کد خبر: ۲۵۰۱۱
تاریخ انتشار: ۱۲:۵۲ - ۱۰ دی ۱۳۹۶
جهانمیر پیش بین در گفتگو با آراس:
بودجه سالانه کشور باید بر مبنای کار کارشناسی و علمی و اخلاقی تدوین شود. بودجه ریزی در کشور باید بر اساس نیازهای جامعه و کارآمد باشد.
ا

جهانمیر پیش بین فعال سیاسی اصلاح طلب منشا اعتراضات اخیر را انباشت مشکلات اقتصادی و نداشتن برنامه کاربردی در جهت کاهش آن عنوان کرد و معتقد است مردم از تبعیض ،فساد اقتصادی و رانت خواری گلایه مندند.

آراس_شکوفه پایدار 

جهانمیر پیش بین استاد دانشگاه شهید چمران اهواز در پاسخ به سوال خبرنگار آراس در خصوص علت تجمعات اخیر در شهرهای مختلف، اظهار کرد: به طور قطع و یقین نمی توان علت اصلی تجمعات و اعتراضات اخیر برخی از مردم در شهرهای مختلف کشور را ناشی از مشکلات معیشتی و مشکلات اقتصادی نامید، البته این جمله به معنای تحت فشار نبودن مردم به لحاظ گرانی و فشارهای معیشتی نیست.

این استاد دانشگاه با اشاره به درآمد ماهیانه قشری از جامعه، گفت: همه صاحبنظران و تحلیلگران مسائل اقتصادی کشور بر این باورند که بخش زیادی از مردم که کارمندان، معلمان، بازنشستگان را تشکیل می دهند در شرایط معیشتی سخت و دشواری به زندگی خود ادامه می دهند. 

پیش بین با اشاره به ضرورت تعیین اولویت های مهم اقتصادی دولت دوازدهم، گفت: مبارزه با رانت خواری و فساد اقتصادی یکی از مولفه ها و پارامترهای مهم در بحث سالم سازی اقتصاد کشور است. اگر دولت معتقد به وجود رانت و امتیازهای ویژه اقتصادی به برخی از نورچشمی های خود است باید عزم خود را برای مقابله با آن جذب کند.

مدیر سابق گروه اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به تبعیض ها و واسطه گری ها غیرلازم در برخی از پروژه های اقتصادی کشور، تصریح کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی به جای اینکه به بحث اختلافات فاحش حقوق و مزایای کارکنان در وزارتخانه های مختلف دولت بپردازند، خودشان متقاضی انتقال به وزارتخانه هایی هستند که از حقوق و مزایای بیشتری برخوردار شوند، این مسئله یک خیانت به مردم ایران است.

وی ادامه داد: نماینده مجلس باید اختلافات موجود میان حقوق کارکنان در وزارتخانه های مختلف را موشکافی و در جهت رفع و کاهش آن تلاش کنند. دولت باید نسبت به پرداخت های غیراصولی و تبعیض آمیز به شدت حساسیت نشان دهد و در جهت برقراری عدالت نسبی در این زمینه گام بردارد.

پیش بین با اشاره به اینکه مردم در جریان تبعیض ها و فسادهای اقتصادی دولت قرار دارند، گفت: شهروندی که باید زندگی خود و خانواده اش را با حقوق ماهیانه کمتر از یک میلیون تومان اداره کند به هیچ عنوان این تبعیض ها در پرداختی ها را تحمل نمی کند. مجلس باید در این زمینه ورود کرده و شرایط لازم برای کاهش اختلاف میان پرداختی های کارکنان دولت را برطرف کند.

این فعال مدنی و سیاسی با انتقاد از رویه نظارت استصوابی شورای نگهبان در زمینه احراز صلاحیت های کاندیدهای مجلس شورای اسلامی بیان داشت: تا زمانی که سیاست شورای نگهبان بر پایه این رویه استوار باشد شاهد مجلس کارآمد، شجاع نخواهیم بود. نباید از ورود کاندیداهای کارآمد، متخصص ، با تجربه و دلسوز به بهانه عدم التزام به اسلام به مجلس شورای اسلامی جلوگیری کرد.

پیش بین، تصریح کرد: ائمه جمعه و جماعات و مسئولین ارشد استان نباید در زمینه عدم احراز صلاحیت بسیاری از کاندیداهای قوی کارشناس و شجاع سکوت اختیار کنند. ماحصل این دیدگاه راه نیافتن بسیاری از نخبگان و دلسوزان و متخصصان به مجلس شورای اسلامی و در نتیجه عدم تصویب قوانین لازم در جهت بهبود شرایط اجتماعی و اقتصادی در کشور است.

این فعال سیاسی در ادامه، اذعان داشت: در بسیاری از مواقع به طور تعمدی اقدام به پنهان کردن تجربیات خود می کنیم، باید به جوانان اعتماد کرد و میدان را برای بروز خلاقیت ها و استعدادهای نهفته آنان فراهم کرد.اما از این مهم نباید غفلت کرد که باید تجربیات مهندسان و کارشناسان خبره و کارکشته را نیز در حوزه های مختلف به کار گرفت.باید ضمن بکارگیری جوانان در عرصه مدیریت کشور از تجربیات افراد با تجربه و متخصص و کاردان استفاده کرد.

وی با اشاره به علل تجمعات اعتراضی اخیر در برخی از شهرهای کشور، یادآور شد: اینکه هنوز کشور در شرایط نامطلوب اقتصادی و اجتماعی به سر می برد و بخش اعظمی از مردم در تامین معیشت و نیازهای اولیه خود ناتوان هستند ناشی از سومدیریت مسئولان است. علیرغم اینکه چهل سال از برقراری نظام جمهوری اسلامی می گذرد اما هنوز نتوانستیم شرایط زندگی مردم را بهبود ببخشیم. در این زمینه باید آسیب شناسی جدی در تمامی حوزه ها توسط کارشناسان امر صورت گیرد.

پیش بین افزود: صرف انتقاد کردن از وضعیت موجود مشکلی از مشکلات عدیده مردم را مرتفع نمی کند. انتقاد کردن از همدیگر و دنبال مقصر رفتن و مشکلات را به گردن این جناح یا آن جناح انداختن سودی به حال مردم ندارد. در شرایط فعلی آنچه مهم است ایجاد وحدت و وفاق اجتماعی میان همه قوای کشور و جناح های سیاسی است، همه باید در جهت رسیدن به منافع استراتژیک ملی تلاش کنند. 

این کارشناس مسائل اقتصادی با انتقاد از آمار فارغ التحصیلان بیکار در کشور گفت: چرا باید پس از 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد بیکاری جوانان تحصیلکرده در بالاترین سطح دانش باشیم؟ اما از سوی دیگر شاهد استخدام بی ضابطه و با رابطه بسیاری از نور چشمی ها و سفارش شده  ها باشیم.

وی اضافه کرد: مدیریت کشور نیاز به صداقت، شجاعت، دیانت، علم و آگاهی، تجربه دارد. انتصاب مدیران باید بر اساس خصوصت ها و ویژگی های شاخص مدیریتی آنان باشد نه بر اساس سفارش فلان وزیر یا فلان نماینده. 

این استاد دانشگاه تجمعات اخیر را حرکتی غیرقانونی و غیر موثر دانست و گفت: در شرایط که دولت آمریکا در حال توطئه های بزرگ و کوچک علیه  مردم کشورمان با هدف براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران است می بایست با گسترش روابط با سایر کشورهای دنیا در جهت تعامل ارتباطات و مراودات اقتصادی و انتقال تجربیات و ارتقای سطح فناوری در کشور و جذب سرمایه گذار، توسعه صادرات و توسعه گردشگری حرکت کنیم.

پیش بین با اشاره به وجود منابع سرشار اقتصادی، گردشگری، اجتماعی و تجاری در کشور تاکید کرد: زیبنده نیست که با وجود ظرفیت های سرشار گردشگری ،سیاحتی و میراث فرهنگی در این زمینه درآمد بسیار ناچیزی  داشته باشیم. این در حالی است که ایران در فهرست 10 کشور دنیا در حوزه جاذبه های گردشگری و میراث فرهنگی است، اما متاسفانه در این زمینه نتوانستیم در جذب توریسم و گردشگر به موفقیت های قابل توجهی دست یابیم.

وی به ضرورت اجرای پروژه هایی مانند احداث راه آهن اهواز-ایذه- چهارمحال بختیاری در راستای توسعه گردشگری در استان اشاره کرد و خاطرنشان کرد: اگر اینگونه پروژه ها به بهره برداری برسد می تواند گام بلندی در جهت ارتقای معیشت مردم استان باشد. 

جهانمیر پیش بین با اشاره به درآمد هنگفت 700 میلیون دلاری دولت دهم از فروش نفت، یادآور شد: متاسفانه سومدیریت در دولت گذشته باعث هدر رفت این منبع عظیم و کم سابقه درآمد نفتی شد.

وی با انتقاد از پروژه ناموفق مسکن مهر و هدر رفت بسیاری از منابع مالی دولت در این پروژه گفت: اگر بودجه هنگفتی که صرف ساخت و سازهای مسکن بی کیفیت وجانمایی های نامناسب شد در حوزه تولید و اشتغال بکار گرفته می شد اکنون شاهد حجم عظیم بیکاران و رکود تولید در واحدهای صنعتی و تولیدی نبودیم.اگر منابع درآمدی سرشار نفت در دولت دهم صرف رونق اقتصادی، تولید و اشتغال و رفع موانع و چالش های اقتصادی می شد اکنون شاهد تحرکات اعتراضی بخشی از مردم کشورمان نبودیم.

این فعال سیاسی اصلاح طلب تاکید کرد: بانک مرکزی جمهوری اسلامی باید از اجرای دستورات غیرکارشناسی و علمی برخی از مقامات خودداری کند. بانک مرکزی نباید اسیر تصمیمات شتابزده و عجولانه و غیراصولی در کشور شود، بانک مرکزی باید استقلال خود را از دولت ها حفظ کند و با یک سفر استانی رفتن برخی مسئولین و دادن وعده های بی پشتوانه تصمیمان خود را تغییر ندهد.

این کارشناس مسائل اقتصادی، یادآور شد: بودجه سالانه کشور باید بر مبنای کار کارشناسی و علمی و اخلاقی تدوین شود. بودجه ریزی در کشور باید بر اساس نیازهای جامعه و کارآمد باشد. وجود 36 هزار پروژه ناتمام عمرانی در دولت نهم و دهم علت مشکلات اخیر اقتصادی در کشور است. این معضل ناشی از عدم تصمیمات عقلانی و کارشناسی و اتخاذ تصمیمات شتابزده خلق الساعه است.

جهانمیر پیش بین در پایان گفت: ریشه مشکلات اخیر کشور را باید در سومدیریت در سه قوه مقننه، مجریه و قضایه دانست. باید 3 قوه حاکم در کشور مشکلات خود را شناسایی و در جهت رفع آن برنامه ریزی و تلاش کنند. نباید رییس جمهور را مقصر تمام مشکلات موجود کشور قلمداد کرد. آمار 250 هزار نفری زندانیان کشور زیبنده یک نظام اسلامی و مردمسالار نیست. شرایط موجود شرایط مطلوبی نیست اما راه آن کشیده شدن به کف خیابان نیست، راه آن اصلاحات و پایبندی به قانون است.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار