کد خبر: ۲۵۲۵۰
تاریخ انتشار: ۱۹:۳۶ - ۲۰ دی ۱۳۹۶
با حضور دکتر آهنگری استاد دانشگاه و عضو هیئت اقتصادی دانشگاه چمران
دکتر آهنگری : وجود تورم همراه با رکود در اقتصاد شرایط خاصی را ایجاد می کند که خروج از آن بسیار مشکل خواهد بود.
شاخه جوانان حزب ندای ایرانیان شعبه خوزستان ‌دویست و پنجاه و ششمین برنامه حزب (شصت و دومین برنامه حزب در سال ۹۶) را با موضوع :بررسی و پرسش در خصوص بودجه‌ی سال ۹۷ و برنامه‌ی‌ششم توسعه و سخنرانی دکتر آهنگری(دکترای اقتصاد بین‌الملل،استاد دانشگاه،عضو کارگروه اقتصاد دانشگاه چمران برگزار کرد.
شاخه جوانان حزب ندای ایرانیان شعبه خوزستان ‌دویست و پنجاه و ششمین برنامه حزب (شصت و دومین برنامه حزب در سال ۹۶) را با موضوع :بررسی و پرسش در خصوص بودجه‌ی سال ۹۷ و برنامه‌ی‌ششم توسعه و سخنرانی دکتر آهنگری(دکترای اقتصاد بین‌الملل،استاد دانشگاه،عضو کارگروه اقتصاد دانشگاه چمران برگزار کرد.

در این جلسه ابتدا دکتر آهنگری تاریخچه ای از اقتصاد ایران و دوران اوج و افول آن را بیان کرد.

دکتر آهنگری بیان کردند که اقتصاد ایران در دهه چهل تا اوایل دهه پنجاه رونق زیادی داشت و تورم در آن دوران پایین بود یکی از دلایل این رونق اقتصادی داشتن روابط نسبتا خوب با کشورهای خارجی بخصوص امریکا و شرایط مناسب داخلی برای ورود سرمایه خارجی در کشور بود و بسیاری از صنایع بزرگ امروزی مانند ایران خوردو، فرودگاه ها و برخی از سدها حاصل آن دوران است. اما اشتباهات بزرگ اقتصادی ایران از دهه پنجاه پس از افزایش بی سابقه درامد ایران از نفت و به دست آوردن پول زیاد حاصل فروش نفت بود که شاه ایران در آن زمان برای سرعت بخشیدن به فرایند صنعتی شدن به اشتباه هزینه زیادی را در اقتصادی با ظرفیت کم و تقریبا سنتی خرج کرد که سبب افزایش تورم به علت افزایش تقاضا و عدم توانایی در بالا بردن ظرفیت تولید شد که نهایتا منجر به این اعتراف که سرمایه ایران را اتش زدیم، شد واین در حالی بود که کشورهای عربی چنین کاری را نکردند و پول خود را در خارج از کشور سرمایه گذاری کردند و آرام آرام سودو پول خود را در اقتصاد خود تزریق کردند. بعد از انقلاب نیز چنین اشتباهاتی بخصوص در سال های ۸۴ و۸۵ رخ داد. رکود حال حاضر ایران از سال ۸۷ شروع شد به طوری که تا قبل از این سال نرخ تولید کشور ۵درصد اما اثر تصمیمات اشتباه رئیس جمهور وقت در سال های ۸۴ و۸۵ خیلی زود در سال ۸۶ شروع به نمایان شدن کرد.

 به طور مثال سخنرانی های رئیس جمهور وقت در مورد اعطای تسهیلات خرید مسکن و وعده یارانه(که فضای سیاسی ایجاد شده منجر به تصویب یارانه نقدی شد) و فشار به بانک ها برای پایین اوردن سود بانکی منجر به ملتهب شدن و سقوط بورس و نهایتا خروج منابع مالی از بورس و هجوم آن ها به سمت بازار مسکن شد که این امر سبب افزایش نقدینگی و همچنین افزایش شدید قیمت مسکن شد. نتیجه این شد که در سال ۸۷رشد اقتصادی به نیم درصد رسید که این رشد اقتصادی نیم درصدی به معنی رکود اقتصادی است و سبب افت شدید فعالیت های اقتصادی در زمان اوج درآمدهای نفتی ایران شد و این درحالی بود که تورم به ۳۷درصد رسید و این شرایط با سخنرانی های احمدی نژاد در سازمان ملل و همچنین تحریم های اقتصادی موجب بحرانی شدن شرایط شد. تحریم ها سبب کاهش فروش نفت ایران و به چالش انداختن بودجه کشور شد و این دوران رکود عمیق اقتصادی ایران شروع شد که خارج شدن از این رکود کاری بسیار بسیار مشکل است. و پس از آن دکتر روحانی کشوری را با رکود اقتصادی شدیدو تورم بالا به دست گرفت.

دکتر آهنگری استاد دانشگاه چمران شرایط اقتصاد ایران را رکودتورمی می داند و بیان کردند که وجود تورم همراه با رکود در اقتصاد شرایط خاصی را ایجاد می کند که خروج از آن بسیار مشکل خواهد بود.

اگر تورم بدون رکود باشد راه حل خروج از آن اقتصاد انقباضی یعنی کاهش نقدینگی و کنترل تقاضا است اما اگر رکود باشد سیاست انبساطی یعنی افزایش نقدینگی مانند اعطای تسهیلات راه حل خروج از ان است اما خروج از رکود توام با تورم بسیار مشکل است چرا که خروج از هرکدام سبب افزایش دیگری می شود.

دکتر آهنگری بیان کردند که نبود ریال و ارز ناشی از تحریم ها و کاهش فروش نفت ایران سبب جرقه ای برای انجام مذاکرات شد در حالی که تا پیش از ان اعتقادی به مذاکر نداشتیم و پذیرفتن برجام توسط ایران و مجامع بین المللی شرایط مساعدی را ایجاد کرد که نتایج آن می توانست علاوه بر بالا بردن فروش نفت سبب جذب سرمایه خارجی شود اما اتفاقات پیش بینی نشده ای رخ داد که سبب تغییر اوضاع و ایجاد مشکلاتی در سرمایه گذاری خارجی شد و مانع به نتیجه رسیدن برجام بخصوص در جذب سرمایه خارجی شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه چمران بیان کرد که در حال حاضر درامد خوبی از طریق فروش نفت حاصل می شود اما برای جلوگیری از افزایش تورم نباید همه ی آن را به ریال تبدیل کنیم.

دکتر آهنگری: برنامه ششم توسعه توسط دولت دکتر روحانی ارائه شد و اهدافی از قبیل افزایش نرخ رشد اقتصادی به۸درصد( در حالی که اکنون حدود۵درصد است) ، افزایش دو درصدی بهره وری و همچنین کاهش و ثابت کردن تورم در ۸درصد که چنین چیزی باتوجه به فضای موجود چیزی شبیه رویا است.

ضعف عمده برنامه ششم توسعه این است که بدون در نظر گرفتن فضای سیاسی و اقتصاد سیاسی کشور طراحی شده ک رسیدن به چنین برنامه ای بدون سرمایه خارجی امکان پذیر نیست.

شفاف نبود خصوصی سازی در ایران مانع جذب سرمایه خارجی در اقتصاد کشور می شود به طور مثال در ایران سه بخش دولتی، بخش عمومی دولتی و بخش خصوصی فعال هستند اما در رقابت های اقتصادی بخش های عمومی دولتی یا همان به اصطلاح خصولتی ها با توجه به درامدهای بالا و سرمایه بالا مانع ورود بخش خصوصی به طور عمده در اقتصاد می شود.

دکتر آهنگری عضو شورای اقتصاد دانشگاه چمران: بودجه ۹۷ کشور ۳۶۰هزارمیلیارد است که ۲۰۰هزارمیلیارد آن درجاهایی مانند صندوق بازنشستگی خرج می شود که اجبار وجود دارد و امکان سرمایه گذاری از آنها وجود ندارد با این حال بودجه ای شفاف بوده و هزینه های بسیاری از نهادهای مستقل را زیر نظر وزارت ارشاد آورده است. دولت دارای کسری شدید بودجه به علت پایین بودن قیمت نفت دارد و قرار است ۴۳هزار میلیارد را از طریق فروش اوراق و۸۰هزارمیلیارد آن را از طریق یارانه ها و قیمت حامل های انرژی جبران کند که البته از قرار معلوم افزایش قیمت حامل های انرژی کنسل شده است به طور کلی جبران این کسری عمدتا بر دوش مردم بوده و این سوال را ایجاد می کند که چرا با توجه به فشار وارده بر مردم چرا بودجه برخی از نهادها افزایش یافته است؟

در پایان دکتر آهنگری بیان کردند که مشخص نیست چه زمانی از رکود خارج شویم چرا که یکی از راه های جبران کسری بودجه سرمایه گزاری خارجی و بخش خصوصی است و مسئولین باید روابط خارجی خود را تنظیم کنند شرایط برای ورود سرمایه به اقتصاد فلج ایران مهیا کنند چرا که سرمایه گذار در شرایط موجود حاضر به ریسک کردن و سرمایه گذاری در اقتصاد ایران را نمی کند و این پیشنهاد داده می شود که دولت کسری بودجه خود را ابتدا از نهادهایی عمومی دولتی و سپس مردم جبران کند.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار