کد خبر: ۲۷۱۰۳
تاریخ انتشار: ۱۳:۱۵ - ۱۳ خرداد ۱۳۹۷
پروژه سد گتوند یک پروژه تاثیرگذار به شکل مستقیم بر روی رودخانه کارون و کیفیت آن در مقطع بالادست بوده در صورتی که پل کابلی با داشتن تنها یک پایه میانی وسط رودخانه هیچ گونه تاثیر مثبت و منفی بر روی دبی ، کیفیت و دیگر پارامترهای رودخانه را ندارد.
مطالعات کامل زیست محیطی پروژه پل کابلی عابر پیاده اهواز صورت گرفته است

مهندس ربیعی کارشناس ارشد مهندسی آب و سازه های هیدرولیکی  در پاسخ به ابهامات ایجاد شده در خصوص پل کابلی عابر پیاده اهواز و برج میانی آن در شبکه های اجتماعی توضیح داد: رژیم رودخانه کارون و میزان آورد آن تنها به میزان بارش ها در حوزه آبریز بالادست و سیاست های آبی وزارت نیرو ماننده سدسازی ها و پروژه های انتقال آب میان حوضه ای داشته و فعالیت های عمرانی در مقطع شهر اهواز هیچ گونه تأثیری در میزان دبی عبوری رودخانه کارون نداشته و طرح این مسئله که اجرای این پروژه و یا دیگر پروژه های گردشگری باعث از بین رفتن رودخانه کارون و یا کم آبی آن می شوند امری کاملاً غیرکارشناسی می باشد .

ربیعی گفت:  در خصوص فرآیند طراحی و اجرای پروژه کابلی ذکر پاره ای موارد ضروری می رسد. مطالعات اولیه این پروژه از حدود سه سال بیش توسط یکی از معتبرترین مشاوران مطرح در سطح کشور و توسط شهرداری اهواز و قبل از انتصاب دکتر شریعتی به عنوان استاندار خوزستان به انجام رسیده و مطالعات کامل زیست محیطی برای این پروژه صورت گرفته است و تنها عملیات اجرایی این پروژه در زمان استاندار فعلی و با حضور شهردار وقت اهواز آغاز شده است.

این کارشناس ارشد مهندسی آب و سازه های هیدرولیکی  اظهار داشت :همچنین موافقت ها و تاييديه ها جهت ساخت پل توسط سازمان اب و برق اخذ شده است.

ربیعی تصریح کرد: لازم به توضیح است کارفرما اصلی پروژه پل کابلی عابر پیاده شهرداری اهواز بوده و سازمان عمران ساحل کارون تنها به نمایندگی از شهرداری اهواز نسبت به اجرای این پروژه توسط پیمانکار مربوطه اقدام می نماید و نقش سازمان عمران ساحل کارون نقش مدیریت اجرایی پروژه مذکور را بر عهده دارد. 

 این کارشناس ارشد مهندسی آب و سازه های هیدرولیکی گفت: مقایسه این پروژه با سد گتوند علیا قیاس مع الفارق و فاقد وجاهت لازم و نشان از ناآگاهی نگارنده از مسائل زیست محیطی و کاربری پروژه ها دارد. به گونه ای که پروژه سد گتوند یک پروژه تاثیرگذار به شکل مستقیم بر روی رودخانه کارون و کیفیت آن در مقطع بالادست بوده در صورتی که پل کابلی با داشتن تنها یک پایه میانی وسط رودخانه هیچ گونه تاثیر مثبت و منفی بر روی دبی ، کیفیت و دیگر پارامترهای رودخانه را ندارد. 

وی یادآورشد: همچنین نویسنده این مطلب با عنوان کردن مواردی مانند هزینه کردن اعتبار این پروژه برای رفع مشکلات مناطق محروم و ساخت مدرسه و بیمارستان کاملا از بحث علم، فنی و مهندسی خارج بوده به شکلی که با این استدلال می بایست تمام پروژه های کشور در بخش فرهنگی گردشگری تفریحی و موارد مشابه تعطیل و هزینه های آن در موارد مورد نظر وی هزینه گردد.همین استدلال در ساخت برج میلاد، پل طبیعت تهران و پروژه هایی از این قبیل که صدها برابر پروژه مذکور هزینه دارند می شود ذکر کرد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار