کد خبر: ۲۶۸۸۵
تاریخ انتشار: ۰۹:۲۲ - ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷
کاسبان تحریمهای ظالمانه که فقط به فکر خودشان و جیب و منافع شخصی و باندی و گروهی شان هستند چند روز است پس از خروج امریکا باز نفس راحت می کشند که باید واقعا به آنها خسته نباشید گفت !
خمینی بزرگ در ماجرای قطعنامه 598 درس مهمی به جهانیان و مسئولین کشورمان دادند که آن هنگام که لازمست تا گلوله ی آخر بجنگیم و هرگاه ضرورت داشت مذاکره و صلح را برای کند کردن شمشیر معاندان و دشمنان مان که همانا امریکا و اسرائیل هستند بکار ببریم . شعار جنگ جنگ تا پیروزی امام عزیز چنان ارزشمند بود که حاضر بودیم ایران را فدای کلامش کنیم اما خمینی شکسته نشود . امام صادق امت در آن ایام که عده ای برطبل چرا جنگ می کوبیدند پس از پذیرش قطعنامه جنجال کردند که چرا قطعنامه را پذیرفتید پیام جالبی دادند و هدف از پذیرش قطعنامه را در ا« فضای وحشتناک تبلیغاتی بر علیه کشورمان ، کند کردن شمشیر استکبار و ... برشمردند !

اینک نیز که شرایط پیچیده ی بین المللی و وضعیت کشور عزیزمان بگونه ای در حال رقم خوردن بود که همانند همیشه درایت و تیزهوشی و آینده نگری رهبر عزیز انقلاب مان موجب  ایجاد شرایط جدیدی شد که با حفظ عزت و اقتدار ملی کشور مذاکراتی بین قدرتهای تاثیر گذار جهانی طراحی و برنامه ریزی شد تا به یک قرارداد مهم جهانی منجر و برجام نام گرفت .

برجام بعنوان یک سند حقوقی مهم که فیمابین بزرگترین قدرتهای جهان و ایران عزیز و مقتدر اسلامی منعقد گردیده است و می تواند با افتخار برای حقوقدانان وزارت خارجه ی کشورمان ، قطعا می تواند در مناقشات بین المللی تحت نظارت سازمان ملل  متحد و شورای امنیت مورد استناد و استفاده قرار بگیرد .

این سند بسیار مهم بین المللی اختصاصاتی بی نظیر دارد که به برخی از موارد مهم آن می پردازم:

1- خروج ایران از محاصره و تنگناهایی که تبلیغات وسیع صهیونیستی و امریکائی براه انداخته بودند .

2- برای اولین بار در تاریخ تشکیل سازمان ملل متحد بر اساس یک سند تاریخی مهم و با ارزش مانع از یک برخورد مهم  نظامی شده که چه بسا می توانست جنگ جهانی سوم را رقم بزند !

3- برای اولین بار در تاریخ سازمان ملل است که شش قطعنامه ی مهم صادره با یک قرارداد بین المللی کان لم یکن و باطل و بلااثر میگردد .

4- برای اولین بار است که یک کشور با یک قرارداد این چنینی از زیر بند 7 منشور ملل متحد (1) بدون بروز جنگ و خونریزی خارج میشود .

5- برای اولین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی بخش مهمی از دارائی های بلوکه شده ی ملت ایران که حدود چهل سال است در ید امریکای جمایتکار است به کشورمان برگردانده شد .

6- در این سند مهم مقرر میشود تمامی تحریمهای ظالمانه ی چهل ساله بر علیه ملت ایران برداشته بشود .

7- از همه مهمتر و خاص تر اینکه برای اولین بار حق داشتن انرژی هسته ای ملت ایران که بدست توانای فرزندان این مرز و بوم و با سختی بدست آمده است توسط برجام به رسمیت شناخته شده است در حالی که تا قبل از برجام حق داشتن انرژی هسته ای تحت هر عنوان و نامی برای ایران را با ترساندن کشورهای جهان و منطقه ممنوع کرده بودند !

8- در پایبندی ایران به تعهدات خود به مجامع رسمی بین المللی نیز نمره بیست گرفتیم و دنیا دانست می تواند بر روی قول و تعهد ایران اسلامی حساب ویژه باز کند و دیدند که سیاست ما عین دیانت ماست .

متاسفانه و با هزار افسوس باندها و گروههای مخصوصا بظاهر اصولگرا از روز اول شروع به تخریب این قرارداد مهم و تاثیرگذار بین المللی نمودند که حقیقتا باعث تعجب است و چگونه است که این موفقیت بی نظیر و مهم که بر اساس فرمان تاریخی و خاص رهبرانقلاب مبنی بر نرمش قهرمانانه شکل گرفت و در تمامی مراحل نیز مورد نظر معظم له قرار گرفته و بارها از وزیر امورخارجه جناب دکتر ظریف حمایت نموده است چرا این چنین از روز اول مورد هجمه های ناجوانمردانه قرار گرفت .

قطعا ترس از ثبت این موفقیت بزرگ بنام تیم تلاشگر و ساعی دکتر روحانی و دکتر ظریف نگذاشت تا این کوته نظران کوته فکر متوجه باشند که این موفقیت برای نظام اسلامی ماست نه فرد و گروه خاصی !

لذا از همان تریبون هائی که در اختیارشان بود و برای تمجیدهای بی قائده و مبالغه آمیز برای دولتین سیاه نهم و دهم که خود را نماینده ی امام زمان می دانستند و خطوط قرمزشان گوش فلک را پر کرده بود و قاطبه ی علمای مدعی کشور را چون مصباح و جنتی و یزدی و امامان جمعه را فریفته بودند شروع به بمباران تبلیغاتی بناحق برای تخریب برجام نمودند .

باید همه گان بدانند اگر برجام سندی بر خلاف امنیت ملی و بر خلاف منافع ملی و کشورمان بود اینقدر اسرائیل و امریکا و اذناب منطقه ای شان را اینقدر برآشفته نمیکرد که در نهایت باعث خروج کدخدا از برجام گردد .

کاسبان تحریمهای ظالمانه که فقط به فکر خودشان و جیب و منافع شخصی و باندی و گروهی شان هستند چند روز است پس از خروج امریکا باز نفس راحت می کشند که باید واقعا به آنها خسته نباشید گفت !

اینان تا برجام برقرار بود سینه میزدند که چرا با آمریکا مذاکره شده و حالا که آمریکا رفت هم مجددا هجمه های ناجوانمردانه شان را برعلیه دولت آغازیده اند که چرا آمریکا رفت و برای خسارتهای برجام ! دولت عذرخواهی کند ! براستی نمیدانم و برای همه گان هم سئوال است که بالاخره چه میخواهند و چه نمیخواهند و چه باید کرد تا دست از این بازیهای مسخره شان بردارند !

ولله اگر تمام مسئولین و گروهها و احزاب یکپارچه پشت برجام می ایستادند و اینقدر فرکانس های ناامید کننده و جوساز را از خود ساطع نمیکردند برجام به این ایستگاه نمی رسید و قدرتهای مذاکره کننده نیز ناچار بودند تا مستحکم تر از این بپای امضاهایشان که شرف و شخصیت دیپلماسی شان محسوب میشود می ایستادند و در مقابلشان سدی بلند و قدرتمند می دیدند و مقیدتر از این می بودند!

آخر این چه وضع زشتی است که تیم مذاکره کننده مان با تمام توان و با قدرت مشغول مذاکره بودند و در کشورمان نداهای نادرستی از بنگاههای تبلیغاتی خاص سرداده میشد ! و دل تیم مذاکره کننده را سرد میکردند و تیم مقابلشان را جری تر می نمود ! این اخلاقا و قانونا نادرست و ناجوانمردانه است !

برجام هر چه بود شخصیت توانای حقوقی و دیپلماسی ایران بزرگ را به نمایش گذاشت و حق است تا همه مردانه بپای آن بایستند و پشت تیم مذاکره کننده مان را خالی نکنند و در صف اسراییل و امریکا و اذنابشان قرار نگیرند ... !

امیدواریم تصمیم جدید نظام و دولت در ادامه ی برجام پس از خروج امریکا سبب رفع موانع و مشکلات برای مردم و کشورمان گردد ... انشالله

 

 *********************

* فصل 7 منشور سازمان ملل متحد چه می گوید؟ 

شورای امنیت سازمان ملل متحد بر اساس فصل 7 منشور سازمان ملل متحد میتواند در وضعیت های تهدید صلح جهانی، تخطی از رویه های صلح، یا اعمال خشونت و زور در سطح جهان دست به اقدام بزند. طبق این بند می تواند مجازات هایی از قبیل قطع کامل یا جزیی روابط اقتصادی، ارتباطات زمینی، هوایی، دریایی، دریایی، پستی، تلگرافی، بیسمی و دیگر وسایل ارتباطی و هم چنین قطع روابط دیپلماتیک را در نظر بگیرد و تمام دولت های عضو سازمان موظف اند آن ها را اجرا نمایند. 
چنانچه شورای امنیت تشخیص دهد که اقدامات پیش بینی شده در ماده 41 (مجازات های دیپلماتیک و اقتصادی) در حد کافی نبوده می تواند از نیروهای نظامی، هوایی و دریایی یا هر وسیله دیگری حذف نشود. 

کره شمالی 1955، لیبی 1973، آنگولا 1991، یوگوسلاوی 1992، سومالی 1993، رواندا 1994، افغانستان، تیمورشرقی، کنگو، سیرالئون 1999، عراق 1990، 1995، 2002، هائیتی 2004، ایران 2006 مشمول فصل هفتم منشور سازمان ملل شدند. 

در همه ی این موارد مداخله نظامی صورت گرفت و این کشورها متحمل صدمات و لطمات زیادی گردیدند، تنها موردی که راهکار معضل بروز کرده را با صلح و گفت و گو پیدا کرد و مناقشه مذکور به پایان خود نزدیک شده است، کشور ایران است، از این منظر می توان لوزان را ایستگاه اثبات توانمندی دستگاه دیپلماسی کشورمان
خواند
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار