کد خبر: ۲۵۵۶۹
تاریخ انتشار: ۱۰:۴۲ - ۰۹ بهمن ۱۳۹۶
یک شوک غیرمنتظره بود. از آن دست اتفاقات هولناکی که در کشوری مثل آمریکا که در آن آزادی‌های جنسی یک امر بدیهی و پیش پا افتاده محسوب می‌شود، باز هم حکم یک رسوایی بزرگ را دارد.
 رسوایی که حالا کل ورزش که هیچ بلکه جامعه آمریکا و حاکمیت این کشور را با یک چالش بزرگ روبه‌رو کرده و در تیررس افکار عمومی قرار داده.

بعد از برملا شدن رسوایی جنسی در هالیوود و افشا شدن رابطه نامشروع کارگردانان و تهیه کنندگان بزرگ هالیوود با ستاره‌های سینما، این رسوایی در حوزه ورزش نشان داد که بحران آمریکا پیچیده‌تر و البته عمیق‌تر از آنی است که پیش بینی می‌شد. این یکی از بزرگ‌ترین رسوایی‌های تاریخ در عالم ورزش است. باید منتظر باشیم تا سال‌ها هالیوود داستان دخترانی را برایمان بگوید که برای پدر و مادر و معلمان و مربی‌هایشان گفتند «دکتر تیم ژیمناستیک» آدم عجیبی است ولی هیچ‌کس به حرفشان گوش نکرد.

حکم مرگ امضا شد

لری نصار پزشک سابق تیم المپیک ژیمناستیک آمریکا که پیش از این از سوی حدود ١٦٠ دختر ژیمناست مورد شکایت قرار گرفته بود، در میشیگان محاکمه شد و نتیجه این دادگاه ٤٠ تا ١٧٥ سال زندان برای او بود.

نصار پیش از این به دلیل داشتن تعداد زیادی فیلم و عکس آزار جنسی کودکان به ٦٠ سال زندان محکوم شده بود. در دادگاه میشیگان طی 7 روز تعدادی از زنانی که از او شکایت کرده بودند، صحبت کرده و شهادت دادند. بدین ترتیب دادگاه او با حکم نهایی ٤٠ تا ١٧٥ سال زندان به پایان رسید. قاضی دادگاه هنگام قرائت حکم به آقای نصار گفت: «من همین الان عملا حکم مرگ شما را امضا کرده‌ام».

 قاضی دادگاه اعلام کرد که نصار ٥٤ ساله باید تا پایان عمر در تاریکی زندان باقی بماند و شایستگی بیرون آمدن از زندان را ندارد. در حاشیه این اتفاقات رییس دانشگاه میشیگان از سمت خود استعفا کرد و در حال حاضر این سوال مطرح است که چرا در طی این سال‌ها با وجود شکایات هیچ اقدامی از سوی کمیته المپیک آمریکا یا دانشگاه ایالتی میشیگان صورت نگرفته است.

 

 استعفای دسته جمعی، همین حالا

این اتفاق همچون سونامی مهیبی بود که ورزش آمریکا را تحت الشعاع قرار داد و سه نفر از 21 نفر اعضای هیات رییسه فدراسیون ژیمناستیک آمریکا به‌عنوان یکی از موفق ترین فدراسیون‌های ورزشی این کشور بلادرنگ در واکنش به این رسوایی مهیب از سمت خود استعفا دادند.

با این وجود اسکات بلک‌مان، مدیر اجرایی کمیته‌ المپیک آمریکا در نامه‌ای به اعضای باقیمانده از ۲۱ عضو هیات مدیره فدراسیون ژیمناستیک آمریکا که هنوز استعفا نداده‌اند اخطار داد که تا ۳۱ ژانویه باید استعفا دهند یا این فدراسیون از نظر کمیته‌، اعتبار خود را از دست خواهد داد.

این ۱۸ نفر هم پذیرفته‌اند که استعفا دهند. کمیته‌ المپیک آمریکا تحقیقات مستقلی درباره این پرونده آغاز کرده است. قرار است که روز ۲۸ فوریه هیات مدیره موقت جدیدی برای فدراسیون ژیمناستیک آمریکا تعیین شود.

همچنین کمیته‌ المپیک آمریکا از تمامی مسوولان فدراسیون ژیمناستیک این کشور خواسته که به صورت کامل با مسوولان بررسی مستقل پرونده همکاری کنند تا مشخص شود چرا نصار توانسته در مدت بسیار طولانی به آزارهای جنسی خود ادامه‌ دهد.

موریناری واتانابه رییس فدراسیون جهانی ژیمناستیک نیز به اتفاقی که در آمریکا رخ داده، واکنش نشان داده و اعلام کرد که بسیار از این اتفاق شوکه و ناراحت شده است.

همچنین او اعلام کرده است که کمیته‌ مستقلی از سوی فدراسیون جهانی ژیمناستیک تشکیل شده تا ژیمناست‌ها در سراسر جهان بتوانند هر گونه آزار جنسی را گزارش کنند. البته مسوولان فدراسیون جهانی هنوز درباره اینکه اقدامی علیه فدراسیون ژیمناستیک آمریکا انجام می‌دهند یا خیر، صحبتی نکرده‌اند.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار