کد خبر: ۲۵۲۴۳
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۱۶:۵۸ - ۲۰ دی ۱۳۹۶
هنوز هم مي توان با سرچي كوتاه بوي نرگس زاران بهبهان را در فضا استشمام كرد.مشامي با رايحه اي خوش كه تو را انتظار مي كشد.
پيوند ناگسستني گل نرگس بهبهان با محمدباقرشريعتي/▪محمدباقرشريعتي معمار توسعه بهبهان؛نوشتاری از محسن انتظامی

محسن انتظامي

نرگس بهبهان بوی عجیب و غریبی دارد.مشام را به عطر دل انگیزش مهمان می کند.رایحه ای که تا عمق وجود راه می يابد راهی طبیعی و بکر.نرگس زاران بهبهان این روزها آماده برداشت شده اند و سفره کشاورزان بر خوان ِگسترده ی هستی پر رونق شده است.

محمدباقرشريعتي نماينده دوره نهم بهبهان براي رونق شهر و كسب و كار كشاورزان هر ساله در راهروها و ورودي صحن مجلس نرگس بهبهان را تقديم نمايندگان و کارکنان مجلس مي نمود تا بتواند گل نرگس را به عنوان يك اثر طبيعي به نام" بهبهان" به ثبت ملي برساند.ثبتي كه اهداف بسياري را در ابعاد گوناگون در دل خود داشته و نقش آفريني هاي بسياري را به همراه داشت.از بعد اجتماعي و اقتصادي گرفته تا آشنايي با كهن ديار ارجان بزرگ و سرافراز.

هنوز هم مي توان با سرچي كوتاه بوي نرگس زاران بهبهان را در فضا استشمام كرد.مشامي با رايحه اي خوش كه تو را انتظار  مي كشد.

نرگس بهبهان با تلاش هاي بي وقفه در دوران نمايندگي خدمتگزاري بي ادعا و بدور از جار و جنجال هاي مرسوم عده اي كه فضاي مسموم و غرض ورزانه سياسي را به راه انداخته بودند به ثبت ملي رساند تا رونقي به سفره كشاورزان زحمتكش در شهر و روستاها بيايد.اما در اين بين چه جنجال ها و چه شائبه هايي توسط عده اي مغرض ِمنورالفكر نثار محمدباقرشريعتي اين نماينده و خدمتگزار بي ادعا نكردند اما او بر عهدي كه با مردمش بسته بود ايستاد و از جنجال ها و تهمت ها و ... پا پس نكشيد و تلاشش را صد چندان كرد تا پايه گذار اقدامات بنيادين ديگري در حوزه انتخابيه اش باشد.

"نرگس بهبهان ثبت ملي شد" خبر كوتاه بود اما در دل اين كوتاهي،وسعتي بی انتها نهفته بود.دريايي از توسعه و رونق كشاورزي و....

نرگس زاران بهبهان به ثبت ملي رسيد تا دكتر سلطاني فر رييس وقت سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري ايران،به دعوت محمدباقرشريعتي در هنگامه برداشت نرگس به بهبهان بيايد و از نزديك نرگس زاران دشت هاي به يادگار مانده اما پر عطر ارجان را تا بلندي هاي خاييز را به تماشا بنشيند.تماشاكده اي طبيعي پر از عطر خوش نرگس زاران "شهلا "و "مسكين" و "پنجه گربه اي" و "شصت پر" كه بوي خوش اش مشام را به دلنوازي ِجان بخشي، مهمان مي كند.

نمايندگان فارس تلاش هاي بسياري كردند تا گل نرگس را به نام نرگس شيراز به ثبت ملي برسانند اما نتوانستند مقابل اراده ،منطق و مستندات مستدل محمدباقرشريعتي نماينده بهبهان بايستند هر چند كه رايزني هاي بسياري داشتند اما اين مهم با تلاش هاي بي وقفه و شبانه روزي شريعتي كه دكتر سلطاني فر به آن اذهان داشتند به نام رویشگاه و خاستگاه اصلي نرگس در ايران يعني بهبهان به ثبت رسيد تا نام گل نرگس بهبهان و محمدباقرشريعتي به هم پيوندي ناگسستني بخورد.

تلاش هاي شبانه روزي محمدباقر شريعتي چه آن هنگام كه شهردار بهبهان بود و چه در كسوت نمايندگي مردم بهبهان در مجلس شوراي اسلامي حكايت از دوران طلايي توسعه براي اين كهن ديار باستاني داشته است.دوران طلايي كه بهبهان را در مسير توسعه و آباداني قرار داد.بي آنكه جار و جنجال هاي مرسوم سياسي و ... را به راه بيندازد.او عاشق خدمت است.تفكر اجرايي شريعتي نشان از كوله بار تجربه اي است كه ساليان متمادي به دوش كشيده است.

او در كسوت نمايندگي آمده بود تا قطار از ريل خارج شده و سياست زده توسعه و آباداني را به ريل بازگرداند كه الحق توانست به آنچه وعده داده بود جامه عمل بپوشاند و  به اين مهم دست يابد. هر چند كه سنگ هاي بسياري را مقابلش قرار دادند اما او عاشق تلاش براي ديارش است چه با جاده ای پر از موانع چه صاف و هموار.

راه اندازي پالايشگاه بيدبلند ٢ پس از آنكه پرونده اش سالها در كمدهاي وزارتخانه ها و بانك ها خاك مي خورد و خار بی برنامه گی و سومدیریت  در چشم بهبهان بود  "دل شير "مي خواست تا پرونده به محاق رفته اين ابر پروژه دوباره به جريان بيفتد و ٢ ميليارد و ٦٠٠ ميليون دلار از صندوق توسعه ملي براي اين پروژه مدفون در خاك و خاشاك سالهاي دور در نظر گرفته شود تا بانگ اشتغال در حوزه بهبهان و آغاجاري و.... به صدا در آيد و ولوله اي در دل خانواده ها كه جوانان تحصيل كرده اما بيكار فراوان داشتند  را ايجاد كند و دل نگرانی ها از عدم اشتغال کاهش یابد.

٤ هزار شغل مستقيم و غير مستقيم در روزگاري كه پيداكردن حتي  يك شغل نعمت بزرگي محسوب مي شود.اما محمد باقر شريعتي آمده بود تا ناجي مردمان ديارش باشد.دیاری که به آن عشق می ورزد.

هنوز سيكل تركيبي بهبهان از يادها فراموش نشده است كه با رايزني و تلاش هاي شريعتي، شركت مپنا راضي به سرمايه گذاري در بهبهان شد و در عرض يكسال سيكل تركيبي هزار مگاواتي بهبهان راه اندازي شد و بار دیگر ،پروژه ای دیگر  به ايجاد اشتغال همت گماشت تا دیگر بار وعده های شریعتی محقق شود.

هنوز مردم خوزستان بخصوص حوزه انتخابيه بهبهان و آغاجاري و ... نطق هاي شجاعانه و آتشين محمدباقر شريعتي در صحن مجلس را از ياد نبرده اند همان نطق هايي كه محمد رضا باهنر نماينده چندين دوره  و نايب رييس مجلس درباره آنها در حضور بسياري از نمايندگان گفت كه تاكنون در بين نمايندگان كسي بجز محمدباقرشريعتي نتوانسته در نطق هاي خود عمق محروميت در عين ثروت خدادادي خوزستان را فرياد بزند.و نیز صحبت های دکتر علی مطهری چه در مجلس در حضور نمایندگان و چه در بهبهان در مقابل هزاران نفر که گفت محمدباقر شریعتی نماینده ای شجاع و پیگیر و اندیشمند است که دغدغه اصلی اش رفع محرومیت مردمان حوزه انتخابیه اش است و خوشحالم که مردم بهبهان چنین نماینده ای را به عنوان وکیل خود انتخاب نموده اند.

نطق هاي محمدباقرشريعتي تاريخي و جريان ساز بودند.هنوز سیاسیون و مردم نطق تاریخی او را که گفت ما باید به ایجاد ارتباط با دنیا تلاش کنیم تا بتوانیم برجام را به سرانجام برسانیم. نطق هاي شریعتی حرف مردم بود از بيكاري و معيشت كارگران و كاركنان و فرهنگيان و بازنشسته ها و ... گرفته تا تبعيض و تبعيض و تبعيض در حق مردم خوزستان.

براستی که شريعتي فرياد مردم بود و خواهد بود او خود مردم بود وقتی  از تربيون مجلس و از قله تابناك آغاجاري تا شاليزارهاي تشان و زيدون زرخيزش و منصوريه زيبا و دل انگيزش سخن گفت تا روستاهايي با مردمانی با اصالت و سختكوش.

شريعتي صداي درد و رنج مردم است.همان درد و رنجی که نتوانست لحظه ای او را آرام نگاه دارد.آن هنگام که با صدایی رسا از تربیون مجلس فریاد زد آغاجاری منبع نفت و گاز ایران اسیر بی تدبیری هاست.از وزیر کشور خواستار شهرستان شدن آغاجاری  شد و پس از تلاش های بی وقفه توانست مجوز شهرستان شدن آغاجاری را بگیرد و متعاقب آن سریعا به استقرار ادارات در شهرستان آغاجاری همت گماشت.تا مردم بیش از این درگیر امور اداری نباشند.یا آنگاه که روستاهای تشان و منصوریه را به شهر تبدیل کرد تا بتواند بودجه ای برای توسعه آنها بگیرد و چراغ روشنی بیفروزد و بذر امید را به دل مردم حوزه انتخابیه اش بکارد.

 با شهرستان شدن آغاجاری و شهرشدن تشان و منصوریه یکی دیگر از شعارهای انتخاباتی شریعتی جامه عمل به خود دید و در حد شعار و وعده باقی نماند.وعده های که عمق صداقت و راستی را می توان در آنها به روشنایی دید. یا آنگاه که برای اولین بار در تاریخ آغاجاری محمدباقر شریعتی توانست رییس جمهور را مجاب کند تا به آغاجاری بیاید و از نزدیک درد و رنج مردم این شهرستان مظلوم که از حق طبیعی اش سالها عقب مانده را نظاره کند و چاره ای بیندیشد.

شریعتی مُهر خوش رنگ توسعه را بر پيشاني اين كهن ديار به روشني و صلابت حك نمود و براستي كه همه پروژه هاي عقب افتاده يا از مدار و مسير توسعه خارج شده را به ريل توسعه برگرداند و زنگ نسبی رفاه و اشتغال را به صدا درآورد و از همه مهم تر نويد توسعه و عمران و آباداني را براي مردم فهيم حوزه انتخابيه اش به ارمغان آورد.

مگر ميشود از دانشگاه علوم پزشكي بهبهان يا بيمارستان ولي عصر(عج) يا طرح بنيادي نيروگاه هزارمگاواتي بهبهان و يا پالايشگاه بيدبلند يا قراردادن بهبهان در مسير راه آهن شيراز بهبهان  و يا گرفتن مجوز پرواز عمومي براي فرودگاه بهبهان و يا ساخت بيمارستان آغاجاري و تخصيص آب براي كشاورزان به صورت دائمي و نه موقتي و ده ها و صدها پروژه بزرگ ديگر سخن گفت اما نامي از محمدباقرشريعتي خدمتگزار بي ادعاي بهبهان سخن نگفت. 

شريعتي مرد روزهاي سخت است مردي كه  تلاطم هاي بسياري را با سلامت پشت سر نهاده است. مردي كه خستگي نمي شناسد.هر چند كه عده اي فريب كار كه با هزار و يك نيرنگ تيشه به ريشه شريعتي اين معمار بزرگ توسعه و آباداني زدند تا خود را به مردم و به شهر تحميل كنند اما مردم در بزنگاهي تاريخي پاسخ شان را دادند همان هايي كه براي جمع نمودن آراي مردم از دنده چپ برخاستند و براي تاييدشدن به راست پيچيدند و حکم تایید گرفتند و اما باز چراغ چپ زدند و بر گرده راست نشستند اما مردم در این بین نظاره گر چپ و راست شدنشان بودند و به حيراني ِروزگار اما سر تعظيم فرود نياوردند. محمدباقر شريعتي قرباني همين عده مذبذب و متردد بين اقدام و احجام سياسي شد تا روند توسعه بهبهان به كندي پيش برود.

هر چند كه به درستي گفته اند كه گذر زمان اثبات كننده است. اثباتي كه نشان داد محمدباقرشريعتي معمار توسعه بهبهان، آغاجاري،زيدون،تشان منصوريه ،جولكي و حومه است.

بهبهان بار ديگر نيازمند حضور محمدباقرشريعتي است تا پروژه هاي بنيادين و زير بنايي در اين كهن ديار استارت و به سرانجام برسند.

خدايا چنان كن سرانجام كار
 كه تو خشنود باشي وما رستگار
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
مجيد رسولي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
0
0
واقعا اين دوسال اسمي از گل نرگس بهبهان در رسانه ها نيومده برعكس زماني كه شريعتي نماينده بود و هر سال در فصل نرگس به نوعي خبرسازي ميكرد. افسوس...
ناشناس
|
United States
|
۲۲:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
0
0
افرين به قلم شيوايتان كه به حق حاجي شريعتي را معمار توسعه بهبهان معرفي نموديد بهبهان نياز داره دوباره شريعتي بياد
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار