کد خبر: ۲۵۸۱۴
تاریخ انتشار: ۱۴:۳۸ - ۲۳ بهمن ۱۳۹۶
دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا:
باید به سرپرست جدید اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی خوزستان فرصت داده شود تا برنامه های خود را برای این حوزه ارائه دهد
نگاه به میراث فرهنگی  نباید سیاسی و قومیتی باشد

آراس-شکوفه پایدار: مجتبی گهستونی فعال میراث فرهنگی خوزستان در گفتگو با خبرنگار آراس با اشاره به انتصاب سرپرست جدید اداره کل  میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی خوزستان اظهار کرد: نباید به این انتصاب با نگاه سیاسی و گرایش های قومیتی نگریست. بلکه باید با دید شایسته سالاری ، موضوع میراث فرهنگی را در نظر گرفت. دانش و تخصص فرد و نوع نگاهش به مسائل مدیریتی حوزه میراث فرهنگی و گردشگردی  حائز اهمیت می باشد.

گهستونی  حضور مدیران بعضا ناتوان در اداره کل میراث فرهنگی خوزستان  را یکی از مشکلات این حوزه در یک دهه گذشته عنوان کرد و گفت: این مدیران نتوانستند میراث فرهنگی خوزستان را به اهداف واقعی خود نزدیک کنند. دلیل آن هم  نگاه سهم خواهی در میان مدیران استان است.

دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا  ادامه داد: گزینه های مختلفی از نیروهای بومی برای این انتصاب معرفی شدند،تعدادی از این افراد قابل بررسی بودند اما برخی از این افراد هم فقط به دلیل گرفتن پست مدیرکلی میراث فرهنگی به هر قیمتی مطرح شده بودند.

گهستونی افزود: باید به  سرپرست جدید اداره کل  میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی خوزستان  فرصت داده شود تا برنامه های خود را برای این حوزه ارائه دهد، باید از هر مدیری که این مسئولیت را می پذیرد برنامه مناسب برای میراث فرهنگی استان خوزستان در حوزه گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی را مطالبه کنیم. در غیر این صورت دچار یک دور باطل خواهیم شد.

وی با بیان اینکه  میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خوزستان  در وضعیت قرمزی قرار دارد تصریح کرد: هر کدام از مدیران در دوره خود تلاش هایی در جهت بهبود وضعیت این حوزه داشته اند اما نتوانستند آن چنان که باید موفقیت هایی را بدست آوردند.در هردوره میراث فرهنگی خوزستان آسیب های جدی متحمل شده است، حوزه گردشگری خوزستان دچار عقب گرد شده، صنایع دستی خوزستان به ارائه آمارهای کاذب دلخوش بوده است که نتوانسته صنعتگران را توانمند کند.

این فعال میراث فرهنگی خوزستان یادآور شد: توجه به واقعیت های موجود در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می تواند این استان را به شرایط بهتری سوق دهد. 

دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا بیان کرد: می توان پرسش های بی شماری از مدیرکل جدید میراث فرهنگی مطرح کرد، مدیرکل جدید باید به انجمن های میراث فرهنگی، فعالان گردشگری و صنایع دستی و همچنین رسانه ها پاسخگو باشد و از فرصتی که در اختیار دارد به نحو احسن استفاده کند.

وی با بیان اینکه ذره ذره استان خوزستان در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری با چالش های  ریز و درشت مواجه است،  آثار و مواریث باستانی مهم این استان هنوز دچار حفاری های غیر مجاز و تعرض های انسانی و طبیعی قرار دارد، طبیعتا مدیرکل جدید باید برای این حوزه برنامه داشته باشد. 

گهستونی اضافه کرد: این استان چه میزان از گردشگر خارجی و داخلی برخوردار است؟ چه برنامه هایی برای گردشگرانی که به استان خوزستان سفر می کنند داریم؟ آیا آن ها را باید به حال خود رها کرد یا برای این گردشگران برنامه ریزی های کیفی داشته باشیم تا سفری هدفمند به این استان داشته باشند؟ امروز خوزستان حتی از یک کتاب گردشگری هم برخوردار نیست.

وی در پایان به حوزه صنایع دستی خوزستان اشاره کرد و تاکید کرد: باید برنامه مناسبی برای حمایت از این صنعت وجود داشته باشد، چه میران حمایت از خرید صنایع دستی صورت می گیرد و چه میزان از کارهای کیفی آن ها به نمایشگاه ها می رود؟ باید به همه این موارد بپردازیم.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار