کد خبر: ۲۵۷۵۲
تاریخ انتشار: ۲۰:۱۴ - ۱۹ بهمن ۱۳۹۶
معاون اجرایی موسسه جهاد نصر خبر داد:
229 هزار هکتار از این طرح درخوزستان به اتمام رسیده و 15 هزار هکتار تا پایان سال مالی و 231 هزار هکتار در فاز دوم مورد بهره برداری قرار می گیرد.
معاون اجرایی موسسه جهاد نصر خبر داد:با بهرداری از 37 هزار هکتار از اراضی استان ایلام ؛ 600 هزار تن به  محصولات کشاورزی اضافه خواهد شد/ در فاز دوم طرح 550 هزار هکتاری استفاده از روش های نوین آبیاری در اولویت قرار خواهد گرفت

به گزارش آراس؛ حسن علاقه بند معاون اجرایی موسسه جهاد نصر در حاشیه آیین آغاز بهره برداری رسمی از فاز اول طرح بزرگ تجهیز 50 هزار هکتار از اراضی استان ایلام به روش های نوین آبیاری در گفتگو با حبرنگار آراس اظهار کرد:پروژه هایی که در استان ایلام امروز با حضور معاون اول رییس جمهور و وزیر جهاد کشاورزی مورد بهره برداری قرار گرفت بخشی از پروژه 550هزار هکتاری خوزستان و ایلام است. 

وی ادامه داد: در این پروژه 11 هزار هکتار توسط وزارت نیرو در اراضی کشاورزی برای نخستین بار شبکه اصلی احداث شده است، 37 هزار هکتار نیز توسط موسسه جهاد نصر شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی در اراضی توسعه ای کشاورزی استان ایلام در قالب طرح 550هزار هکتاری احداث شده است.

 معاون اجرایی موسسه جهاد نصر تصریح کرد: امروز شاهد بهره برداری از 11 هزار هکتار شبکه اصلی توسط وزارت نیرو و 37هزار هکتار شبکه فرعی آبیاری و زهکشی توسط وزارت جهاد کشاورزی و موسسه جهاد نصر بودیم.حدود 50 درصد از 37 هزار هکتار اراضی مورد بهره برداری قرار گرفته با روش های نوین آبیاری تحت فشار سیراب می شود. 35 درصد از این اراضی تحت آبیاری کم فشار و 15 درصد آن نیز تحت آبیاری سطحی قرار دارد. در مجموع 85 درصد از 37 هزار هکتار اراضی شبکه آبیاری تحت فشار و کم فشار قرار گرفته است.

علاقه بند یادآور شد: حدود 21 هزار هکتار از این اراضی در زمره اراضی توسعه ای قلمداد می شوند به عبارت دیگر 21 هزار هکتار از این اراضی برای اولین بار زیر کشت خواهند رفت که می تواند منشا تحول بی نظیری در منطقه مستعد استان ایلام به حساب آید.

وی افزود: 30هزار هکتار از اراضی تحت شبکه آبیاری و زهکشی قرار گرفته است . 16 هزار هکتار نیز از این اراضی تجهیز و نوسازی شده است. با توجه به اینکه خاک این اراضی مستعد و حاصلخیز بوده است نیازی به احداث سبکه های زهکشی زیر زمینی احساس نشده است.

معاون اجرایی موسسه جهاد نصر بیان داشت: 9 هزار هکتار از 50هزار هکتار طرح 550هزار هکتاری در ایلام قرار است در فاز دوم تحت شبکه های آبیاری و زهکشی قرار گیرد.229 هزار هکتار ازاین طرح در خوزستان به اتمام رسیده و 15 هزار هکتار تا پایان سال مالی و  231 هزار هکتار در فاز دوم مورد بهره برداری قرار می گیرد.

علاقه بند از تخصیص آب مورد نیاز فاز دوم طرح 550 هزار هکتاری در سال آینده خبر داد و گفت: در فاز دوم بهره گیری از روش های نوین آبیاری با هدف افزایش راندمان و بهره وری و کاهش هزینه ها در اولویت موسسه جهاد نصر قرار دارد.در فاز دوم طرح 550هزار هکتاری اراضی به طور مستقیم از شبکه اصلی با استفاده از روش های نوین آبیاری تحت فشار و کم فشار آبیاری خواهند شد. البته ممکن اسست به خاطر شرایط خاص اراضی در خوزستان در برخی از مناطق اقدام به احداث شبکه های زهکشی زیر زمینی کنیم که این مسئله مقایرتی با استفاده از روش های نوین آبیاری ندارد .

وی در پایان گفت: با بهره برداری از 37 هزار هکتار از اراضی توسعه ای کشاورزی استان ایلام پیش بینی می شود شاهد افزایش 600هزار تنی محصولات کشاورزی در این منطقه باشیم.


وزیر جهاد کشاورزی : با بهره برداری از طرح های جدید، اراضی آبی استان ایلام از ۷۰ هکتار به ۱۰۸ هزار هکتار رسیده و موجب افزایش چند برابری اشتغال و درآمد پایدار برای ساکنان منطقه شده است

وزیر جهاد کشاورزی : با بهره برداری از طرح های جدید، اراضی آبی استان ایلام از ۷۰ هکتار به ۱۰۸ هزار هکتار رسیده و موجب افزایش چند برابری اشتغال و درآمد پایدار برای ساکنان منطقه شده است

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار