کد خبر: ۲۴۲۸۹
تاریخ انتشار: ۲۰:۰۲ - ۱۷ آبان ۱۳۹۶
استاندار خوزستان در کارگاه آموزشی مبانی ابزارها روش های تامین مالی و سرمایه‌گذاری خارجی
شریعتی : مسئولان استانی وضعیت موجود را نپسندد و این مساله در اعمال و رفتارشان نشان دهند و نه فقط در گفتار
آراس- شکوفه پایدار

 کارگاه آموزشی مبانی ابزارها روش های تامین مالی و سرمایه‌گذاری خارجی روز چهارشنبه هفدهم آبان ماه با حضور دکتر غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان،  دکتر سید علی بحرینی مقدم معاون هماهنگی امور اقتصادی توسعه منطقه ای و امور بین‌الملل استانداری خوزستان، مریم فرجی رئیس گروه تشویق و حمایت از سرمایه گذاری خارجی سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران و مدیران و معاونان دستگاه های اجرایی استان در سالن اجتماعات مجموعه بوستان برگزار شد. 

دکتر شریعتی : علاوه بر قوانین دست و پاگیر و بروکراسی اداری، عدم اهتمام لازم برخی مدیران، رضایت دادن به وضعیت موجود و برخوردهای سلیقه ای باعث فرار سرمایه گذاران از استان شده است

در این کارگروه آموزشی روش های مختلف جذب سرمایه و تامین مالی، فرآیندهای قانونی مربوط به سرمایه گذاری در کشور و انواع قراردادهای سرمایه گذاری و فاینانس تشریح شد.

دکتر غلامرضا شریعتی در  کارگاه آموزشی مبانی ابزارها روش های تامین مالی و سرمایه‌گذاری خارجی گفت: مسئولان اهتمامی مضاعفی به موضوع سرمایه گذاری نشان دادند و شرکت شان در این رویداد به منزله درک شان از مسائل امروز کشور است.

رییس شورای صادرات غیرنفتی استان خوزستان تصریح کرد:  فعلا در شرایط حاضر از بودجه کل کشور که در حدود 300 هزار میلیارد تومان است در حدود 250 هزار میلیارد آن صرف هزینه های جاری کشور است و 50 هزار میلیارد آن عمرانی است و در بهترین شرایط بودجه عمرانی کشور تنها 50 درصدش اختصاص داده می شود که در واقع در حددود 8 درصد بودجه کشور بودجه عمرانی است از کشوری با 8 درصد بودجه عمرانی انتظار چه توسعه و اقدام اثر گذاری را می توان داشت؟! 

استاندار خوزستان ادامه داد : این کشور رشد 7 درصدی را چگونه تجربه کند زمانی که سهم پروژه ها ی تملک دارایی سرمایه ای و عمرانی در حد 8 الی 9 درصد باشد.  در این زمینه ها کشور باید به دنبال راهکارهای دیگری باشد. اگر دولت می خواهد رشد توسعه، اشتغال و تولید و درآمد سرانه و رفاه بیشتر را برای آحاد جامعه فراهم کند ، راه دیگر جذب سرمایه گذاری است که راهکاری تجربه شده در دنیا است، جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی و اولین قدم، ایجاد شرایط مناسب برای سرمایه گذاری است.

شریعتی افزود: ابتدا باید امنیت فراهم و شرایط امنی برای سرمایه گذاری ایجاد شود. امنیت سرمایه گذاری فقط مسائل بین المللی ما نیست.. آن یک  سوی مساله  است و قوانین و مقررات داخلی ما سوی دیگر داستان است. 
 
استاندار خوزستان یادآورشد: اینکه مرتب قوانین تغییر نکند و سرمایه گذار را با التهاب و استرس مواجه نکند، قوانین حداقل برای یک الی 2 دهه پایدار باشد و بروکراسی اداری کمتر شود، این از موارد مهم  در امنیت سرمایه گذاری است. 

وی تصریح کرد: برخورد سلیقه ای ما در برخورد با سرمایه گذاری امری دیگر است. مسائل دست و پا گیری که سرمایه گذار  فرار را بر قرار ترجیح داده و احساس می کند این منطقه آمادگی پذیرش برای سرمایه گذاری را ندارد، از لحاظ روحی روانی فرهنگی این شرایط ایجاد نشده و مسئولان  باید این شرایط را ایجاد کنند.

شریعتی ادامه داد: بخشی از شرایط را که مربوط به  نهاد دولت در استان است را فراهم خواهیم کرد  تا سرمایه گذار اطمینان کند در شرایط امنی کار می کند.  تاخود پیگیر و راغب سرمایه گذاری باشد. مشکلاتش را دنبال و مجوزات را پیگیر کند .اما وقتی با موانعی که کارشناس پیش روی او می گذارد مواجه شود ترجیح می دهد به استانی برود که این مشکلات کمتر باشد.
 
شریعتیبیان داشت : ما فعلا در حدی که مسول کار خود هستیم باید گره ها و  گرفتاری هایی که خودمان در امر سرمایه گذاری در استان  ایجاد می کنیم را رفع کنیم و سپس به دنبال اصلاح مقررات ملی و بین المللی آن باشیم. بعضا در استان ما همین حداقل شرایط نیز فراهم نیست و خودمان موانع بسیاری را پیش پای سرمایه گذار می گذاریم.

استاندار خوزستان ادامه داد : تامین منابع مالی از طرق دیگر، شامل فاینانس و خط های اعتباری که این خط های اعتباری داخلی و خارجی می تواند باشد که در این خط های داخلی و خارجی طبیعی است که می تواند تعریف شود که خود پروژه درآمد هایی داشته باشد تا در آینده پاسخگوی نیاز هایش باشد و در عین حال مسائل حاکمیتی مثل آب شرب و ... که دولت متعهد است آنها را انجام شود.
 
شریعتی بیان داشت: در برزیل مالزی و ترکیه و دیگر نقاط این کار انجام شده و نتایج مثمر ثمری داشته است. در عین حال  کشور فقط به این بسنده نمی کند که باید از محل این پروژه درآمد کسب کند. بالاخره دولت درآمدهایی دارد که سال به سال در حال افزایش است و یا برنامه ریزی برای افزایش آن دارد. درحال حاضر در صدد هستیم تولید نفت مان به 4 میلیون بشکه برسد و براحتی ظرفیت نفت کشور می تواند 6 میلیون بشکه باشد که دولت زمان  می خواهد که این کار انجام شود اما آیا تا زمان تحقق این امر باید کشور تعطل شود ؟

استاندار خوزستان ادامه داد: دولت مخازن را توسعه می دهد و مخازن جدید را احداث می کند و تولید نفت را بالا می برد و در همین حین قراردادهای و مسیرهای دیگر را نیز دنبال می کند.
 
شریعتی یادآورشد: در خوزستان چاه های نفت منصوری روزانه 50 هزار بشکه نفت تولید می کند. شرکت مشاور خارجی ادعا کرد که این حجم را به 500 تا 600 هزار بشکه در روز می رساند .این ظرفیتی است که طی 2 تا 3 سال آینده در کشور ایجاد می شود  وشرایطی را فراهم می کند که دولت می تواند نسبت به درآمد های بالقوه ای که برایش فراهم می شود اشتغال موثر ایجاد کند و اقدامات شایانی را برای کشور انجام دهد.
 
استاندار خوزستان تصریح کرد : اینها را هم دولت باید بسنجد و درمناطق نفت خیز جنوب حداقل ظرفیت است که مخازن توسعه داده شود و این 3 میلیون بشکه در منطقه به 5 میلیون بشکه برسد. در غرب کارون فقط 300 هزار بشکه است که می تواند به یک میلیون برسد . در خوزستان رشد و توسعه نفت رشد و توسعه استان را به تبع خودش خواهد داشت و اگر نفت متوقف شود استان را نیز با توقفی مواجه خواهد کرد

وی به ضرورت سرمایه گذاری بخش خصوصی در امر توسعه استان اشاره کرد و گفت:  باید کارگروه فایناس ایجاد شود ، کارگروه سرمایه گذاری در استان نیز ایجاد شود که در حال حاضر کارگروه اشتغال و رفع موانع تولید را داریمو

شریعتی به جذب فایناس برای اجرای پروژه های بزرگ و زیربنایی در استان اشاره کرد و گفت: این مسائل همواره در کشور به صورت متمرکز بوده و به استان ها و مناطق داده نمی شده که باعث می شد استان ها کمتر با آن درگیر باشند و ما باتوجه به اینکه  موضوع استفاده از فرصت های سرمایه گذاری مرتب پیگیری کردیم در حدود یک سال و نیم گذشته 5 مورد فاینانس را در استان پیگیری کردیم که به نتیجه رسیده اند. امید است که با تعهد قانونی که برای استان دیده می شود کارشناسان بیشتری برای این امر آموزش دیده شوند.
 
شریعتی ادامه داد: هرچه تمرکز کمتر باشد و وضعیت فدرال باشد شرایط بهتر می شود تا ظرفیت های استان ها بتواند بارور شود.خوزستان علی رغم داشتن این همه پتانسیل و شرایط ایده آل برای سرمایه گذاری بخش خصوصی و دولتی آنطور که باید و شاید استان درگیر کار برای حوزه های سرمایه گذاری و فاینانس و امثالهم نیست.  ما بعضا مسئولان استان های مختلف را می بینیم که به دنبال این امر هستند و اما در خوزستان آنچنان که باید نیست.

وی تصریح کرد:  مقرر شد با کارگاه شروع شود و مشاور گرفته شود و 70 مورد سرمایه گذاری در استان مورد بررسی قرار بگیرند و در اولویت ها در کشور قرار دهند که تا چند ماهه آینده انجام می شود.هیئت های سرمایه گذاری که وارد کشور می شوند در ابتدا به خوزستان می آیند.انتظار دارم همه دستگاه ها با جدیت کار را دنبال کنند تا استان بتواند به جذب سرمایه گذار بیشتر و فاینانس بیشتر دست یابد.
 
استاندار خوزستان به اجرای پروژه های زیربنایی در استان اشاره کرد و گفت: پروژه بزرگی مثل راه آهن اهواز ایذه شهرکرد اصفهان را داریم. این پروژه در سال 48 با گروه ایتالیایی مشورت شده و گفتند که این توجیه فنی و اقتصادی دارد و 2 خطه برقی ساخته شود اما دنبال نشده و توجیه دار ترین راه آهن نه تنها در کشور بلکه در منطقه است.راه آهنی که توجیه کمتری دارد فاینانس می شود اما این موضوع بدون پیگیری باقی می ماند. 

شریعتی خطاب به مسئولان استان گفت: مسئولان استانی وضعیت موجود را نپسندد و  این مساله در اعمال و رفتارشان نشان دهند و نه فقط در گفتار . استان هایی که قابلیت های کمتری دارند و توجیه سرمایه گذاری ندارند اما موفق به جذب سرمایه گذار بودند.باید  در سطح ملی یک فرد ثابت به طور رسمی به عنوان کارشناس حوزه سرمایه گذاری خوزستان معرفی کنند و با اینکه در سطح ملی همکاری شده اما از طرف ما خیلی خواسته ای عنوان نشده و خود ما پیگیر نبوده ایم.برخی از مسئولان استان از ورود به بحث سرمایه گذاری بخش خصوصی در استان واهمه دارند. آنها خود را درگیر است مسائل نمی کنند که ضررش به استان وارد می شود.:pushpin:یبرخی از مسئولان استان از ورود به بحث سرمایه گذاری بخش خصوصی در استان واهمه دارند. آنها خود را درگیر است مسائل نمی کنند که ضررش به استان وارد می شود.یبرخی از مسئولان استان از ورود به بحث سرمایه گذاری بخش خصوصی در استان واهمه دارند. آنها خود را درگیر است مسائل نمی کنند که ضررش به استان وارد می شود.:small_red_triangle_down:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار