کد خبر: ۲۴۵۹۱
تاریخ انتشار: ۱۱:۰۳ - ۱۱ آذر ۱۳۹۶
معاون تحقیقات و برنامه‌ریزی شرکت برق منطقه‌ای استان:
هیچ تضمینی وجود ندارد که دوباره شاهد قطعی برق در استان نباشیم اما آنچه مشخص است گستردگی قطعی برق مانند دوره قبل نخواهد بود.
مهرداد بلادی با حضور در غرفه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در نمایشگاه دستاوردهای هفته پژوهش و فناوری، اظهار کرد: با توجه به هزینه‌هایی که وجود دارد، تجهیزات شبکه‌های انتقال، پست‌ها و خطوط عموما در فضای آزاد و در معرض هوا نصب می‌شوند. 
  
وی افزود: آلودگی‌هایی که در استان خوزستان داریم، ویژگی جدیدی است و در سال‌های اخیر با این نوع از آلودگی و با چنین حجمی مواجه نبوده‌ایم. 
  
معاون تحقیقات و برنامه‌ریزی شرکت برق منطقه‌ای خوزستان تصریح کرد: صنعت برق در حال حاضر در معرض این آسیب قرار گرفته و تبعات آن نیز متوجه این صنعت است. علی رغم اینکه صنعت برق استان باید تمهیداتی بیاندیشد که در مقابل این پدیده مصون باشد، اما به نوعی خود قربانی پدیده ریزگرد در خوزستان است زیرا علت چیز دیگری است اما آسیب‌ها به این صنعت وارد می‌شود و در این زمینه باید دستگاه‌های مربوطه تلاش کنند تا مشکلات را حل کنند. 
  
بلادی عنوان کرد: در راستای مبارزه با آسیب ریزگردها به شبکه‌های برق و خطوط، اقدامات بلند مدتی در شرکت برق منطقه‌ای خوزستان انجام شده است تا پست‌ها و خطوط در معرض هوا نباشند و به صورت "جی آی اس" یا مسقف اجرا شوند تا آلودگی کمتری وارد تجهیزات شود. 
  
وی با بیان این‌که برای تاسیساتی که از حدود 50یا 60سال گذشته تاکنون احداث شده‌اند باید راهکاری در نظر گرفت، ادامه داد: در این زمینه علاوه بر شست و شوی مستمر خطوط، باید یک پوشش عایقی برای خطوط در نظر گرفته شود تا این تجهیزات حالت آبگریزی بگیرند و رطوبت بر روی تجهیزات ننشیند. 
  
معاون تحقیقات و برنامه‌ریزی شرکت برق منطقه‌ای خوزستان اظهار کرد: این کار در سه فاز در پست‌های فوق توزیع که بیشتر در معرض ریزگردها قرار دارند در حال انجام است و امیدواریم تا پایان سال بر روی 12 پست انتقال و فوق توزیع این پوشش عایقی قرار بگیرد. 
  
بلادی بیان کرد: خطوطی که مقره‌های آن‌ها سرامیکی هستند نیز شناسایی شده‌اند و حدود 4هزار و 900زنجیر مقره که در معرض آلودگی هستند در فاز اول تعویض شده است و امیدواریم سایر خطوط نیز در فازهای بعدی تعویض و مقره‌های سیلیکونی جایگزین آن‌ها شوند. 
  
معاون تحقیقات و برنامه‌ریزی شرکت برق منطقه‌ای خوزستان خاطرنشان کرد: اگر اتفاقاتی مانند آنچه در بهمن ماه سال گذشته در خوزستان رخ داد را شاهد باشیم، هیچ تضمینی وجود ندارد که دوباره شاهد قطعی برق در استان نباشیم اما آنچه مشخص است گستردگی قطعی برق مانند دوره قبل نخواهد بود.

منبع:ایسنا

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار