کد خبر: ۲۴۵۶۷
تاریخ انتشار: ۰۹:۵۸ - ۰۹ آذر ۱۳۹۶
قائم‌مقام معاون توسعه فناوری ریاست جمهوری:
نیم نگاهی هم به صنایع خلاق و شرکت‌های دیجیتال داریم که چندان پیشرفته و هایتک نیستند اما اشتغالزایی بالایی دارند.
اسماعیل قادری‌فر در نشست هم‌اندیشی نقش نخبگان و شرکت‌های دانش‌بنیان در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان خوزستان که امروز چهارشنبه (8 آذرماه) در هتل نیشکر اهواز برگزار شد، اظهارکرد: شناسایی موانع و چالش‌های شرکت‌های دانش‌بنیان، یکی از وظایف معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری است. ما باید بازارسازی را دنبال کنیم که این کار را تحت عنوان توسعه اکوسیستم کارآفرینی و اقتصاد دانش‌بنیان برنامه‌ریزی کردیم.

وی افزود: از این منظر، بحث توسعه اشتغال نیروهای تحصیل‌کرده را در توسعه کسب و کارهای نوین دنبال می‌کنیم. ما در فصلی هستیم که باید برای وصول توسعه اقتصاد دانش‌بنیان همت کنیم که راهکارهای آن حمایت از استارتاپ‌ها و صنایع خلاق و این است که بتوانیم در صنایعی که ارزش افزوده بالا دارند، سرمایه‌گذاری کنیم و این از رویکردهای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.

قائم مقام معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه برای بهبود فضای کسب و کار به ظرفیت‌های ملی توجه داریم، گفت: ما از سویی صنایع پیشرفته را دنبال می کنیم و از سوی دیگر نیم نگاهی به صنایع خلاق و شرکت‌های دیجیتال داریم که چندان پیشرفته و هایتک نیستند اما ارزش افزوده و اشتغالزایی بالایی دارند. در این زیست بوم اقتصاد دانش‌بنیان تلاش می‌کنیم ابزارهای سیاستی و رویکردهای متنوعی را بکار بگیریم تا بتوانیم در سطوح مختلف، خلق ارزش کنیم.

قادری فر تصریح کرد: وقتی بحث از اقتصاد دانش‌بنیان می‌شود، نباید حتما به سمت اقتصاد هایتک نگاه کنیم. ما مشکل زیادی در اقتصاد لوتک داریم که می‌توانیم جوانان خود را به کار بگیریم. شرکت‌های ارائه خدمات ارزیابی و تجاری‌سازی، کسب و کارهای حوزه خدمات صادرات و تبادل فناوری و فن‌بازار ملی که محل عرضه و تبادل این فعالیت‌ها است ابزارهای ما هستند تا پلاتفورم صنایع خلاق و نوآور که می‌توانند ارزش افزوده بالا و اشتغالزایی ایجاد کنند، مورد توجه قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه حدود 33 میلیون جوان بین 20 تا 30 سال در کشور وجود دارند، عنوان کرد: نرخ تحصیلات دانشگاهی در ایران بالای 5.5 میلیون نفر است و نزدیک به 40 میلیون تلفن هوشمند در دستان ما است که نشاندهنده این است که ما ابزارهای مناسبی داریم اما رویکردهای مناسبی نداشتیم که از این ابزارها استفاده کنیم. ما از طریق اقتصاد دانش‌بنیان به دنبال بالفعل کردن ظرفیت‌هایی هستیم که تاکنون توجه کمتری به آنها شده است.

رییس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: برای تقویت این زیست‌بوم دنبال تقویت اکوسیستم و برداشتن چالش‌ ها هستیم. ترندهای جهانی نشان می‌دهند دنیا امروز چندان به دنبال سرمایه گذاری های کلان نیست، بلکه امروز سرمایه‌های انسانی و نرم‌افزارهای دانش‌بنیان ارزش‌آفرینی می‌کنند؛ ما نیز باید به این تغییرانگارها به سمت کسب و کارهای نوین بیش از گذشته توجه کنیم. امروز نوآوری و فناوری مبنای توسعه شرکت‌ها است.

قادری‌فر اظهار داشت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری سعی دارد در دوره جدید این ادبیات را اجرا کند و در این چهار سال به استارتاپ‌ها و کسب وکارهای نوین که ارزش افزوده بیشتری دارند، توجه کند. کسب و کارهای نو، جوان و جدید هستند که اگر سرمایه کوچکی به آنها تعلق گیرد، جهش بزرگی می‌کنند. در استان خوزستان چقدر توانسته‌ایم با ظرفیت های موجود از این مدل ها الگوبرداری کنیم؟

وی با بیان اینکه حدود سه هزار و 260 شرکت دانش‌بنیان احراز صلاحیت شده در کشور وجود دارد، گفت: این شرکت‌ها تاکنون 30 هزار میلیارد تومان فروش را تجربه و حدود 780 هزار شغل ایجاد کردند. در حوزه فناری اطلاعات، سخت افزارها، الکترونیک، کنترل، بایوتکنولوژی٬ محصولات هایتک و نفت و گاز بیشترین تعداد شرکت‌ها فعالیت می‌کنند. اما در حوزه‌ای مانند انرژی‌های نو، نانو٬ دارو و ... که نیاز روز است، تعداد شرکت‌ها کم هستند و این‌ها زمینه‌هایی است که ایده‌پردازی می‌تواند نقش شرکت‌ها را افزایش دهد.

رییس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: بر اساس شاخص جهانی GII٬ رتبه حضور فضای کسب و کار ایران در فضای دانش‌بنیان یک بهبود 45 پله‌ای را در سال 2017 داشته است و اکنون رتبه 75 را در دنیا داریم. اگرچه بهبود رتبه داشته ایم، اما در بحث خلق ارزش، دارای رتبه 95 هستیم که باید تلاش ما پر کردن این شکاف باشد و نقش شرکت‌های دانش‌بنیان می‌تواند به رفع موانع کسب و کار و پر کردن این شکاف بیانجامد.

وی خاطرنشان کرد: موضوعی که در کشور کمتر به آن توجه شده این است که وقف در علم و فناوری و پژوهش هم می‌تواند ارزش افزوده بالایی داشته باشد و هم از درآمد آن می‌توان زیرساخت‌های فرهنگی را توسعه داد. این معاونت برای شکل‌دهی اکوسیستم ویژه دانش‌بنیان٬ علاوه بر اینکه به دنبال بهبود فضای کسب و کار است، به دنبال توسعه فرهنگ اقتصاد دانش‌بنیان در کشور نیز هست و اگر می‌خواهیم فضای مراکز علمی و پژوهشی را از تولید علم صرف به سمت کارآفرینی و فناوری ببریم، باید به موضوع بازارسازی نیز بپردازیم که برای این کار برنامه هایی داریم.

رییس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بیان کرد: تیرماه امسال برنامه‌ای به نام صنایع خلاق در این معاونت آغاز شد، ما در صنایع خلاق به دنبال این هستیم که حوزه هایی مانند بازی، رسانه، تصویرسازی و ... برای ما خلق ارزش کنند. از برنامه‌های ما، حمایت از توسعه صنایع خلاق است که طی آن شرکت‌هایی که امکان احراز صلاحیت دانش‌بنیانی را به دلیل شرایطی ندارند، در دسته شرکت‌های خلاق ارزیابی شوند.

قادری‌فر با بیان این که سالانه حدود 10 میلیون نفر از مناطق دفاع مقدس درخوزستان بازدید می‌کنند٬ گفت: ما در حوزه میراث سرزمینی و معنوی ایران و استان خوزستان هنوز نتوانسته‌ایم پلاتفورم‌هایی ایجاد کنیم که هم دید تجاری داشته باشند و هم از این میراث، حفاظت و حمایت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اکنون 12 شتاب‌دهنده رسمی و بزرگ در کشور وجود دارد اما سهم خوزستان تقریبا صفر است. وظیفه شتاب دهنده پذیرش ایده، گستردن چتر حمایتی و به موفقیت رساندن فعالیت‌ها یا کسب و کارهایی است که در آینده می‌تواند در قالب یک شرکت دانش‌بنیان فعال باشد. اکنون 17 صندوق پژوهش و فناوری داریم و تقریبا تمام استان‌های بزرگ به جز خوزستان، صاحب صندوق شده‌اند و اگر صندوقی در این استان راه‌اندازی شود، می‌تواند برای شرکت‌ها بسیار کمک‌کننده باشد.

رییس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به وجود 14 ستاد توسعه فناوری در این معاونت٬ تصریح کرد: من از شرکت‌های دانش‌بنیان خوزستان خواهشمندم ارتباط خود را با ما بیشتر کنند.

منبع:ایسنا
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار