کد خبر: ۲۶۴۰۹
تاریخ انتشار: ۱۵:۵۵ - ۲۱ فروردين ۱۳۹۷
مصطفی شبه:
معاون سازمان آب و برق خوزستان با بیان اینکه 75 درصد منابع آبی را بخش کشت کشاورزی مصرف می کنند گفت: در شرایط بحرانی باید تصمیم گیری جدی برای این وضعیت داشته باشیم. برای اجرایی شدن برنامه نیازمند هماهنگی همه دستگاه ها هستیم.
به هیچ عنوان زیربار کشت برنج در خوزستان نمی رویم/ سازمان آب و برق خوزستان متولی اشتغالزایی برای کشاورزان

آراس_شکوفه پایدار

مصطفی شبه معاون سازمان آب و برق خوزستان پیش از ظهر امروز 21 فروردین 96 در نشست خبری  بحران خشکسالی و کمبود آب در استان خوزستان اظهار کرد: قاعدتا چون متولی برنامه ریزی منابع و مصارف هستیم تصمیم اینکه چه برنامه ای مورد اجرا قرار بگیرد برعهده ستاد خشکسالی استان واگذار  شده اما ما هم مکلفیم بر اساس تجربیات توصیه های خود را داشته باشیم.  منابع آبی در عین حال که مصرف کنندگان و مشتریان را منتفع می کند بلکه از این محل کسب درآمد دارد و آن را برای به روز رسانی، توسعه و سایر بخش های آبی خوزستان سرمایه گذاری می کند.

وی  با بیان اینکه کاهش تولید رابطه مستقیم با منابع آبی دارد گفت: برای جایی مثل نیروگاه رامین که برای خنک کردن توربین و سیستم تأسیساتی از آب استفاده می کند، تأمین آب برای آنها به منظور تولید انرژی نیروگاه دارای اهمیت است. احجامی که برای این فصل می توانیم به ستاد خشکسالی اعلام تا بر اساس آن میزان مصرف را در بخش های مختلف معین کنند.

معاون سازمان آب و برق خوزستان با بیان اینکه 75 درصد منابع آبی را بخش کشت کشاورزی مصرف می کنند گفت: در شرایط بحرانی باید تصمیم گیری جدی برای این وضعیت داشته باشیم. برای اجرایی شدن برنامه نیازمند هماهنگی همه دستگاه ها  هستیم. 

وی افزود: در تمام حوزه ها یکی از مسائلی که برای خشکسالی مطرح است حوزه کارون و دز خشکسالی بسیار شدید و نادر داریم و تبعات آن به مراتب بیشتر از سایر حوزه ها خواهد بود. در پائین دست برخی از حوزه های آبی ای سی آب  بین6 هزار تا 7 هزار متغیر بوده است، کشت های دائمی مانند نیشکر را امکان قطع آب آنها وجود ندارد و افزایش ای سی آب علاوه بر کمیت بر کیفیت آثار تولیدی این حوزه تأثیر می گذارد.

شبه گفت: در حوزه زهره و هندیجان بیش از 10سال است که دچار خشکسالی شده ایم. معتقدیم آنگونه که باید به توصیه های ما توجهی نشد.

معاون سازمان آب و برق خوزستان با بیان اینکه در سد کوثر بیش از 100 میلیون مترمکعب نسبت به پارسال کاهش ذخیره داریم، عنوان کرد: از این سد نهایتا اگر هم آبی رهاسازی شود، قطعا فقط برای مصرف شرب خواهد بود. در حوزه زهره یکی از شهرهایی که مشکل دارد شهرستان هندیجان است؛ در فصل زمستان بهترین دبی آب در حوزه زهره شاید به 10 متر هم نمی رسد.

وی اضافه کرد: سال گذشته در حوزه مارون فقط در تابستان 320 میلیون مترمکعب آب مصرف کردیم تا آبرسانی به نخیلات شادگان برسانیم، که یکی از دغدغه های بزرگ مان بوده است. امسال در این حوزه فقط 120 میلیون مترمکعب آب ذخیره داریم و باید برای حوزه مارون کشت های غیر از دائم باید صفر منظور شود.

شبه همچنین در خصوص تأمین آب شهرستان بهبهان با بیان اینکه امسال توان تأمین آب یونجه که بیش از سه هزار هکتار در بهبهان است را نداریم گفت: انتظار از مسئولان قضایی و انتظامی این است که به کمک ما بیایند تا از مرگ نخیلاتی که مانند انسان هستند، جلوگیری شود.

معاون سازمان آب و برق خوزستان تصریح کرد:  در حوزه کارون برای کشاورزی پیشنهاد عدم کشت را داریم، اشتغالزایی برای کشاورزانی که بیکار می شوند  جز وظایف سازمان آب و برق نیست.

شبه در پایان بیان کرد: شاید حوزه کرخه شرایط مساعدتری نسبت به مابقی حوزه ها داشته باشد، برنامه ریزی برای این حوزه نیز انجام و به ستاد خشکسالی ابلاغ می شود؛ سال گذشته بالغ بر 65 هزار هکتار کشت برنج در خوزستان داشتیم که پنج برابر تولید گندم آب مصرف می کند. همچنان که وزارت جهادکشاورزی  اعلام کرده به غیر از دو استان، کشت برنج در استان های دیگر ممنوع است، اعلام می کنیم که به هیچ عنوان زیربار کشت برنج در خوزستان نمی رویم. در حوزه کرخه باید تابستانی را برنامه ریزی کنیم که پاییز  با تنش کمتری داشته باشیم.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار