کد خبر: ۲۶۱۷۳
تاریخ انتشار: ۱۹:۵۶ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۶
استاندار خوزستان در پنجمین همایش ملی مدیریت شبکه های آبیاری و زهکشی
غلامرضا شریعتی افزود: افزایش شوری آب، اختلاط آب با نمک در مسیرهای مختلف از جمله مخزن سد گتوند علیا نیز از موارد دیگری است که باید در انتقال آب مورد توجه قرار گیرد.
زهاب های کشاورزی  را باید از تهدید  به فرصت تبدیل کنیم

غلامرضا شریعتی روز دوشنبه در پنجمین 'همایش ملی مدیریت شبکه های آبیاری و زهکشی' در سرسرای گیت بوستان اهواز اظهار کرد: در حال حاضر کیفیت پایین آب در شهرهای خرمشهر، آبادان و اهواز باعث زیان به محصولات کشاورزی و کاهش تولید و کیفیت آن ها شده است.
وی افزود: افزایش شوری آب، اختلاط آب با نمک در مسیرهای مختلف از جمله مخزن سد گتوند علیا نیز از موارد دیگری است که باید در انتقال آب مورد توجه قرار گیرد.

استاندار خوزستان بیان کرد: سابقه خوزستان در بحث کشاورزی و همچنین تعداد زیاد کشاورزان در استان باعث شده تا بحث آب در این استان با کارشناسی بیشتری دیده شود و کارشناسان استان در برابر نظر مرکز سر خم نکرده و اظهارات علمی و کارشناسانه ارائه دهند.

وی ادامه داد: باید بدون کاهش سطح زیر کشت و کاهش حوزه کشاورزی خود را با شرایط موجود آّب در کشور تطبیق داد.

دکتر غلامرضا شریعتی روز دوشنبه 21 اسفندماه در پنجمین همایش ملی مدیریت شبکه های آبیاری و زهکشی در اهواز با اشاره به خشکسالی و کاهش نزولات جوی گفت: باید تلاش کنیم با برنامه ریزی و استفاده از نظرات کارشناسی خود را با شرایط موجود وفق دهیم در عین حال سطح کشت فعلی را حفظ نماییم.

استاندار خوزستان افزود: افزایش راندمان و بهره وری از آبها در این شرایط بسیار حائز اهمیت بوده و در این راستا در نظر داریم استفاده مجدد از زهاب ها را در دستور کار قرار دهیم.

شریعتی با بیان اینکه زهاب ها را باید از تهدید تبدیل به فرصت نماییم ادامه داد: برای اینکار طرحی در دست مطالعه است تا از با بهره گیری از متدهای روز دنیا بتوانیم از زهاب ها بویژه زهاب های صنعت نیشکر در کشت مجدد و حتی برای مهار کانون های ریزگرد استفاده نماییم.

استاندار خوزستان خاطرنشان کرد: به دلیل اختلاط نمک با آب در سد گتوند با افزایش شوری آب مواجه هستیم همچنین با کاهش آورد آب رودخانه ها تاثیر آلاینده ها بیشتر بروز نموده است و موجب کاهش کیفیت آب شده است و از این بابت معتقدیم در برنامه ریزی ها برای انتقال آب باید کیفیت آب ورودی به پایین دست ملاک عمل باشد.

شریعتی تاکید کرد: باید تلاش کنیم از شیوه های نوین آبیاری و زهکشی استفاده نماییم تا بهره وری مصرف آب را افزایش داده و زهاب ها به حداقل برسد همچنین با دادن مشوق های لازم مشارکت مردمی را هم در این امر داشته باشیم.

زهاب های کشاورزی  را باید از تهدید  به فرصت تبدیل کنیم
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار