کد خبر: ۲۶۴۰۶
تاریخ انتشار: ۱۳:۵۱ - ۲۱ فروردين ۱۳۹۷
معاون مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان در نشست خبری بحران خشکسالی مطرح کرد:
حسونی زاده گفت: در آخرین خشکسالی که سال 86 بود کاهش 40 درصدی باران را درآن سال داشتیم ،امسال کاهش 50 درصدی را داریم؛ این وضعیت در استان های مجاوری که برای ما تولید آب می کنند مانند کهگیلویه و بویراحمد، لرستان و چهارمحال و بختیاری با کاهش 60 درصدی است.
آراس_ شکوفه پایدار

هوشنگ حسونی زاده معاون مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان پیش از ظهر امروز 21 فروندین 96 در نشست خبری بحران خشکسالی و کمبود آب در استان خوزستان  با اعلام اینکه تصور نمی کردیم در بحث منابع آبی به چنین مرحله ای برسیم، اظهار کرد: این دوره را یکی از نادر ترین دوره ها می دانم و در این خصوص آمار دقیق ارائه می دهیم متاسفانه یکی از شدیدترین دوره های خشکسالی را در خوزستان،ایران و منطقه پشت سر می گذاریم.

وی ادامه داد: در آخرین خشکسالی که سال 86 بود کاهش 40 درصدی باران را درآن سال داشتیم ،امسال کاهش 50 درصدی را داریم؛ این وضعیت در استان های مجاوری که برای ما تولید آب می کنند مانند کهگیلویه و بویراحمد، لرستان و چهارمحال و بختیاری با کاهش 60 درصدی است.

معاون مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان با بیان اینکه پوشش برف در استان خوزستان تقریبا صفر می باشد گفت: در 10 اخیر  بارش نرمال و بالای نرمال نداشتیم و هرساله میزان بارش ها، آورد رودخانه و روان آب های مصرفی نیز به شدت کاهش پیدا کرده است؛ در کنار این کاهش باران و آورد به دلیل تغییر اقلیم و گازهای گلخانه ای متوسط جهانی 1درجه و در خوزستان دو درجه افزایش حرارت داشتیم.

حسونی زاده به بازنگری اساسی در برنامه ها و مصارف تاکید کرد و بیان داشت: مجبوریم در پروژه های توسعه ای و بخش کشاورزی که بیشترین مصرف را دارد  برنامه ریزی دقیق داشته باشیم و این تنها وظیفه آب و برق نیست و باید فرهنگ سازی شود و همه دستگاه ها همکاری کنند. باید هوشیار بود و اولویت بندی داشته باشیم. 

وی  با ارائه آمار و اطلاعات دقیق یادآور شد: در استان خوزستان 50درصد کاهش بارندگی و 147 میلیمتر بارندگی داشتیم در حالی که باید 291 میلیمتر بر اساس سال نرمال بارندگی می داشتیم.  میزان آ ورودی به مخازن 65درصد کاهش داشته ایم، باید تا امروز 16.5 میلیارد مترمکعب وارد مخازن می شد در حالی که 5.6میلیارد مترمکعب وارد شده است. 


معاون مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان با بیان اینکه از مهر 96 تاکنون با وجود کاهش شدید ورودی ها سعی کردیم وضعیت کشت فعلی را مدیریت و تأمین آب کنیم، گفت: به نظر در این زمینه موفق بودیم و نیازهای حوزه کرخه، دز، کارون و قسمت اعظم مارون را تأمین می کنیم تا کشت مردم دچار صدمه نشود. 

وی افزود: بر اساس اعلام سازمان هواشناسی در ادامه فصل بهار که امروز21  روز از آن گذشته پیش بینی شده است که متأسفانه تا اواسط اردیبهشت و اوایل خرداد وضعیت بسیار خشک را تجربه خواهیم کرد.

حسونی زاده با اعلام اینکه در 6 ماهه دوم سال جاری با توجه به کسری آب اولویت اصلیمان تامین آب شرب با کیفیت به صورت 100درصدی است، گفت: سازمان آب و برق خوزستان آب مورد نیاز نخیلات، باغات و کشت های چند ساله را تامین می کند اگر آب مازاد باقی ماند مقدارش را به ستاد خشکسالی اعلام می کنیم در آنجا تصمیم گرفته می شود برای چه کشتی مصرف شود.
معاون مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان در ادامه این نشست با اشاره به اینکه مشکل کشور آن است که بار تصریح کرد: متأسفانه این واقعیتی است که در کشور ما وجود دارد و طی 30 سال اخیر تمام مسائل تولید و اشتغال را به بخش کشاورزی مرتبط و در نهایت آن را به تأمین آب ارتباط دادند. 

وی افزود: این موضوع باعث انجام یک سری کارهای مجاز و دریافت مجوز شده و یک سری هم به موازات کارهای غیرمجاز و بدون مجوز انجام می دهند این بخش میزان درخواستش بیشتر از ظرفیتش می باشد متأسفانه در این حوزه به بخش کارشناسی توجه نشده و امروز ما وارث این مشکل هستیم.

حسونی زاده با اشاره به مصارف بی رویه بالادست حوزه مارون در بروز مشکلات فعلی شادگان یادآور شد: اگر به برنامه ریزی های ما توجه می شد شادگان دچار بحران نمی شد اما زیاده خواهی و مصرف های بی رویه در بالادست حوزه مارون باعث ایجاد مشکلات فعلی برای شادگان شد. 


معاون مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان تعریف کشت جایگزین به جای برنج را  برعهده جهاد کشاورزی دانست و گفت: کشاورزان می توانند محصولات جایگزین مثل باقله، کنجد و لوبیا را  معرفی کنند؛ البته در صورت انجام باید نگرانی آنها رفع و جهاد کشاورزی خرید تضمینی محصولات جدید را به مردم وعده دهد.

وی  به موضوع انتقال آب و تبعات آن اشاره کرد و اظهار داشت: وظیفه ما ارائه آمار و گزارش تبعات انتقال آب و تاثیرات منفی آن بر استان است که آن را انجام دادیم. تأثیرات منفی انتقال آب را به همه مسئولان استان اعلام کردیم ولی تصمیم گیری در این حوزه برعهده مسئولان ملی است.

حسونی زاده با بیان اینکه نمی توان کشت برنج را در خوزستان ممنوع اعلام و برای اصفهان آزاد بدانند، گفت: بر سازمان های بالادست اعلام جرم و آنها را دادگاهی کردیم که چرا آب مخازن سدها را خالی نمی کنند تا ما برای شرب از آن استفاده کنیم.

معاون مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان در خصوص تأمین برق استان خاطرنشان کرد: با کارشناسان برق منطقه ای، وزارت نیرو و قائم مقام وزیر نیرو مکاتبات بسیاری داشته درصدی از برق استان را نیروگاه های آبی تامین می کند و درصد دیگر را نیروگاه های حرارتی تامین می کند، اطلاع رسانی کردیم که به دلیل خشکسالی امکان تأمین 100 درصد برق را نداریم و احتمال ایجاد کمبود در این زمینه وجود دارد. 

حسونی زاده با اشاره به اینکه در صورت رعایت برنامه مصرف آب، کار به جیره بندی نمی رسد، گفت:اگر نظرات ما رعایت شود هیچگاه این جیره بندی صورت نخواهد گرفت باید هرچه سریعتر و با دقت میزان بهره وری آب در بخش کشاورزی را افزایش داد چون در غیر این صورت با مشکلات بسیاری روبرو خواهیم شد. برای کاهش مصرف با توجه به اینکه 75 درصد مصرف در حوزه کشاورزی است اگر راندمان بین 5تا 10 درصد افزایش پیدا کند بسیاری از صدمات و آسیب ها کاهش پیدا می کند.

وی در خصوص بارور کردن ابرها که نباید به عنوان یک روش برای حل مشکل کم آبی استفاده کرد گفت: تحقیقات بارور کردن ابر را کشورهایی انجام دادند که خودشان از آب غنی هستند، کشور روسیه مبدع این طرح بوده است. بارور کردن ابرها زمانی صورت می گیرد که ابری وجود داشته باشد.

حسونی زاده عنوان کرد: در استان خوزستان بعد از آب شرب اولویت صنایع برای صنایعی است که در خدمت تولید انرژی و همچنین کشت های دائم کشاورزی هستند. بهترین مصرف کننده ای که خیلی خوب به ما اعتبارات مصارف خود را از قبل هم پرداخت می کند، نیشکر است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار