کد خبر: ۲۵۲۲۱
تاریخ انتشار: ۱۸:۲۱ - ۱۹ دی ۱۳۹۶
مدیرکل مدیریت بحران در جلسه بررسی مشکلات ناشی از فعالیت های نفتی در سطح استان:
اگر بپذیریم که ما در هوای آلوده‌ای تنفس می‌کنیم که در آن دچار آسم مزمن شویم و نفسمان بریده شود، دیگر به دنبال مقصر نیستیم
آراس_شکوفه پایدار

جلسه بررسی مشکلات ناشی از فعالیت های نفتی در سطح استان و لزوم مدیریت اصولی انتشار آلاینده های خروجی از فلرهای نفتی و بررسی راهکارهای کارشناسی مدیریتی به منظور اتخاذ تصمیم  در این زمینه با حضور مدیران شرکت مناطق نفت خیز جنوب، معاون دادستان عمومی و انقلاب شهرستان اهواز و مدیرکل بحران استانداری خوزستان با موضوع آلودگی های نفتی در محل استانداری خوزستان برگزار شد.

کیامرث حاجی‌زاده مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان در این جلسه با اشاره به اینکه خوزستان همیشه دارای شرایط ویژه ای بوده است، اظهار کرد: این جلسه در خصوص مشکلات ناشی از نفت در استان است که شرایط استان را ویژه تر کرده است، عمده تولید نفت در خوزستان انجام می‌شود و قطعا هر تولیدی آلایندگی‌هایی نیز ایجاد می‌کند. باید با برنامه‌ریزی صحیح، پیوست‌های زیست محیطی اجرا شده و آلودگی‌های ناشی از تولیدات به حداقل ممکن برسانیم. 
  
وی ادامه داد: اگر بپذیریم که ما و هموطنان‌مان در هوای آلوده‌ای تنفس می‌کنیم که ممکن است در آن دچار آسم مزمن شویم و نفسمان بریده شود، دیگر به دنبال مقصر نیستیم بلکه به دنبال راهکار حل مشکل خواهیم بود. 
  
مدیرکل مدیریت بحران خوزستان خطاب به مدیران نفتی در خوزستان بیان داشت: باید یاد بگیریم انتقادات را بپذیریم، آن چیزی که که مصالح استان است باید دیده شود و در خصوص مقابله با انتشار آلاینده‌های خروجی از فلرهای نفتی آنچه به صلاح استان خوزستان باشد، تصویب ‌شود. همه می‌دانیم اقتصاد کشور بر پایه نفت است و روز به روز به آن وابسته‌تر می‌شویم. پس از برجام و رفع تحریم‌ها نیز جهش عظیمی در خصوص صادرات نفت داشتیم که در این وضعیت باید پیوست‌های زیست محیطی برای استخراج‌های جدید نیز رعایت شود. 
    
حاجی‌زاده افزود: باید سهم هر مؤلفه در آلودگی خوزستان مشخص و برای مقابله با هر کدام برنامه زمان‌بندی‌شده‌ای تدوین شود و نسبت به اجرای آن اقدام کرد. 
  
حاجی زاده با اشاره به درگیری های ایجاد شده میان مدیران نفت، بهداشت و محیط زیست در این نشست، گفت: علی‌رغم حواشی ایجاد شده در این جلسه  از تشکیل این جلسات راضی هستیم زیرا همه در این جلسه شفاف صحبت کردند و دلیل اینکه تاکنون نتیجه‌ای در جلسات نگرفته‌ایم عدم شفافیت در چنین جلساتی بوده است. 
  
مدیرکل مدیریت بحران خوزستان با اشاره به وظایف هر دستگاه یادآور شد: همانطور که مدیران در مجموعه مناطق نفت‌خیز و شرکت‌های وابسته وظیفه‌ای به نام تولید نفت دارند که پشتیبان اقتصاد کشور است، دستگاه‌های نظارتی نیز وظیفه نظارتی دارند و باید از این نظارت‌ها استقبال شود زیرا موجب می‌شود تلنگرهایی به ما زده شود که باعث کیفی سازی می شود.
  
حاجی‌زاده با بیان اینکه نباید از اظهارنظرهای کارشناسی ناراحت شویم، عنوان کرد: یکی از ساختارهای کشورهای جهان سوم این است که مدیران حرف کارشناسان را گوش نمی‌دهند. در بحث بهداشت و درمان نظر کارشناس بر نظر مدیر اولویت دارد.
    
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت: اهواز در هر شاخص منفی رتبه اول را دارد که باید این فضا شکسته شود و مسئولین به دنبال حل مشکلات مردم باشند. حسن این جلسات بر این است که مردم مطلع می شوند که مسئولین به دنبال فراهم کردن آرامش آن ها هستند.
  
حاجی‌زاده  در ادامه گفت: مصوبات مدیریت بحران لازم‌الاجرا هستند و تفاوتی ندارد که مدیران در این جلسات شرکت کنند یا خیر. ما به دنبال مچ‌گیری نیستیم و اگر مجموعه نفت را تضعیف کنیم دولت و نظام را تضعیف کرده ایم.
  
وی عنوان کرد: باید از امروز کارگروه ویژه‌ای در خصوص حل مشکلات موجود در شرکت نفت در خصوص آلایندگی فلرهای نفتی ایجاد شود و کارشناسان مرکز بهداشت و حفاظت محیط زیست خوزستان نیز در این کارگروه حضور داشته باشند. 
  
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان خاطرنشان کرد: یکی از اولویت‌های ستاد مدیریت بحران حل مسائلی مانند آلایندگی فلرهای نفتی است و نباید بگذاریم این مشکلات به بحرانی مثل ریزگردها تبدیل شود. استاندار خوزستان نیز بر حل مسائل زیست محیطی تأکید دارد و مکاتبات متعددی با وزیر نفت داشته و آخرین نامه وی با وزیر نفت محرمانه بوده است. 
  
حاجی‌زاده تصریح کرد: کمیته‌ای متشکل از استانداری خوزستان، مدیریت بحران، حفاظت محیط زیست، دادستانی، شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و دانشگاه علوم پزشکی اهواز تشکیل خواهد شد تا با کار کارشناسی سهم آلایندگی هر مؤلفه در خوزستان مشخص شود و شرکت نفت برنامه زمان‌بندی برای کنترل آلایندگی فلرهای نفتی تدوین کند. این کمیته باید ظرف مدت دو هفته تدوین برنامه زمان‌بندی را به پایان برساند تا در جلسه بعدی طبق برنامه زمان‌بندی کار کنیم. 
     
مدیرکل مدیریت بحران خوزستان با اشاره به اجرای فاز اول طرح آماک  گفت: در حال حاضر به دلیل اینکه تنها یک فاز از طرح آماک اجرایی شده نمی‌توان تأثیرات آن را بررسی کرد و باید پس از اجرای فاز دوم این طرح درباره آن نظر داد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار