کد خبر: ۲۶۸۷۷
تاریخ انتشار: ۱۳:۴۰ - ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷
مديرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مارون در آیین آغاز به کار عملیات اجرایی پروژه‌های جمع‌آوری گازهای مشعل مارون ۳، مارون ۶ و منصوری:
مراسم افتتاح و آغاز به کار عملیات اجرایی پروژه‌های جمع‌آوری گازهای ارسالی به مشعل واحدهای بهره‌برداری مارون ۳، مارون ۶ و منصوری شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با حضور مهندس بیژن عالی پور مدیرعامل شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب، دکتر غلامرضا شريعتي استاندار خوزستان و جمعی دیگر از مسئولان برگزار شد.
آراس: مراسم افتتاح و آغاز به کار عملیات اجرایی پروژه‌های جمع‌آوری گازهای ارسالی به مشعل واحدهای بهره‌برداری مارون ۳، مارون ۶ و منصوری شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با حضور مهندس بیژن عالی پور مدیرعامل شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب، دکتر غلامرضا شريعتي استاندار خوزستان و جمعی دیگر از مسئولان برگزار شد.

در اين آيين مديرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مارون گفت: گازهای ارسالی به مشعل واحد بهره‌برداری مارون ۳ در شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مارون قرار دارد. طبق این قرارداد  ۱۵ میلیون استاندارد فوت مکعب در روز گاز تفکیک‌گر G واحد بهره‌برداری مارون سه به شرکت سرمایه‌گذار هیربد نیرو فروخته می شود.

مهندس جهانگير پورهنگ  افزود: مدت این قرارداد ۵ سال است و طبق این پروژه تاسیسات تقویت فشار گاز جهت شیرین سازی و افزایش فشار گاز دریافتی مراحل اول و دوم تفکیک‌گر G واحد بهره‌برداری با ظرفیت ۱۵ میلیون استاندارد فوت مکعب در روز، احداث خواهد شد و این گاز به کارخانه گاز و گاز مایع ۴۰۰ جهت فرآوری و تفکیک NGL و گاز سبک ارسال می‌شود.
 مديرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مارون تاکید کرد: جمع‌آوری گازهای ارسالی به مشعل واحد بهره‌برداری مارون ۶ نیز در شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مارون قرار دارد و طبق این قرارداد ۱۴ میلیون استاندارد فوت مکعب در روز گاز واحد بهره‌برداری مارون ۶ به شرکت سرمایه‌گذار تامکار گاز فروخته می‌شود. مدت این قرارداد ۵ سال بوده و شرح پروژه به این صورت است که تاسیسات تقویت فشار برای افزایش فشار گاز دریافتی مراحل اول و دوم واحد بهره‌برداری با ظرفیت ۱۴ میلیون استاندارد فوت مکعب در روز ساخت و راه‌اندازی می‌شود و به کارخانه گاز و گاز مایع ۴۰۰ برای فرآوری و تفکیک NGL و گاز سبک ارسال خواهد شد.

سرپرست مدیریت تولید شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب نيز در اين مراسم طرح هاي اين شرکت براي جمع آوري گازهاي مشعل را تشريح کرد و گفت:​ تا کنون 4 قرارداد فروش گازهاي مشعل واحدهای بهره‌برداری کلاستر، مارون ۳، مارون ۶ و منصوری امضا شد، که پروژه کلاستر به بهره برداري رسيد و مارون ۳ در پایان شهریور، مارون ۶ در پایان دی و منصوری در پایان سال راه‌اندازی شود.

 مهندس سعید کوتی افزود: مزایده بعدی برای ۲۳ محل دیگر و برای حدود ۱۳۰ میلیون فوت مکعب برگزار خواهد شد. این مزایده در مرحله تبادل اطلاعات قرار دارد و اگر تکمیل شود، این ۲۳ پروژه به همراه چهار پروژه‌ای که امضا شده، باعث جمع آوری ۲۰۰ میلیون فوت مکعب گاز در روز خواهد شد.

استاندار خوزستان نیز در این آیین، این پروژه‎ را از مهم‌ترین اقدام‌های اصلاحی در حوزه محیط‌زیست استان خوزستان در دولت تدبیر و امید و از مصادیق حضور فعالانه بخش خصوصی در پروژه‎های این استان برشمرد.

غلامرضا شریعتی  با بیان این که گازهای مشعل شرکت ملی مناطق نفت‎خیز جنوب همواره دغدغه مدیران ارشد صنعت نفت و مردم خوزستان بوده است و محیط‌زیست و اقتصاد این منطقه را با چالش مواجه می‎کند، ادامه داد: اجرای این‎گونه پروژه‎ها از ایجاد آلودگی، گرمایش و هدررفت منابع طبیعی کشور جلوگیری می‌کند و به کارآفرینی و اشتغال‌زایی بیشتر در استان خوزستان منجر می‌شود.

شریعتی افزود: با توجه به پیشرفت‌های بخش‌خصوصی کشور و پیگیری‌های وزارت نفت برای اجرای طرح‎های جمع‎آوری گازهای مشعل، گام‌های بلندی به سوی خوداتکایی در سال حمایت از کالای ایرانی برداشته می‌شود تا این سرمایه ملی با کمترین میزان هدررفت به نسل‌های بعدی سپرده شود.

وی با اشاره به این‌که طرح دیگری نیز به منظور جمع‎آوری گازهای همراه نفت در شرکت ملی مناطق نفت‎خیز جنوب در دست مزایده است، گفت: اجرای این طرح به جمع‎آوری ۱۳۰ میلیون فوت مکعب گاز ارسالی به مشعل در این منطقه منتهی می‎شود.

شریعتی با بیان این‎که جلوگیری از سوزاندن گازهای مشعل، امکان استفاده از این گازها را در بخش خانگی یا به عنوان خوراک پتروشیمی‌ها فراهم می‎کند، اظهار کرد: یکی از دلایلی که پتروشیمی‌ها با ظرفیتی کمتر از ظرفیت اسمی خود فعالیت می‌کنند، گازهایی است که می‎تواند به عنوان خوراک استفاده شود، اما می‎سوزد و موجب آلایندگی محیط زیست می‎شود.

گفتنی است با آغاز به کار دولت یازدهم و همسو با هدف پیاده‌سازی و اجرای اولویت‌های سرمایه‌گذاری و زیست‌محیطی صنعت نفت و به منظور استفاده بهینه از منابع محدود مالی، انسانی و تخصصی داخلی وزارت نفت و توانمندی‌های بخش خصوصی در مسیر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و همچنین جلوگیری از سوزانده شدن گازهای مشعل و کاهش آثار مخرب زیست‌محیطی آن، اطلاعات گازهای مشعل حدود ۶۰ نقطه/محل به شرکت‌های حاضر در مزایده دور نخست گازهای مشعل شرکت ملی نفت ایران در سال ۱۳۹۳ ارائه شد که سرانجام به عنوان نخستین تجربه فروش گازهای مشعل، به امضای چهار قرارداد در واحدهای پارسی، مارون-۳ و ۶ و منصوری با حجم حدود ۴۴ میلیون فوت مکعب در روز در شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب منتج شد. در همین مسیر، ایستگاه جمع‎آوری گازهای مشعل میدان پارسی به عنوان نخستین طرح جمع‎آوری گازهای مشعل که با حضور و مشارکت بخش خصوصی به ثمر رسیده است، هشتم اردیبهشت ماه امسال افتتاح شد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار