کد خبر: ۲۶۸۸۳
تاریخ انتشار: ۲۲:۱۸ - ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷
مدیریت بحران استانداری خوزستان مربوط به کل خوزستان است و تنها متعلق به شهر اهواز نیست، لذا شهردار به عنوان رئیس ستاد بحران شهر اهواز یا معاون شهردار باید در همه جلسات ستاد بحران حضور داشته باشند.
چند روز پیش در رسانه های کشوری، محلی و شبکه های اجتماعی خبر از وقوع طوفانی با سرعت پنجاه کیلومتر در ساعت شدند.

قبل از وقوع طوفان در چند ساعت مدیریت بحران استان خوزستان اعلام وضعیت اضطراری را به تمام دستگاه‌های اجرایی، عملیاتی، خدماتی و اروژانسی را صادر کرد.

طوفان وارد استان شد و تمام استان را در نوردید و بعد از گذر چند ساعت وضعیت به حالت نیمه طبیعی بازگشت. در لحظات اولیه وقوع طوفان تمام شهروندان عزیز اهوازی شاهد قطعی برق در تمامی مناطق مختلف شهر را شاهد بودند.

 این در حالی بود که شرکت نیرو وعده عدم قطعی برق و ارائه خدمات را به شهروندان عزیز اهوازی را داده بود که متاسفانه آن طور که باید و شاید نیز شرکت نیرو وعده خویش را عملی نکرد و شهروندان عزیز اهوازی را در بدترین شرایط ممکن آنهم بدون ارائه خدمات به حال خویش راه ساخت.

ولی این تنها یک معضل نبود که بر مردم فشار وارد می کرد بلکه با گذشت چند روز از خارج شدن استان خوزستان و مرکزیت آن، شهر اهواز از وضعیت بحرانی طوفانی شاهد کم کاری و عدم ارائه خدمات به نحو درست و قابل قبول از سوی شهرداری و معاونت خدمات شهری شهرداری اهواز هستیم.

 به بعضی از مناطق و نواحی شهر اهواز در کوچه و خیابان ها گذری بیندازیم با شهری روبرو می شویم که آن را طوفان زده تصور نمی کنیم بلکه با حالی آشفته آن را جنگ زده تصور می‌کنیم درختان قطع شده ای در حواشی خیابان ها و کوچه ها را می بینیم که ما را به یاد زمان هشت سال جنگ می اندازد و ما را در غرق آن روز ها می کند، با اینکه ۳۰ سال از جنگ هشت ساله سپری می شود ولی هنوز هم مرکزیت استان خوزستان حال و روز یک شهر جنگ زده را به همت مسولان خدوم ما حفظ کرده است.

به راستی وقت آن نشده است که شهرداری و پارلمان شهری اهواز وارد عمل شوند و این نقص خدماتی و مدیریتی را بصورت کامل و صحیح ریشه کن کنند؟

آیا پارلمان شهری اهواز  پتانسیل لازم برای رفع معایب درون و برون سازمانی شهرداری اهواز را ندارد؟

آیا شهردار اهواز از وضعیت بعد از بحران مرکزیت استان بی خبر است؟

حال گذری به صورت تیتروار به گفته های مطرح شده مدیر کل بحران استان خوزستان در تاریخ۱۳۹۶/۱۱/۲۳ که در خروجی کانال رسمی خبرگزاری ایرنا_خوزستان در خصوص عدم تعهد و کفایت شهردار اهواز در زمان بحران گذری اجمالی می اندازیم:

شهرداری اهواز نسبت به مسایل بحران این کلانشهر بی‌تفاوت است؟

اهواز - ایرنا - مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت: شهرداری نسبت به مسایل بحران در کلانشهر اهواز بی‌تفاوت است در حالی که شهرداری اهواز باید به صورت جدی پای بحران شهر اهواز باشد.

کیامرث حاجی زاده افزود: وضعیت شهرداری در بحران های شهر اهواز در حد حضور در جلسات است از شهرداری می خواهیم نسبت به تعهداتش در ستاد بحران اقدام کند.

مدیریت بحران استانداری خوزستان مربوط به کل خوزستان است و تنها متعلق به شهر اهواز نیست، لذا شهردار به عنوان رئیس ستاد بحران شهر اهواز یا معاون شهردار باید در همه جلسات ستاد بحران حضور داشته باشند. 

۱۳ سالن چند منظوره مدیریت بحران در کل خوزستان وجود دارد که بیشتر شهرها این سالن ها را بازگرداه اند. اما شهرداری اهواز سالن چند منظوره بحران اهواز را که به فرهنگسرا تبدیل شده هنوز بازنگردانده است.

در مساله تخریب چند منزل مسکونی در منبع آب اهواز شهرداری و عوامل آن پس از ما بر سر حادثه رسیدند، و با ورود مستقیم شخص استاندار تخلیه و تخریب ۴۰ منزل مسکونی انجام شد.

حال که به نکات مهم اشاره ای اجمالی و گذار شد، چند سوال و نکته درون مایه و کلیدی در خطاب به شهرداری و پارلمان شهری اهواز مطرح می شود:

طبق اظهارات مدیریت بحران استان خوزستان در خصوص عدم کفایت و اهلیت شهردار در زمان بحران، پارلمان شهری اهواز طبق کدام ضوابط و برنامه های کافی رای به انتخاب شهردار اهواز دادند و آن را به عنوان شهردار منصوب کردند؟

چرا شهرداری اهواز همیشه سعی بر گلگی از شرایط و مشکلات موجود در سطح شهر اهواز داشته و نه در برون رفت از این مشکلات و شرایط ؟

چرا پارلمان شهری اهواز حاضر به شنیدن نقدهای صریح و بجای مدیریت بحران استان خوزستان ندارد؟

چرا شهردار اهواز سعی در بر طرف کردن چالش های موجود در مدیریت خود نیست؟
 
آیا پارلمان شهری و شهردار کلانشهر اهواز  دوره های تخصصی مدیریت بحران با عنوان آمادگی در برابر حوادث و برنامه ریزی در شرایط بحرانی ویژه پرسنل خود را برگزار کرده اند؟‌و چه تمهیداتی را در زمان بوقوع امدن شرایط بحرانی مد نظر دارند؟

"ستاد مديريت بحران در شهرداري ها"

ایجاد ساختار سازمانی برای اجرای وظایف شهرداری ها در مراحل چهارگانه مدیریت بحران و همکاری تعامل درون سازمانی و برون سازمانی با سایر سازمان ها و دستگاه های مرتبط به گونه ای که شرایط ایمن و مناسب برای زندگی شهروندان تامین و منافع و ارزش های اساسی شهر حفظ شود.‌

طبق تعریف موجود آیا شهرداری در زمان وقوع بحران رسالت خویش را که بیشتر حالت شعار گونه دارد به آن جامه عمل پوشانده است؟

شهرداری بهتر است در وهله اول برنامه های مدون شده سیستماتیک خود را نه فقط در حد شعار بلکه در عمل در آمیخته و شاهد ارائه خدمات هرچه بهتر و بیشتری را برای شهروندان عزیز اهوازی باشیم.
در وهله دوم نیز پارلمان شهری اهواز نیز سعی در رفع ناهماهنگی های موجود در بین دستگاه های اجرایی و خدماتی با شهرداری باشد و بعنوان یک نهاد نظارتی سعی بر انتخاب درست و شایسته در خصوص شهردار کلانشهر اهواز باشد.

عیسی نیسی 
خبرنگار
۱۳۹۷/۲/۲۵
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار