کد خبر: ۲۶۴۳۴
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۱۸:۵۸ - ۲۴ فروردين ۱۳۹۷
رئیس مرکز علمی کاربردی شهرداری اهواز خاطرنشان کرد: انتظار مردم این است که به موضوع کاشت نهال های میوه در شهر اهواز توجه بیشتری شود زیرا این در استانهای دیگر باغ میوه و پارک میوه های خوبی در مراکز فرهنگی و دانشگاه ها احداث می شود.
آراس- شکوفه پایدار

 در واپسین روزهای سال گذشته برخی از پایگاه های خبری و اطلاع رسانی خبری را مخابره کردند مبنی بر اینکه  با همکاری مرکز آموزش علمی کاربردی شهرداری اهواز و انجمن حامیان توسعه خوزستان؛ اولین باغ میوه در محل محوطه مرکز احداث گردیده است.

خبرنگار آراس در این زمینه به سراغ سه تن از بانیان و حامیان این اقدام مبتکرانه و خلاقانه رفته است و از آنها در خصوص اهداف و برنامه های آنان پرسش کرده است. در ادامه پاسخ های آنان از نظرتان می گذرد.

صالح محمدیان مدیرعامل انجمن حامیان توسعه خوزستان در این باره به خبرنگار آراس گفت: احیای کاشت و غرس نهال های مثمر در اماکن عمومی ، پارک ها و فضاهای آموزشی در دستور کار این انجمن مردم نهاد قرار گرفته است. چرا باید گونه های گیاهی مانند نخل و کنار در این استان به ورطه فراموشی سپرده شده است.

گزارش اختصاصی آراس از  احداث نخستین باغ میوه بومی در مرکز علمی کاربردی شهرداری اهواز
محمدیان بیان داشت: در سال گذشته توانستیم 250 نهال مثمر  مانند انار و شاتوت با کمک های مردمی تهیه کنیم که در مراسمی با حضور شهردار و مدیران شهری به نام شهدا در پارک شهروند اهواز غرس کردیم. اما متاسفانه بدلیل عدم نکهداری مناسب از سوی شهرداری اهواز این اقدام نتیجه لازم را در بر نداشت. 

مدیرعامل انجمن حامیان توسعه خوزستان تصریح کرد: پس از آن برای غرس نهال مثمر با ریاست دانشگاه علمی کاربردی شهرداری اهواز و اعضای کارگروه محیط زیست این مرکز وارد مذاکره شدیم. خوسبختانه این پیشنهاد با استقبال اعضای کارگروه محیط زیست مرکز علمی کاربردی شهرداری اهواز مواجه شد. 

محمدیان ادامه داد: در ادامه این طرح به تصویب ریاست محیط زیست اهواز و ریاست منابع طبیعی اهواز و اعضای کارگروه محیط زیست مرکز علمی کاربردی شهرداری اهواز رسید. مقرر شد در چند مرحله 1200 نهال مثمر در فضای باز این مرکز هرس شود. 

مدیرعامل انجمن حامیان توسعه خوزستان تاکید کرد: برای نگهداری این نهال ها باید مراقبت ویژه صورت گیرد. در حال انعقاد  تفاهم نامه هستیم که نگهداری این نهال ها متولی خاص خود را داشته باشد..

محمدیان هدف از این طرح را احیای نهال های مثمر در کلانشهر اهواز دانست و از توزیع رایگان نهال ها مثمر در میان خانواده ها ، مدارس  و بیمارستان امیرالمومنین اهواز خبر داد. 

در ادامه بنی عگبه رییس اداره حفاطت محیط زیست اهواز نیز در این باره گفت: تغییر شرایط اقلیمی استان خوزستان مشارکت همه مردم و مسئولان را می طلبد. افزایش بی سابقه دمای هوا و معضل ریزگردها بحث توسعه نهال کاری را به یک ضرورت تبدیل کرده است. 

رییس اداره حفاظت محیط زیست اهواز ادامه داد: پس از بررسی ها و تحقیقات به عمل آمده تکثیر تگ گونه گیاهی کونو کارپوس یکی از علت های وجود باران های آلوده و ایجاد مشکلات تنفسی برای شهروندان اعلام شد. براین اساس تنوع گونه های گیاهی در دستور کار مسئولان قرار گرفت.

بنی عگبه تصریح کرد: انجمن مردم نهاد توسعه حامیان خوزستان در این مسیر توانست گام های خوبی بردارد. سرانه فضای سبز اهواز مطابق با استانداردهای ملی و جهانی نیست. بنابراین علاوه بر شهرداری اهواز ، سازمان ها ، شرکت ها و ارگان های دولتی در  اهواز  باید کاشت و غرس نهال های مثمر را در فضاهای مناسب خود در اولویت کاری خود قرار دهند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست اهواز یادآورشد: غرس و کاشت نهال های مثمر در سازمان ها و شرکت های دولتی این مزیت را دارد که دارای متولی جهت نگه داری و مراقبت است. با کاشت و غرص 1200 نهال مثمر در مرکز علمی دانشگاه شهرداری اهواز این امیدواری در دیگر مراکز و ادارات بوجود آمده است که این اقدام بتواند سرمشق و الگوی دیگر دستگاه های اجرایی و فضای آموزشی قرار گیرد. 

گزارش اختصاصی آراس از  احداث نخستین باغ میوه بومی در مرکز علمی کاربردی شهرداری اهواز

بنی عگبه تصریح کرد: با حمایت یکی از خیرین از یکی از استان های کشور سال گذشته 100 هزار نهال نخل در میان ادارات دولتی و پادگان ها به طور رایگان توزیع شد. امیدواریم مجموعه این گونه اقدامات بتوانیم از بلای بزرگ ریزگردها رهایی یابیم. 

دکتر علی اسماعیلی سروستانی مدیرگروه محیط زیست و مدرس دانشگاه علمی کاربردی شهرداری اهواز نیز در این باره گفت: در راستای مقابله با ریزگردها و تغییر شرایط اقلیمی ، انجمن حامیان توسعه استان خوزستان برای غرس نهال های مثمر در فضای بیرونی مرکز علمی ، کاربردی شهرداری اهواز پیشنهادی را به گروه محیط زیست دانشگاه علمی کاربردی شهرداری اهواز ارائه داد. 

اسماعیلی ادامه داد: این پیشنهاد مورد تصویب ریاست مرکز علمی کاربردی شهرداری اهواز و اعضای کارگروه محیط زیست این مرکز قرار گرفت. بر این اساس 1200 نهال مثمر نظیر کنار، شاتوت زیتون ، انجیر و نخل و انار در فضای باز این دانشگاه غرس شد. این اقدام در سالروز میلاد بانوی دوعالم حضرت فاطمه زهرا و روز مادر انجام شد. 

این مدرس دانشگاه به معضل ریزگردها و کاهش بارندگی در استان خوزستان اشاره کرد و گفت: این مساله می تواند مخاطرات جدی را برای محیط زیست را به همراه داشته باشد. در چنین شرایطی تنوع گونه های گیاهی مختلف علاوه بر گیاهان کنوکارپوس و کهور باید در دستور کار قرار گیرد. 

  مدیرگروه محیط زیست و مدرس دانشگاه علمی کاربردی شهرداری اهواز تصریح کرد: پیشنهاد می کنم هر واحد و یا مجتمع مسکونی ملزم به غرس یک درخت در مقابل خانه خود شوند. شهرداری اهواز می تواند ارائه مجوز پایان ساخت را منوط به غرس یک درخت در مقابل واحد یا مجتمع مسکونی کند. 

اسماعیلی ادامه داد: باید درخت را به عنوان یک همزیست دائمی وارد زندگی خود کنیم.درختان مثمر در این زمینه از اهمیت ویژه ای برخوددار است. توسعه غرس نهال های مثمر بومی استان خوزستان باید مورد توجه ویژه مسئولان قرار گیرد. 
گزارش اختصاصی آراس از  احداث نخستین باغ میوه بومی در مرکز علمی کاربردی شهرداری اهواز
 مدیرگروه محیط زیست و مدرس دانشگاه علمی کاربردی شهرداری اهواز گفت: درختان مانند نخل ، کنار ، انار و شاتوت با شرایط اقلیمی استان خوزستان سازگار هستند که باید مانند گذشته در کلانشهر اهواز مورد اهتمام قرار گیرند. 

اسماعیلی پیشنهاد داد از خاک اره را جایگزین خاک مورد نیاز گونه های گیاهی استفاده کرد. وی عدم نیاز مداوم به آب را از مزایای  اجرای این پیشنهاد دانست. 

این مدرس دانشگاه اظهار امیدواری کرد کاشت 1200 نهال مثمر در دانشگاه شهرداری اهواز بتواند به نتایج مطلوب برسد و مورد سرمشق دیگر مراکز و نهادهای دولتی و غیر دولتی قرار گیرد. 

اسماعیل احمدی فر نیز  در این باره اظهار کرد: پیشنهاد ایجاد نخستین باغ میوه در شهر اهواز، با حمایت مرکز علمی کاربردی شهرداری مواجه شد.انجام این کار از ابتدای سال 96 توسط مهندس صالح محمدیان که یکی از کارمندان فعال شهرداری در زمینه محیط زیست است، به دانشگاه شهرداری داده شد.

وی افزود: بنده پس از مطالعه این طرح، به آقای محمدی گفتم که تخصص من علوم سیاسی است و در این زمینه نمی‌توانم نظر دهم، لذا این طرح باید توسط کارگروه محیط زیست و اساتید مهندسی کشاورزی دانشگاه بررسی شود که در صورت تایید توسط آنان، بنده با اجرای آن موافقت خواهم نمود.

رئیس دانشگاه شهرداری اهواز ادامه داد: با پیگیری های مهندس محمدیان، پس از نشست و بررسی پیشنهاد با حضور اساتید و متخصصان این زمینه، بنده نیز به عنوان رئیس دانشگاه، به نظر اساتید احترام گذاشته و با اجرای این پروژه در محوطه دانشگاه، موافقت کردم.

وی افزود: بنابراین در روز درختکاری، انجمن توسعه استان خوزستان بیش از هزار و 200 نهال مثمر در محوطه مرکز علمی کاربردی شهرداری اهواز کاشته شد.

گزارش اختصاصی آراس از  احداث نخستین باغ میوه بومی در مرکز علمی کاربردی شهرداری اهواز
احمدی فر خاطرنشان کرد: انتظار مردم این است که به موضوع کاشت نهال های میوه در شهر اهواز توجه بیشتری شود زیرا این در استانهای دیگر باغ میوه و پارک میوه های خوبی در مراکز فرهنگی و دانشگاه ها احداث می شود.

وی افزود: احداث باغ میوه ها با توجه به شرایط جوی و وجود ریزگردها در استان خوزستان، می تواند تاثیر بسزایی در افزایش کیفیت زندگی شهروندان داشته باشد.

رئیس مرکز علمی کاربردی شهرداری اهواز اذعان داشت: مدیران دستگاه ها و نهادها می بایست با مشاوره و نظرخواهی از کارشناسان و متخصصان در این زمینه، اقدام نمایند تا به زودی شاهد انجام دیگر پروژه های مشابه در سطح شهر اهواز و و استان باشیم.
 
گزارش اختصاصی آراس از  احداث نخستین باغ میوه بومی در مرکز علمی کاربردی شهرداری اهواز

گزارش اختصاصی آراس از  احداث نخستین باغ میوه بومی در مرکز علمی کاربردی شهرداری اهواز

گزارش اختصاصی آراس از  احداث نخستین باغ میوه بومی در مرکز علمی کاربردی شهرداری اهواز
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۴
0
0
ماخواهشی که ازشما داریم این امردرمراکزخصوصی نبایدباشه بلکه درجادها وبلوارها هم نهال کاری ایجادبشه وحتما درخت توت وانارباعث زیبایی این شهرمیشه وازسوی دیگه فرهنگ سازی هم مهمه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۶
0
0
خیلی تابلو تبلیغاتی کار می کنید
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار