کد خبر: ۲۶۸۷۱
تاریخ انتشار: ۱۶:۰۰ - ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷
برق اهواز خبر داد:
همایش بهینه سازی مصرف انرژی برق ویژه ادارات کلانشهر اهواز برگزار شد.
برگزاری همایش بهینه سازی مصرف انرژی برق ویژه ادارات کلانشهر اهواز

به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق اهواز این همایش با همکاری مشترک شرکت توزیع نیروی برق اهواز و مناطق نفتخیزجنوب و با هدف بهینه سازی مصرف انرژی برق در ادارات، برای عبور از بحران خشکسالی و کمبود برق برگزار شد.

این همایش با حضور جمعی از مسئولین استانی، مدیران و نمایندگان دستگاههای دولتی و اجرایی و به منظور مدیریت مصرف برق در پیک تابستان سالجاری برپا شد.

امام جمعه موقت اهواز در این همایش با اشاره به اهمیت نقش انرژی در توسعه استان گفت: امروزه نمیتوان نقش پررنگ انرژی و مخصوصا برق را که جنبه فراگیرتری دارد و با فقدان آن  آب ، کشاورزی ، خدمات درمانی و سایر امور تحت شعاع قرار می گیرند را جدی نگرفت.

 آیت اله حسن زاده در ادامه با تقدیر از زحمات برق اهواز در خصوص پایداری شبکه گفت: در زمان پس از بحران، تلاشهای زیادی برای بهبود شرایط شبکه انجام شد که نتایج ملموس آن قابل مشاهده است.

 وی با اشاره به تاثیر مستقیم پایداری انرژی در جذب سرمایه گذار اظهار داشت: بخش خصوصی به عنوان عامل مهم ایجاد اشتغال زمانی اطمینان خاطر برای سرمایه گذاری پیدا خواهد کرد که با مشکلات و موانع انگیزشی مواجه نشود و برخورداری از شبکه مطمئن تامین انرژی می تواند یکی از این عوامل حائز اهمیت برای توسعه زیر ساختها و افزایش امکانات خصوصا در بخش انرژی باشد که علاوه برجذب سرمایه گذار از مهاجرت نخبگان علم و سرمایه نیز جلو گیری می کند.

  در بخش دیگری از این مراسم حضرت آیت اله فرحانی نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری با تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان بیان داشت: امام علی (ع) روزه صرفا غذا نخوردن نیست بلکه دارای سه جنبه قلبی، لسانی و بطنی است و فلسفه روزه یعنی مصرف حداقلی، برای استفاده حداکثری می باشد.

وی در ادامه افزود: یکی از امیدهایی که استمرار آن درآینده نتایج مثبتی برای توسعه استان خواهد داشت افزایش مطالبه گری مردم و نخبگان خوزستان در چند سال اخیر و نهادینه شدن آن است و اگر این مطالبه گری مدنی زودتر شروع می شد قطعا امروز نتایج مطلوبتری را در استان شاهد بودیم.
  حسن کریمی مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق اهواز به عنوان سخنران مباحث فنی در  همایش بهینه سازی مصرف برق بیان داشت: امسال به فرمایش مقام معظم رهبری سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شد که لازمه عمل به این شعار، پاسداشت سرمایه انسانی کشور ایران است که با بکارگیری و تامین امکانات زیرساختی و بهینه سازی مصرف، در رشد و توسعه این سرمایه عظیم موفق خواهیم شد.

وی در ادامه افزود: لزوما مدیریت مصرف این نیست که استفاده نکنیم بلکه بکارگیری صحیح و درست از منابع با کمترین مصرف و بالاترین راندمان را اصطلاحا بهینه سازی می گویند.

کریمی با اشاره به کاهش تولید برق ناشی از کاهش نزولات جوی  در سال جاری گفت: با توجه به شرایط کمبود بارش در سال آبی امسال دچارمشکل جدی درخوزستان هستیم، استانی که شاهراه حیاتی اقتصاد و درمفهوم انرژی، تمام ایران را در خود جای داده است و شهر اهواز بعنوان مرکز و خواستگاه اصلی فعالیتهای اصلی اقتصاد، نقش بی بدیلی دارد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق اهواز بیان داشت: برای عبور از شرایط سخت پیک تابستان جاری، نیازمند برنامه چند بعدی و دقیق هستیم. وقتی که برق به عنوان یک انرژی ثانویه از دیگر انرژیها بوجود می آید در حقیقت استفاده از دیگر انرژیها را هم در ذهن متبادر می سازد زیرا صحبت از انرژی الکتریکی یعنی تبدیل نفت،گاز، سوخت فسیلی و استفاده از پتانسیل انرژی آب، بنابراین سیر انرژی در برق به سیر انرژی در همه حوزه های انرژی منجر می شود.

کریمی با اشاره به اهمیت نعمت برق در خوزستان خاطر نشان کردند: برق در استان خوزستان به مثابه اکسیژن برای انسانها می باشد با توجه به اینکه 9 ماه ازسال حداکثر مصرف را داریم، برای برون رفت از وضعیت موجود در بحث برق نیازمند حرکت جهادی درحوزه صنعت، کشاورزی ، ادارای، سایر مصارف و خانگی هستیم که بشدت در دستورکار این شرکت قرار داشته و اجرا خواهدشد.

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل برق اهواز با اشاره به اهمیت میزان مصرف برق ادارات درتغییر پیک بار بیان داشت: در سال قبل که ساعت کار ادارات کاهش یافت حدود 80مگاوات ذخیره انرژی ایجاد شدو این شرکت با راه اندازی سامانه هوشمندکنترل مصرف وبکارگیری سازوکارها و نرم افزارهای مورد نیاز ،مصرف لحظه ای برق ادارات را کنترل می کند.

 وی با اشاره به مصوبه کاهش 90درصدی مصرف ادارات در روزهای تعطیل و زمان غیر اداری اظهار داشت: شبکه هوشمند کنترل لحظه ای بار، باجدیت پیگیر اجرای مصوبه کاهش مصرف برق خواهد بودو این همایش نیزدر همین راستا وبا دستور استاندار محترم خوزستان و همکاری مناطق نفتخیرجنوب به عنوان یکی از مصرف کنندگان عمده برق برگزارشده تا این پیام را به مشترکین برسانیم که مصرف بهینه انرژی را از خودمان شروع کرده ایم. 

حسن کریمی دربخش دیگری از سخنان خودگفت: برق اهواز درحوزه پیک بار به اندازه مجموع کلانشهرمشهدو اصفهان ودر حوزه مصرف، از نیمی ازشرکتهای برق منطقه ای بیشتر است لذا فعالیت درحوزه بهینه سازی مصرف انرژی دراین کلانشهر، درکل مصرف کشورتاثیر قابل توجهی خواهد داشت.

مدیرعامل برق اهواز خاطرنشان کرد: بررسی داده های آماری نشان می دهد پیک بار در تابستان و زمستان اهواز اختلافی درحدود 2هزار مگاوات دارد که ناشی ازکاربرد وسایل سرمایشی در این منطقه است وجادارد متولیان امرانرژی کشور، ازپتانسیل عظیم برق در زمستان بجای گاز استفاده نمایند.

مهندس کوتی معاونت بهره برداری مناطق نفتخیر جنوب با اشاره به اقدامات خوب انجام شده در خصوص مدیریت مصرف انرژی گفت: با برنامه ریزیهای انجام شده و استفاده از توان بخش خصوصی در تلاش هستیم تا گازهای در حال سوختن فلرهای نفتی را بازیابی و استفاده نمائیم.

وی در ادامه افزود: شرکت مناطق نفتخیز جنوب با گستره بزرگ 5 استان و یکی ازتولیدکنندگان عمده نفت در جهان با تشکیل معاونت مستقل مدیریت مصرف به این مساله توجه جدی نشان داده است و در کنار برق اهواز درمسیر بهینه سازی مصرف انرژی گام بر می دارد.

در پایان این مراسم با اهدائ لوح سپاس از مدیران و مسئولین دستگاههای اجرائی موفق در امر بهینه سازی مصرف تقدیر شد.
                           
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار