کد خبر: ۲۴۳۳۶
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۰ - ۲۲ آبان ۱۳۹۶

۱۰:۲۲/اعلام اسامی جانباختگان زلزله ثلاث باباجانی و سرپل‌ذهاب

 به گزارش آراس پزشکی قانونی استان کرمانشاه اسامی جانباختگان زلزله شب گذشته در ثلاث باباجانی و سرپل ذهاب را به این شرح اعلام کرد: ۱. خورشید احمدی فررزند محمود۲. خاتون فیضی فرزند فرج ۳. مهیار بدری فرزند غریب۴. پوریا ملکی فرزند بهرام۵. تارا رضایی فرزند عابد۶. فلاح میری۷. خاصیه مرادی فرزند رحیم ۸. عزیز مریدی فرزند مصطفی۹. حسن امامی

همچنین اسامی 6 نفر از جانباختگان زلزله شب گذشته در  سرپل ذهاب را به شرح این شرح اعلام کرد:1. زینب فرضی2. مانیسا ویسی فرزند منصور3. فریدون سلطانی فرزند یدالله 4. ابراهیم رمضانی میراحمدی فرزند محمد رشید5 . حدیث کرمی6. میثم کرمی

۱۰:۱۰/ وقوع ۱۱۸ پس‌لرزه در غرب کشور

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی مرادی، رئیس مرکز لرزه‌نگاری با اشاره به زلزله شب گذشته در استان کرمانشاه گفت: کانون این زلزله در شهر ازگله در استان کرمانشاه و در ناحیه خط مرزی و کمی داخل کشور بوده است.

وی با اشاره به اینکه ۷.۳ ریشتر بزرگای زمین لرزه است نه شدت آ‌ن گفت: شدت زلزله با توجه به فاصله شهرها از نقطه مرکزی وقوع آن تفاوت دارد. هر چه از مرکز زلزله دور می‌شویم. میزان زمان لرزش بیشتر می‌شود اما شدت و دامنه آن کمتر می‌شود.

مرادی افزود: این منطقه بسیار لرزه‌خیر بوده و پیش از زلزله شب گذشته یک پس لرزه به بزرگای ۴.۵ ریشتر اتفاق افتاده بود.

مرادی ادامه داد: هر چه دامنه و عمق بیشتر باشد، طبیعتا خسارات نیز بیشتر است. چنین زمین‌لرزه‌هایی گاه تا ده‌ها کیلومتر نیز قابل احساس است.

وی با اشاره به اینکه دستگاه‌های ثبت زلزله در شهرهای مختلف نصب شده است و امکان سنجش در ایستگاه‌های لرزه‌نگاری وجود دارد، گفت: این زلزله دیشب در تهران نیز احساس شد. کسانی که در سازه‌های بلند زندگی می‌کنند؛ بیشتر این مساله را حس کردند تا کسانی که در سازه‌های کوتاه زندگی می‌کنند.

مرادی افزود: احساس زلزله توسط شهروندان رابطه مستقیمی با شرایط آنها دارد. یعنی اگر فرد در حالت خوابیده، ایستاده و یا نشسته باشد یک شدت متفاوت از زلزله را می‌تواند احساس کند.

وی با تایکد بر اینکه پیش لرزه‌ها از ساعت ۲۱ آغاز شده بود، ادامه داد: با وقوع پیش لرزه‌ها مردم آگاه‌تر شده و چون زلزله اخیر اوایل شب اتفاق افتاده تلفات چشم‌گیر نبوده است. کشورهای حاشیه خلیج فارس با توجه به بزرگی زمین لرزه اکثرا آن را حس کرده‌اند.

مرادی درباره تعداد پس‌لرزه‌ها بعد از زلزله اصلی گفت: پس از زلزله اصلی ۱۱۸ پس لرزه تاکنون اتفاق افتاده است که ۴۹ مورد آن بین ۳ تا ۴ ریشتر و ۱۷ مورد بین ۴ تا ۵ ریشتر بوده‌اند. احتمال وقوع پس لرزه‌های بیشتر کماکان وجود دارد و با زلزله‌ای به چنین بزرگی تا ماه‌ها پس‌لرزه‌ها ادامه خواهد داشت و مردمی که خانه‌هایشان آسیب دیده است باید مراقب این مساله باشند هر چند پس لرزه‌ها حداقل یک واحد از زلزله اصلی کمتر است.

10:00/افزایش تعداد کشته‌شدگان زلزله به ۲۱۰ نفر/اعلام آمار فوتی‌ها به تفکیک شهرستان

رضا محمودیان؛ مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، از افزایش تعداد کشته شدگان زلزله شب گذشته به ۲۱۰ نفر خبر داد و گفت: تا این لحظه در شهرستان‌های اسلام آباد ۲۲ نفر، دالاهو ۱۴ نفر، سر پل ذهاب ۱۴۲، قصر شیرین ۱۴ نفر و ثلاث باباجانی ۱۷ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

۹:۳۹/افزایش مجروحان زلزله به ۱۷۰۰ نفر/ اعزام ۱۹ بالگرد به کرمانشاه

به گزارش خبرنگار ایلنا،‌ بهنام سعیدی؛ سخنگوی سازمان مدیریت بحران، در ارتباط زنده تلویزیونی با اعلام افزایش مجروحان زلزله به ۱۷۰۰ نفر، اظهار داشت: تا این لحظه ۲۰۷ نفر جان خود را از دست دادند.

وی با اشاره به اینکه مجروحان این زلزله به مناطقی که پیش بینی شده بود، اعزام شده اند و برخی بستری و برخی دیگر به صورت سرپایی مداوا شدند، خاطرنشان کرد:‌ به محض روشن شدن هوا، تعداد ۱۹ بالگرد برای نجات و یا جا به جایی احتمالی مجروحان به منطقه کرمانشاه اعزام شده است.

سخنگوی سازمان مدیریت بحران ادامه داد: مردم عزیزمان همکاری بسیار خوبی را داشتند و خواهش می کنیم که آرامش خود را حفظ کنند؛ به توصیه‌ها و راهنمایی‌های مسوولان محلی گوش دهند و مسیر را برای رفت و آمد آمبولانس ها باز کنند چرا که ثانیه ها و لحظه ها برای نجات جان افراد حائز اهمیت است.

سعیدی همچنین درباره وضعیت امکانات و خدمات درمانی، گفت:‌ تا این لحظه کمبودی به ما اعلام نشده و اقلام مورد نیاز در استان پیش بینی شده و یا در صورت نیاز از استان های هم جوار فرستاده شده است.

۹:۲۹/وقوع ۹۴ پس‌لرزه در استان کرمانشاه

‌مسئول شبکه لرزه‌نگاری استان کرمانشاه از وقوع حدود 94 پس‌لرزه از شب گذشته تاکنون خبر داد.

به گزارش ایلنا، فرهاد فروزی ‌مسئول شبکه لرزه‌نگاری استان کرمانشاه با اشاره به زمین لرزه بزرگ 7.3 ریشتری شب گذشته ازگله، اظهار کرد: این زمین لرزه ساعت 21 و 48 دقیقه رخ داد.

وی افزود: از آن زمان تا ساعت شش و 44 دقیقه صبح امروز(22 آبان) حدود 94 پس لرزه داشتیم که اکثر آنها در همان منطقه ازگله بوده است.

مسئول شبکه لرزه نگاری استان کرمانشاه با بیان اینکه از این پس لرزه‌ها 12 مورد آن بالای چهار ریشتر بوده  و در کرمانشاه احساس شده است، تاکید کرد: بزرگترین پس لرزه‌ای که تاکنون داشتیم 4.6 ریشتر  و در ازگله بوده است.

فروزی عنوان کرد: اگرچه کانون اصلی این زمین لرزه در ازگله بوده، اما این لرزش گسل‌های منطقه را تحت تاثیر قرار داده و شاهد لرزش‌هایی در سرپل ذهاب، قصرشیرین، پاوه و ... هستیم.

وی از روند کاهشی پس لرزه‌ها از نظر بزرگی و دامنه خبر داد و یادآوری کرد: با این وجود به احتمال زیاد زلزله اصلی و بزرگ همان زلزله 7.3 ریشتری دیشب بوده است.

۹:۲۵/اهدای خون توسط گروه‌های خونی o منفی و o مثبت برای کمک به مصدومان زلزله

رییس سازمان انتقال خون از دارندگان گروه‌های خونی o منفی و o مثبت درخواست کرد که برای کمک به مصدومان زلزله کرمانشاه خون خود را اهدا کنند.

علی‌اصغر پورفتح‌اله در گفت‌وگو با  ایلنا درباره نیاز خونی در مناطق زلزله‌زده گفت: سازمان انتقال خون برنامه آمادگی برای حوادث بحرانی را در کشور دارد. روز گذشته قبل از این حادثه ذخیره خونی در سراسر کشور 7 برابر مصرف روزانه‌مان بود.

او ادامه داد: با 7 برابر مصرف روزانه می‌توانیم بحران‌ها را مدیریت کنیم. شب گذشته با ارسال خون از استان‌های معین ذخیره خون را در استان کرمانشاه افزایش دادیم. در حال حاضر نیز مشکلی در این زمینه نداریم.

رییس سازمان انتقال خون گفت: اولویت اهدای خون با گروه خونی o منفی و سایر گروه‌های خونی‌های منفی و سپس گروه خونی o مثبت است و از مردم درخواست داریم نسبت به اهدای خوان اقدام کنند.

وی افزود: گروه خون o منفی را به همه گروه‌های خونی بدون انجام آزمایش‌های سازگاری می‌توان تزریق کرد. میزان ذخیره گروه‌های o منفی در این ایام بحرانی معمولا کاهش می‌یابد و o مثبت نیز یک گروه خونی دهنده همگانی است.

پورفتح‌اله خاطرنشان کرد: ما انتظار داریم در مراجعه برای اهدای خون، اولویت با این گروه‌های خونی باشد.

۹:۱۴/آمار جان‌باختگان زلزله کرمانشاه به ۲۰۷ نفر رسید

به گزارش خبرنگار ایلنا، آرتین کمالی؛ مدیرکل پزشکی قانونی استان کرمانشاه با اعلام این خبر افزود: تیم‌های پزشکی قانونی در شهرستان‌های استان کرمانشاه مسقر و در حال معاینه اجساد زلزله هستند که تا این لحظه تعداد اجساد معاینه شده به ۲۰۷ تن رسیده است.

وی با اشاره به تعداد اجساد معاینه شده در هر یک از شهرستان‌های استان خاطرنشان کرد: تا این لحظه تعداد اجساد معاینه شده در شهرستان سرپل ذهاب ۱۴۲، اسلام آباد غرب ۲۲، ثلاث باباجانی ۱۵، کرند غرب ۱۴ و قصر شیرین نیز ۱۴ نفر بوده است که در مجموع به ۲۰۷ تن می‌رسد.

۸:۵۲/ ۹ استان آماده امدادرسانی به مناطق زلزله‌زده

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ بهنام سعیدی؛ سخنگوی مدیریت بحران در گفت‌وگو با شبکه خبر گفت: مدارس در استان‌های ایلام و کرمانشاه و همچنین در برخی از شهرهای استان کردستان تعطیل هستند، اما همه ادارات باز بوده و مشغول خدمات‌رسانی هستند.

او ادامه داد: 19فروند بالگرد از اورژانس کشور و سازمان امداد و نجات به مناطق زلزله زده اعزام شده اند.

سخنگوی مدیریت بحران با بیان اینکه استان‌های همجوار نیز نیروهای خود را به منطقه اعزام کرده‌اند گفت: 9 استان به عنوان استان معین در نظر گرفته‌ شده‌اند از جمله استان ایلام، کردستان، لرستان برای خدمات‌رسانی اعلام آمادگی کرده‌اند.

سعیدی خاطرنشان کرد: به استاندار کرمانشاه نیز اعلام شده است تا نیازهای خود را به استان‌های معین اعلام کند.

او با بیان اینکه مردم ضمن حفظ آرامش خود همکاری لازم را با نیروهای امدادی داشته باشند، گفت: 9 استان اعلام آمادگی برای کمک کردند و مراکز درمانی وبهداشتی نیز آماده تحویل مجروحان هستند، اما اولویت اول ما استان کرمانشاه بود که سریعتر اقدامات لازم انجام شود. همچنین بیمارستان‌های صحرایی در حال خدمات‌رسانی هستند.

سخنگوی ستاد مدیریت بحران گفت: اگر تعداد مجروحان بیش از ظرفیت باشد، استان‌های همجوار آمادگی لازم را برای رسیدگی به مجروحان دارند.

سعیدی درباره ارزیابی خسارات احتمالی در منطقه گفت: تیم‌های ارزیاب به مناطق اعزام شده‌اند قاعدتا به زیرساخت‌ها و مناطق مسکونی آسیب رسیده است، اما اولویت اول ما نجات جان مصدومان است و باید بلافاصله و با دقت مصدومان را خارج کرده و به مراکز درمانی اعزام کنند وپس از آن مرحله دوم و ارزیابی خسارات وارده انجام شود.

۸:۳۳/ارائه خدمات مشاوره‌ای برای سلامت روان زلزله‌زدگان

قاسم جان‌بابایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره اقدامات وزارت بهداشت در مناطق زلزله‌زده گفت: یک تیم کارشناس بهداشت در حوزه بهداشت محیط، بهداشت مادران و کودکان و تیم‌های واکنش سریع از وزارت بهداشت به منطقه اعزام شده‌اند.

او ادامه داد: با معاون بهداشت کرمانشاه و استان‌های همجوار هماهنگی‌های لازم برای کنترل وضعیت بهداشت محیط بویژه بهداشت آب انجام دادیم. همچنین بر حضور پزشکان در مناطق روستایی تاکید داشتیم. در حال حاضر نیز بررسی‌های ابتدایی در حال انجام است.

معاون درمان وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: اکیپ‌هایی از وزارت بهداشت نیز در روزهای آینده و پایان آواربرداری‌ها بر بهداشت محیط محل اسکان نظارت خواهند داشت. همچنین تیم‌هایی را برای بهداشت روان بازماندگان و آسیب‌دیدگان به منطقه اعزام خواهیم کرد.

جان‌بابایی با بیان اینکه تیم مدیریت بحران در وزارت کشور تشکیل شده‌است، تاکید کرد: عمده‌ترین کار در این منطقه انتقال مصدومان و وضعیت درمانی آن‌هاست، البته همزمان بهداشت محیط در کنار آن انجام می‌شود. به استان‌های همجوار نیز اعلام شده، تا آماده باشند.

۸:۳۰ / ۲۰۰ کشته و ۱۶۸۶ زخمی

محمودیان (مدیرکل ستاد بحران استان کرمانشاه) آخرین آمار حادثه‌دیدگان زلزله کرمانشاه را به شرح زیر اعلام کرد.

براساس آخرین آمار ستاد بحران استان کرمانشاه؛ تعداد کشته‌شدگان این حادثه به ۲۰۰ نفر و آمار زخمی‌ها به ۱۵۰۰ نفر رسیده است. این درحالی است که بهنام سعید (سخنگوی ستاد مدیریت بحران) آمار کشته‌شدگان تا این لحظه را ۱۶۴ نفر و آمار زخمی‌ها ۱۶۸۶ نفر اعلام کرده است.

هوشنگ بازوند (استاندار کرمانشاه)، اسماعیل نجار (رئیس مدیریت بحران کشور) هم‌اکنون در محل حادثه حضور یافته‌اند.

بیمارستان سرپل ذهاب پذیرای زخمی‌های حادثه شب گذشته است. همچنین آماده‌سازی دو بیمارستان صحرایی برای کمک به مصدومان حادثه آغاز شده است.

 ۷:۲۷/ آمادگی کامل یگان‌های سپاه برای امدادرسانی به زلزله‌زدگان

سردار سرتیپ دوم رمضان شریف در گفت‌وگویی تلویزیونی گفت: یگان‌های سپاه در استان کرمانشاه و ایلام به ویژه نیروی زمینی سپاه از دقایق اولیه زلزله در حال خدمات‌رسانی هستند.

وی ادامه داد: فرمانده کل سپاه نیز به یگان‌های سپاه در استان و استان‌های همجوار دستور داده‌ است تا کمک‌های لازم را به زلزله‌زدگان ارائه دهند.

رئیس روابط عمومی کل سپاه یادآور شد: همچنین قرار است با وزارت راه همکاری خوبی برای بازگشایی راه انجام شود و مجموعه بسیج نیز برای کار امداد و نجات در منطقه حضور دارند.

منبع:ایلنا

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار