کد خبر: ۲۷۱۹۰
تاریخ انتشار: ۰۳:۱۳ - ۲۲ خرداد ۱۳۹۷
رییس شورای شهر اهواز
فلسفی با انتقاد از التهابات ایجاد شده در هفته های گذشته گفت: در چند هفته اخیر موضوعاتی درباره مسایل شورا پیش آمد که در فضای مجازی پررنگ شد و اشخاصی در تنور این مسایل دمیده اند.
برخی در اتاق تاریک  درباره پست های شهرداری اظهار نظر می کنند

محمد جعفرفلسفی رییس شورای اسلامی شهر اهواز گفت : دغدغه هایی که نسبت به نوع عملکرد شورا و شهرداری، تصمیمات و شرایط  در سطح شهر وجود دارد، مختص این شورا نیست. همه وظایف قانونی داریم که باید به آن پایبند باشیم از طرفی گاهی شرایط و مصالح شهر نیز استلزام هایی برای اعضای شورای شهر ایجاد می کند.

طی چند هفته اخیر موضوعاتی پیش آمد که در فضای مجازی پررنگ شد و اشخاصی در تنور این مسائل می دمیدند. کسانی بودند که به نام افرادی خاص مطالبی را منتشر کردند که بعد مشخص شد این مطالب و نقل قول ها فاقد سندیت بوده و به نوعی جعلی هستند که انتشار اینگونه مطالب اصلا درست نیست.

اینگونه افراد رویه ای را اتخاذ کرده اند که در یک زمان خود را دلسوز جامعه و سرنوشت شهر نشان می دهند ولی وقتی مشکلی رخ می دهد همه را زیر سئوال می برند. از جنبه های مختلف باید این موضوعات را مورد بررسی قرار داد.باید شرایط را به درستی درک کرد و تلاش داشت در حد توان قانون را اعمال کرده و در انجام وظائف قانونی خود هیچ ترسی نداشته باشیم.

حفظ آرامش در شهر اهواز که آسیب دیده و زخم خورده التهاب ها و تنش های مختلف است به ویژه در چند دوره گذشته شورا، اصل است؛ جامعه و مردم دوست ندارند وارد چنین فضایی شوند و از کسانی که به عنوان اعضای شورا انتخاب کرده اند انتظار دارند که از ورود به فضای تنش زا پرهیز کنند.

امیدواریم در عمر باقی مانده این شورا باز هم بتوانیم این اصل را رعایت کرده و در فضایی آرام شرایط را نقد کنیم و توجه ای به منافع حزبی، جناحی و قومی نداشته باشیم و با تدبیری که در همه اعضای شورای شهر وجود دارد، به وظایف و مسئولیت های خود عمل کنیم.

 برگزاری نشست های خبری رئیس شورا و روسای کمسیون ها در دستور کار قرار دارد.

فلسفی در پاسخ به اتهامات مطرح شده توسط یکی از اعضای شورای شهر گفت: برخی از این اتهامات بی پایه و برخی دیگر توهم است. یک عده در اتاق تاریکی نشسته اند و درباره پست های شهرداری با نگاه سیاسی و قومیتی اظهار نظر می کنند در حالی که تمام تلاش ما این است که شایسته سالاری صورت بگیرد حتا در مواردی که افراد لایق موضع سیاسی نزدیکی به ما نداشته باشند؛ برای مثال بحثی بین اعضا و شهردار پیش آمد که آقای نوشادی معاون فعلی شهردار به عنوان قائم مقام معرفی شود و این در حالی است که ایشان موضع سیاسی خاصی ندارند و یا درباره آقای آبیار که شخصیتی متعهد و متدین است و مشخص است که خط و ربط سیاسی مشخصی را دنبال نمی کند اما  پُرواضح است که ما بر اساس این خط و ربط ها تصمیم گیری نمی کنیم.

این اتهام زنی ها واقعا عجیب است؛ گاهی چهره های سیاسی تابلوداری معرفی می شوند که مشخص است هدف چیست اما یک‌موقع است که درمیان چهره های متخصصِ مجموعه های شهرداری، شایستگی ها و توان مندی هایی دیده می شود که نادیده گرفتن آن ها به دلیل عدم تطابق مواضع سیاسی شان با ما، اجحاف و بی انصافی است . 

جای سوال است که چرا برخی می خواهند با اتهام زنی فضای بدبینی را در جامعه حاکم نمایند؛  هجمه ی زیادی در طول این مدت به خودِ بنده به عنوان ریاست شورای شهر صورت گرفت اما ما سعی کردیم به گونه ای رفتار کنیم که فضا سنگین تر نشود و خدای نکرده حاشیه ای ایجاد نشود که دودش در چشم مردم مظلوم برود
.
حداقل این تجربه را برای خود درنظر گرفتم که زود جبهه گیری نکنم و وارد بازی هایی شوم که دیگران طراحی کرده اند 

زمانی که از زبان آقای باباپور مطلبی منتشر شد همه بلافاصله پذیرفتند اما بعد ایشان توضیح دادند و مشخص شد که  مطلب منتشر شده دور از واقعیت بوده است و یا در موردی که به نقل از شخصی بیانیه ای بر علیه آقای موسوی زاده صادر شده بود، کاشف به عمل آمد که او نسبت به این اقدام اظهار بی اطلاعی کرده بود و اصلا از این ماجرا خبر نداشت.

 اگر قرار باشد بر اساس این ماجراهای واهی قضاوتی صورت بگیرد نتیجه چه خواهد بود؟چه فضایی ایجاد خواهد شد؟اختلاف بین اعضای شورای شهر و شهردار امری کاملاً طبیعی است اما چرا بحثی که در فضای اتاق بین چند نفر از معتمدین مردم مطرح می شود به سرعت سر از فضای مجازی در می آورد، جای سوال دارد.

هزاران اتفاق در هیات های اندیشه ورز رُخ می دهد و گلایه ها و اعتراضاتی مطرح می گردد اما آیا رسانه ای شدن تمام آن ها ضرورت دارد؟ آیا انتشار این بحث ها باعث تشویش اذهان عمومی نخواهد شد؟

طبیعی است که مشورت ها و هم فکری هایی با اعضای شورا صورت بگیرد اما اتهاماتی که از نظر سیاسی وارد می شود به هیچ وجه صحت ندارد.

در اهواز موازنه ای صورت گرفت و از یک لیست ۸ نفر وارد پارلمان شهری شدند اما برخلاف تصوری که از قبل نسبت به شورا وجود داشت این جریان کار خود را تازه شروع کرده و ارتباط با مردم را قطع نکرده است. یکی از انتقاداتی که قبلابه اعضای شورا گرفته می شد بریدگی از مردم بود و این درحالی است که تمام تلاش ما این است این ارتباط منقطع نگردد. 

اگر تصمیمات ما به سمت و سویی رفت که مصالح مردم نادیده گرفته شود این حق برای تک تک آن ها وجود دارد که ما را به چالش بکشند اما چه کسی است که شاهد تلاش شبانه روزی اعضای شورای شهر نباشد؟ و دغدغه و دل سوزی اعضای شورا را نبیند؟ چه کسی است که شاهد دلسوزی و همت جدی شهردار در محرومیت زدایی از مناطق کم برخوردار نباشد؟

مطلب منتسب به شهردار مبنی بر این که چون حاشیه عوارض نمی دهد نباید به آن خدمت کرد؛ "دروغِ محض" است و ما نمی توانیم  تحلیل های خود را بر اساس یک دروغ  بنا کنیم.

این جمله نه با عقل جور در می آید نه با عملکرد. وقتی ما به ملاشیه می رویم و شهردار شخصا پیگیر آسفالت آن منطقه می شود و یا وقتی شهردار مناطقی را که تا سال گذشته در محدوده خدمت رسانی نبوده اند به سایر مناطق شهر اضافه می کند و زیر بار هزینه های سنگین آن می رود؛ می توان این ادعا را پذیرفت؟ پیام روشن این اقدامات خدمت رسانی به مردم به ویژه مناطق محروم و کم برخوردار است و این حقیقت بر هیچ کس پوشیده نیست.

در این ۸ ماه که از کار شهرداری می گذرد در مناطقی همچون منبع آب، ملاشیه، علی آباد، مندلی، سیاحی، سادات، حتا مهدیسی که چند ماه است به ما واگذار شده انواع خدمات را انجام داده است و اگر این جمله حتا با فرض محال هم درست بود یعنی نباید خدماتی ارائه می شد که انجام این خدمات رد قاطعی بر این ادعای کذب است

اگر ما یک مسئله ای را از یک جا بگیریم و به جای دیگری بچسپانیم منطق وصداقت است؟ ما حق نداریم افراد را این طور تخریب کنیم. آقای کتانباف یک انسان است می آید و می رود. ایشان برای همه ی ما شناخته شده است، آیا اجازه داریم این طور تخریب کنیم؟ آیا نسبت به این ادعاهای کذب که موجب تفرقه افکنی می شود؛ نزد خداوند مسئول نیستیم؟ آیا قرآن این را به ما گفته است؟ باید انصاف را رعایت کنیم و یک جایی برای خودمان بگذاریم. 

گاهی پیش می آید که در جلسات ما یکی از اعضای شورا می گوید من دیگر استعفا می دهم حتا پیش آمده که استعفای کتبی به من داده اند اما آیا من این قضیه را در بوق و کرنا رسانه ای کردم؟ 

بالاخره گاهی افراد در عصبانیت تصمیم هایی می گیرند و ما نباید برخورد آنی داشته باشیم. ما باید هوشمندانه با مسائل برخورد کنیم. نباید تابع احساسات بود. نباید مباحث جناحی را دخیل کرد. 

در پاسخ به برخی که مدعی برخورد سیاسی هستند باید بگویم اتفاقاً این ما هستیم که نسبت به برخورد جناحی انتقاد داریم. در بحث انتصابات آقای کتانباف تلاش کرد  نظر تمام اعضای شورا را بگیرد و با مشورت عمل کند، کدام یک از اعضا منکر این واقعیت هستند؟ آیا واقعا این گونه بوده که تنها هشت نفر تصمیم گرفتند و هرچه آن ها گفتند شهردار انجام داده؟ یا واقعیت چیز دیگری 
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار