آن شروع کنیم با این شرایط در این مدت زمان کم و با حجم عظیمی از مشکلات کارهایی نیز انجام شده که احداث 5 تقاطع غیر همسطح، ساحل سازی بیش از 14 کیلومتر مربع تا پایان سال دوم فعالیت از جمله فعالیت های این دوره بود.

وی در پایان عنوان کرد باید با هماهنگی مدیران سایر ادارات واحدمدیریت شهری را ایجاد کنیم تا با هماهنگی بیشتر در راستای خدمت رسانی قدم برداریم.

شکافی که شکل گرفته چه عواملی دخیل بوده

رئیس شورای اسلامی شهر اهواز در ادامه با اشاره به اینکه توان مالی کنونی شهرداری از سطح هزینه های روزمره ضعیف تر است گفت: کاش بحث قطار شهری را شفاف با هم حرف بزنیم آیا با این توان مالی شهرداری و مشکلاتی که در این مقطع زمانی گریبانگیر شهرداری است پیگیری پروژه قطار شهری نیاز شهر هست یا برای مقطعی می بایست به تعویق بیفتد؟ یا اینکه انتظار داریم با توسعه همه جانبه شهر روبرو شویم.

وی ادامه داد: شکافی که شکل گرفته چه عواملی دخیل بوده؟ مدیریت استان، مدیریت شهری، عملکرد شوراها و شهرداری و مشارکت مردم چقدر در این شکاف تاثیر داشته اند؟ اینها مسائلی است که باید موشکافانه بررسی شود تا دلایل و غفلت هایی که سبب شد این توسعه نامتوازن را شکل گیرد را شفاف کنیم.

خودم و هیچ یک از اعضای خانواده ام در کیانشهر حتی یک پلاک نداریم!

خودم و هیچ یک از اعضای خانواده ام در کیانشهر حتی یک پلاک نداریم!


خودم و هیچ یک از اعضای خانواده ام در کیانشهر حتی یک پلاک نداریم!


خودم و هیچ یک از اعضای خانواده ام در کیانشهر حتی یک پلاک نداریم!

خودم و هیچ یک از اعضای خانواده ام در کیانشهر حتی یک پلاک نداریم!


خودم و هیچ یک از اعضای خانواده ام در کیانشهر حتی یک پلاک نداریم!خودم و هیچ یک از اعضای خانواده ام در کیانشهر حتی یک پلاک نداریم!

خودم و هیچ یک از اعضای خانواده ام در کیانشهر حتی یک پلاک نداریم!

خودم و هیچ یک از اعضای خانواده ام در کیانشهر حتی یک پلاک نداریم!
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار