کد خبر: ۲۷۱۹۳
تاریخ انتشار: ۱۸:۴۶ - ۲۲ خرداد ۱۳۹۷
هشدار به هیأت‌مدیره بانک ملی و شستا
سیدعلی بحرینی‌مقدم" افزود: بانک ملی به عنوان مالک گروه ملی صنعتی فولاد خوزستان مكلف به حل مشكلات اين شركت قديمی است، اما با سهل‌انگاری و بی‌تفاوتی و بی‌برنامگی به مشكلات استان دامن می‌زند.
بسياري از اين شركت‌ها با زيان انباشته فراوان و نداشتن برنامه توسعه‌ای عملا وبال گردن مديران استاني می‌شوند كه در مواقع بحران هيچ‌كدام از مديران پاسخگوی مشكلاتشان نیستند و نهايتا تهديد جدی را متوجه استان می‌کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و منابع انسانی استانداری خوزستان  با اشاره به مشکلات گروه ملی صنعتی فولاد گفت: هيأت مديره بانک ملی كشور هيچ‌گونه دركی نسبت به مسائل و مشكلات خوزستان ندارند.

همچنین سید علی بحرینی مقدم همچنین با اشاره به عملکرد ضعیف هلدینگ های بزرگ زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نظیر شستا و صندوق بازنشستگی کشوری در پاسخ به اینکه سرمایه گذاری این هلدینگ ها و بانک ها در خوزستان فرصت است یا تهدید، گفت: خوزستان به لحاظ داشتن منابع عظيم نفت، گاز و كشاورزی و به دليل تنوع زمينه‌های اقتصادی هميشه مورد توجه سرمايه‌گذاران بوده و هست؛ شركت‌های دولتی و هلدينگ‌ها با داشتن منابع عظيم مالی و برخورداری از رانت بسياری از اين فرصت‌های سرمايه‌گذاری را از بخش خصوصی گرفته‌اند. 

این مقام مسئول افزود: تا این مرحله مشكلی متوجه استان نيست و به نوعی فرصت است، اما عملكرد اين‌گونه شركت‌ها در مديريت بنگاه‌های اقتصادی تأسيس شده نشان می‌دهد كه نگاه صددرصد دولتی به اداره شركت‌ها باعث شده كه كوچک‌ترين حساسيتی نسبت به مسائل جاری شركت و مباحث توسعه‌ای نداشته باشند و عملا مديران استاني را با چالش‌ها و معضلات جدی مواجه می‌كنند.

وی در ادامه اظهار کرد: اين در صورتی است كه هيأت مديره و مدير عامل اين شركت‌ها به عنوان حياط خلوت اين مجموعه‌های سرمايه‌گذاری نقش بازی كرده و باعث استفاده از نيروهای ناكارآمد و غيركيفی و غيربومی در اين شركت‌ها شده است. بسياري از اين شركت‌ها با زيان انباشته فراوان و نداشتن برنامه توسعه‌ای عملا وبال گردن مديران استاني می‌شوند كه در مواقع بحران هيچ‌كدام از مديران پاسخگوی مشكلاتشان نیستند و نهايتا تهديد جدی را متوجه استان می‌کنند.

بحرینی‌مقدم در پایان تاکید کرد: ضروری به نظر می‌رسد كه اين‌گونه شركت‌ها سرمايه‌گذاری در انتصابات هيأت مديره و مديران عامل با مقامات استاني هماهنگی كامل داشته باشند كه از حمايت‌های استانی برخوردار باشند و بتوان از ظرفيت نيروها و مديران بومی استفاده كرد و هم در برنامه‌های توسعه‌ای از ظرفيت‌های استانی استفاده كند، در غير اين‌صورت به نظر می‌رسد لازم است استانداری در نحوه تعامل با اين‌گونه شركت‌ها تجديدنظر جدی كند.

سیدعلی بحرینی‌مقدم" افزود: بانک ملی به عنوان مالک گروه ملی صنعتی فولاد خوزستان مكلف به حل مشكلات اين شركت قديمی است، اما با سهل‌انگاری و بی‌تفاوتی و بی‌برنامگی به مشكلات استان دامن می‌زند.

او ادامه داد: تا به امروز مجموعه پرسنل و مديران استان با پيگری فراوان و مجدانه سعی بر حل مشكلات شركت مذكور كرده‌اند و از هيچ كوششی دريغ نكرده‌اند ولی در كمال تاسف و تعجب عوامل بانک از مسئوليت‌ها شانه خالی می‌كنند و عملا مديران استان را رو در روی پرسنل قرار می‌دهد.

بحرینی‌مقدم تاکید کرد: قطعا از اين به بعد بانک می‌بايست جوابگوي عملكرد خود باشد و با پذيرش مسئوليت‌ها در اسرع وقت مشكلات شركت و پرسنل را حل كند. قطعا عواقب هرگونه كم‌كاری و سهل‌انگاری مستقيما متوجه هيأت مديره بانک خواهد بود و در برابر قانون پاسخگو خواهند بود.

به گزارش خبرنگار ما همچنین دکتر بحرینی مقدم در حاشیه نشست گفتگوی دولت و بخش خصوصی در روز شنبه با اشاره به معضلات ايجاد شده از طرف شركت سرمايه گذاري تامين اجتماعي ( شستا ) و هولدینگ های دیگر گفت : این شرکت ها نه تنها در توسعه و اشتغال استان کمک نمی کنند بلکه تصميمات آنها در زمينه بنگاه داري باعث ايجاد اختلال در وضعيت اقتصادي استان شده است، سال گذشته دكتر شريعتي طرح توسعه فولاد سازی شرکت فولاد اكسين و احداث كارخانه فولادسازی جوار اين شركت را با زحمت فراوان در هيئت دولت تصويب كردند پروژه ای که با راه اندازی آن بیش از ۱۰۰۰ نفر استخدام خواهد داشت و سود بسیاری نصیب این شرکت خواهد کرد ولي آقايان تاكنون يك قدم در اين زمينه برنداشته اند و در عوض اين شركت فولادی با مشكلات عديده مالي و مدیریتی  روبروست و بزودی دچار بحران خواهد شد . وقتی موضوع را بررسی می کنیم می بینیم این شرکت نزدیک به یکسال است در شرایط عدم ثبات مدیریتی در هیأت مدیره است و یا در شرکت های دیگر چند هفته از تغییر مدیرعامل گذشته ولی از انتخاب جایگزین خبری نیست.

وی افزود :در همین شرکتهای پتروشیمی زیرمجموعه تاپیکو و شستا در ماهشهر دولت مجوز طرح های توسعه که باعث اشتغال صدها جوان خوزستانی می شود صادر کرده بودجه و وام های مربوطه هم آماده است ولی آقایان بدلایل نامعلوم مانع کار شده اند. 

این شرکت ها نه تنها در جهت اشتغال استان کاری نمی کنند بلکه ترس آن داریم با رویه سو مدیریت و مشکلات شرکت داری باعث بیکار شدن حجم زیادی نیروی کار بشوند.

لازم بذکر است در حال حاضر مالک شرک گروه ملی صنعتی ایران شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی با مدیریت عاملی خداداد غریب پور می باشد همچنین این شرکت به همراه شرکت شستا سهامدار اصلی فولاد اکسین خوزستان می باشد و  شرکتهای پتروشیمی فناوران و غدیر و فارابی و پتروشیمی آبادان در تملک شرکت شستا و تاپیکو می باشند. 
موج راهپیمایی کارگران معترض گروه ملی و حل نشدن مشکلات این شرکت از سوی شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی و بانک ملی باعص نگرانی شده دیگر شرکت های زیرمجموعه نیز به همین سرنوشت دچار شوند.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار