کد خبر: ۲۶۴۱۲
تاریخ انتشار: ۱۹:۳۴ - ۲۱ فروردين ۱۳۹۷
شهردار اهواز افزود: در شرایط رقابت جهانی، شهرها برای به دست آوردن سهم بیشتری از سرمایه ها، استعدادها و توجه جامع بین المللی، سرزندگی شهری، به عنوان ابزاری موثر برای ارتقا توان رقابتی شهرها در تحقق چشم انداز مطلوب آنها به شمار می‌آید.
افتتاح نخستین سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی اهواز
نخستین سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی اهواز با حضور ڪتانباف شهردار اهواز ، فلسفی رییس و باباپور نایب رییس شورای شهر، حجه الاسلام موسی پور، ایزدی، حاجتی،حیدری، موسوی زاده، لطفعلی زاده ، ڪعب عمیر، موسوی نژاد، سنواتی و قنوات از اعضای شورای اسلامی شهر اهواز و تنی چند از معاونین و مدیران شهری و هنرمندان داخلی و خارجی پذیرفته شده در سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی اهواز و تعدادی از هنرمندان اهوازی در پارڪ جزیره برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، شهردار اهواز ضمن خیرمقدم به مهمانان با اهداف برگزاری این سمپوزیوم اشاره ڪرد و گفت: امروزه به دلایل گوناگون تامین نشاط، شادی و سرزندگی شهری به یڪی از دغدغه‌های اصلی نظام های مدیریت شهری به ویژه در ڪشورهای توسعه یافته تبدیل شده است. تامین سرزندگی شهری نیز به مثابه آرمانی مشروع در صدر بسیاری از اسناد رسمی شهرسازی مشاهده می‌شود ڪه خود برخاسته از اهمیت سرزندگی شهر به مثابه یڪ هدف و یڪ وسیله است.

وی افزود: در شرایط رقابت جهانی، شهرها برای به دست آوردن سهم بیشتری از سرمایه ها، استعدادها و توجه جامع بین المللی، سرزندگی شهری، به عنوان ابزاری موثر برای ارتقا توان رقابتی شهرها در تحقق چشم انداز مطلوب آنها به شمار می‌آید. 

ڪتانباف نقش هنر مجسمه سازی را در این فرایند مهم دانست و اذعان ڪرد: در این بین، مجسمه ها نیز جزئی از عناصر و مبلمان فضاهای شهری هستند ڪه نه تنها به غنای بصری شهر و فضای اجتماعی ما ڪمڪ می ڪنند بلڪه به عنوان نماد و نشانه از فرهنگ غنی و هویت جمعی ما قابل استفاده هستند. مجسمه ها از آن دسته عناصر هستند ڪه ڪارڪرد آنها یڪی از مهمترین فاڪتورها است ڪارڪرد فیزیڪی، معنایی و مفهومی. از این رو سازمان زیباسازی شهرداری اهواز با هدف معرفی و ارتقای جایگاه استان زرخیز خوزستان به عنوان مهد فرهنگ و هنر با قدمتی چندین هزار ساله در عرصه هنر مجسمه‌سازی، اولین سمپوزیوم مجسمه سازی اهواز را در سطح بین المللی برگزار می ڪند.

شهردار اهواز ادامه داد: این سمپوزیوم با هدف توسعه هنر مجسمه سازی و فراهم آوردن شرایط آفرینش هنری به منظور تجلی میراث تاریخی ایران اسلامی، انتقال تجربه زیباشناسانه به جامعه، ایجاد فضای تعامل و گفتگو همراه با افزایش سطح آگاهی عمومی و ورود آثار خلق شده به فضای شهری به عنوان عناصر ماندگار هنری در موضوعات نقش ڪارون در شڪل گیری اهواز، اهواز پایتخت دفاع مقدس و نقش نفت در پویایی اهواز به فراخوان گذاشته شد.

منصور ڪتانباف به جزییات فراخوان سمپوزیوم اشاره ڪرد و گفت: تعداد ۵۰۰ اثر به دبیرخانه سمپوزیوم ارسال شد ڪه شامل ۲۰۰ اثر بین المللی و ۳۰۰ اثر داخلی بوده است ڪه هیات داوران در چندین مرحله بازنگری آثار ۲۵ طرح را واجد شرایط شرڪت دانست و نتیجه آن حضور ۱۴ هنرمند ملی و ۱۱ هنرمند بین المللی از ڪشورهای تایوان، بلغارستان، اوڪراین، سوریه، عراق، ترڪیه و گرجستان است ڪه به ارزش این سمپوزیوم می افزاید.

رییس نخستین سمپوزیوم بین المللی اهواز به دیگر جزییات اشاره و اظهار ڪرد: ڪمیته سیاست گذاری و اجرایی سمپوزیوم به منظور ارتقای سطح دانش مجسمه سازی در میان جوانان استان خوزستان، از میان دانشجویان علاقه‌مند در رشته هنر؛ ۲۵ نفر را به عنوان دستیار اساتید شرڪت ڪننده در سمپوزیوم انتخاب ڪرد ڪه علاوه بر ڪمڪ اجرایی به منتخبین این سمپوزیوم، در ڪنار این بزرگان آموزش خواهند دید.

منصور ڪتانباف با اعلام برنامه زمان بندی این سمپوزیوم گفت: از فردا هنرمندان خلق آثارشان را آغاز می ڪنند و این روند تا 10 اردیبهشت ادامه می یابد. در روز 11 اردیبهشت مراسم اختتامیه برگزار می شود و در نهایت مجسمه های ساخته شده در سطح شهر اهواز نصب می شود.

شهردار اهواز در پایان از همه ی اعضای این سمپوزیوم تشڪر ڪرد و گفت: از اعضای شورای اسلامی شهر اهواز ڪه پشتوانه محڪم ما در برگزاری این سمپوزیوم بودند؛ شورای سیاست گذاری سمپوزیوم، ریاست دانشگاه هنر شهید چمران، انجمن هنرهای تجسمی و همه ڪسانی ڪه ما را در این مسیر یاری ڪردند، قدردانی می ڪنم و انشاءالله با این روند بتوانیم در چند سال آینده در حوزه های زیباسازی شهری به جایگاه مورد نظر در ایران و شهر اهواز است، برسیم.

در ادامه حجه الاسلام موسی پور، عضو شورای اسلامی اهواز در سخنانی گفت: هدف از برگزاری این سمپوزیوم‌ها، زیباسازی فضای شهر اهواز است و این گردهمایی و سمپوزیوم جهت آفرینش آثار هنری و زیباسازی فضای شهری اهواز شڪل گرفته است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار