کد خبر: ۲۵۲۱۹
تاریخ انتشار: ۱۸:۲۱ - ۱۹ دی ۱۳۹۶
اگر مدیران نفتی و تمام ارگان‌های دولتی هر کدام به سهم خود چند قدم در کنترل آلاینده‌های هوا برمی‌داشت، این قضیه قطعا به این حد نمی‌رسید.
آراس -شکوفه پایدار

محمد گراوند معاون دادستان عمومی و انقلاب شهرستان اهواز جلسه بررسی مشکلات ناشی از فعالیت های نفتی در سطح استان و لزوم مدیریت اصولی انتشار آلاینده های خروجی از فلرهای نفتی و بررسی راهکارهای کارشناسی مدیریتی به منظور اتخاذ تصمیم  در این زمینه، با بیان اینکه اهمیت اینگونه جلسات بر کسی پوشیده نیست اظهار کرد: شاید اگر 20 سال پیش تعدادی از مردم پلاکارد به دست می‌گرفتند و از محیط زیست دفاع می‌کردند برخی دیگر به آنها می‌خندیدند و ما اهمیت آن را نمی دانستیم ولی در حال حاضر پس از گذشت 20 سال متوجه شده‌ایم که آلودگی هوا چه  اثری دارد و شاید قدم ها زودتر باید برداشته می شد.
  
وی به اظهارات مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در این جلسه مبنی بر اثر درختان کنوکارپوس در آلودگی هوای اهواز اشاره کرد و گفت: هدف از تشکیل این جلسه این نیست که بگوییم کدام گیاه مشکل دارد بلکه هدف بررسی آلاینده‌های خروجی از فلرهای نفتی است ما می گوییم وجود فلرهای نفتی باید بررسی شود و اینکه مشخص شود این فلرهای نفتی چند درصد آلودگی ایجاد می‌کنند،  گفته شده آلاینده‌های خروجی از فلرهای نفتی5 درصد آلودگی هوا را در پی دارد اگر تنها 10 درصد این آلودگی ها را هم موجب می شد باز هم باید به این درصدها توجه کرد. 
  
معاون دادستان عمومی و انقلاب اهواز با بیان اینکه یکی از وظایف خاص دادستانی، احقاق حقوق عامه است، تصریح کرد: فضای دادستانی آنگونه نیست که حتما شکایتی مطرح شود تا دادستانی اقدامی کند، آلودگی هوا قطعا یکی از حقوق عامه است و از چند ماه گذشته در این زمینه اقدام کرده‌ایم. در جلساتی که با مدیران شرکت نفت در خصوص آلاینده‌های نفتی در خوزستان برگزار شد مدیران نفت برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت و مشکلات مالی‌شان را ارائه دادند ، هنر یک مدیر این است که طبق این شرایط و وضع موجود برنامه ریزی کند نه اینکه پول زیاد در دست داشته باشد و یک درصد از آن را هم به مقابله با آلودگی هوا بپردازد. 
  
گراوند گفت: مشکل زیست محیطی چیزی شبیه به مشکل فرهنگی است و آرام و خزنده حرکت می‌کند و در درازمدت اثرات بزرگی بر جای می‌گذارد همانطور که بسیاری از مسائل فرهنگی را در کشور را رها کردیم و در حال حاضر با مشکلات زیادی در خصوص این مسائل مواجه شده‌ایم . نمیدانیم چگونه این مشکلات را حل کنیم.
  
وی با اشاره به سهم هر مدیر برای کاهش آلودگی های هوا گفت: اگر مدیران نفتی و تمام ارگان‌های دولتی هر کدام به سهم خود چند قدم در کنترل آلاینده‌های هوا برمی‌داشت، این قضیه قطعا به این حد نمی‌رسید. 
  
گراوند با اشاره به طرح شکایت از سوی حفاظت محیط زیست و مرکز بهداشت علیه شرکت نفت در خصوص آلاینده‌های هوا اظهار کرد: اینکه یک مدیر شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب اظهار می‌کند که "در صورت طرح شکایت چند روز در زندان استراحت می کند"، چنین چیزی قطعا وجود ندارد و در زندان حساب کار به دست شان می‌آید وو می‌فهمند که جای استراحت نیست .
  
معاون دادستان عمومی و انقلاب اهواز اضافه کرد:  قصد پرونده‌سازی برای هیچ کدام از مدیران در سطح خوزستان نداریم، احساس ما بر این است که باید مدیران را تقویت کرد تا با برنامه حرکت کنند. شکایت را هر لحظه می توان مطرح کرد.
  
وی افزود: حفاظت محیط زیست و مرکز بهداشت خوزستان آماری در خصوص آلایندگی‌ها ارائه دادند ولی مطمئن هستیم در این آمار ایراداتی وارد است لذا می‌خواهیم که حفاظت محیط زیست و مرکز بهداشت طرح شکایت را در دادستانی داشته باشند و موضوع آلودگی هوا را به دادستانی گزارش دهند تا ما از نظرات کارشناسان مربوطه، کارشناسان وزارت و کارشناسان متولی استفاده کنیم و سهم ارگان‌های متولی را مشخص کنیم. 
  
گراوند با اشاره به آلودگی‌های شرکت فولاد خوزستان بیان کرد: ما هر روز می‌بینیم که یک غبار سفیدرنگ اطراف شرکت فولاد را فرا گرفته است اما آیا می‌توانیم بگوییم این شرکت اثری در آلودگی هوا ندارد؟ سهم هر ارگان باید مشخص شود، قطعا باید کارشناسان در این زمینه نظر دهند. 
      
وی عنوان کرد: شرکت نفت کاری به آمارهای دیگر در خصوص آلودگی‌ها نداشته باشد. همان درصد پایین را در نظر بگیریم که دود موجب آلودگی می‌شود لذا شرکت نفت کار کارشناسی نسبت به این قضیه انجام دهد و به صورت یک موضوع عملیاتی عمل کند و مثلا بگوید که تا پایان سال صرفا شرکت کارون سه فلر را اصلاح کند. تعداد و بازه عملیات اصلاح را مشخص کرده و ارائه دهند. 
  
معاون دادستان عمومی شهرستان اهواز در پایان با بیان اینکه با این وضعیت مالی صحبت از پروژه‌های بزرگ صحیح نیست گفت: ما انتظار نداریم که در شش ماه همه چیز درست شود و باید در این زمینه یک برنامه عملیاتی ارائه شود تا به نتیجه برسیم. هر مدیری به اندازه سهم خودش در کاهش آلایندگی ها قدم بردارد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار