کد خبر: ۲۴۲۱۳
تاریخ انتشار: ۱۷:۵۶ - ۱۵ آبان ۱۳۹۶
رییس مجمع نمایندگان استان خوزستان
خوشبختانه آقای اردکانیان نسبت به اشتباه بودن برخی از سیاست های مدیریت منابع آب اذعان دارند .
تخصیص آب برای اجرای فاز دوم طرح ۵۵۰هزار هکتاری ، تامین حق آبه زیست محیطی رودخانه ها، اصلاح تعرفه های برق ، توقف کامل طرح های انتقال آب ، آبرسانی به شهرهای کم برخوددار استان از مطالبات جدی مردم استان خوزستان از وزیر نیرو است


آراس: عباس پاپی زاده رییس مجمع نمایندگان استان خوزستان در نشست مجمع نمایندگان با دکتر اردکانیان وزیر نیرو و دکتر شریعتی استاندار خوزستان از خوزستان به عنوان استان قطب انرژی کشور یاد کرد و گفت : آقای اردکانیان به وعده خود در خصوص سفر به استان خوزستان پس از رای اعتماد عمل کردند. 

به گزارش آراس؛ پاپی زاده به رویکرد متفاوت وزیر جدید نیرو نسبت به سایر وزرای پیشین اشاره کرد و گفت : رویکرد وزیر نیرو نسبت به مسائل زیست محیطی و مدیریت منابع آب رویکرد تخصصی ، عالمانه و کارشناسانه است . خوشبختانه آقای اردکانیان نسبت به اشتباه بودن برخی از سیاست های مدیریت منابع آب اذعان دارند .

 نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی بیان داشت : موضوعات اساسی استان خوزستان در حوزه وزارت نیرو عدیده است. بحث انتقال آب کارون یکی از خطوط قرمز مردم استان خوزستان است. بحث ریزگردها ، کاهش حق آبه زیست محیطی و کاهش شدید آورد رودخانه های استان خوزستان و کاهش دبی رودخانه ها از معضلات مردم استان خوزستان است که باید تعیین تکلیف شود . 


وی ادامه داد: به طور مثال آورد رودخانه دز از  ۷/۵ میلیارد متر معکب به حدود ۴/۸میلیارد مترمعکب رسیده است که بیش از ۴۰درصد کاهش را نشان می دهد. آورد رودخانه کارون از ۱۱/۷میلیارد متر معکب در بازه زمانی ۳۰ساله به ۶/۷میلیارد متر معکب رسیده است. رییس مجمع نمایندگان استان خوزستان تصریح کرد:شوری آب کارون متناسب با کاهش آورد رودخانه ها افزایش پیدا کرده است .

رییس مجمع نمایندگان خوزستان در ادامه این نشست گفت : شوری آب کارون از ۱۴۰۰میکروموس بر سانتی متر معکب به ۲۷۰۰میکروموس رسیده است.

پاپی زاده یادآورشد : در بحث سدگتوند علیا و عوارض سدسازی بی رویه نیز از جمله مسائل مربوط به وزارت نیرو است که گریبان مردم استان را فرا گرفته است . 

رییس مجمع نمایندگان استان خوزستان بیان داشت : اجرای کامل طرح ۵۵۰هزار هکتاری مقام معظم رهبری مطالبه اصلی مردم استان خوزستان است. متاسفانه تاکنون وزارت نیرو از تخصیص آب مورد نیاز برای اجرای فازدوم طرح ۵۵۰هزار هکتاری خودداری کرده است . در این خصوص به بهانه اجرای این طرح ۳میلیارد مترمعکب از حق آبه رودخانه های استان خوزستان کاهش پیدا کرد که جایگزین آن یک میلیارد متر معکب آب برای اجرای ۲۲۹هزار مترمعکب اختصاص پیدا کرد که عملا استان خوزستان در این مورد نیز متضرر شد.

 رییس مجمع نمایندگان خوزستان در بخشی دیگر از صحبت های خود گفت: عملا وزارت جهاد کشاورزی و موسسه جهادنصر برای تامین آب اراضی فاز دوم طرح ۵۵۰هزار هکتاری با مشکلاتی مواجه شده است .

 وی بیان داشت : در بحث آب شرب استان خوزستان بسیاری از مناطق که در کنار رودخانه واقع شده اند اما از آب شرب بهداشتی برخوددار نیستند‌.

رییس مجمع نمایندگان استان خوزستان بیان داشت : بیش از یک دهه از آغاز طرح آبرسانی غدیر می گذرد اما هنوز این طرح به بهره برداری نرسیده است.

 پاپی زاده به مصوبه پانزدهم فروردین دولت یازدهم در خصوص اختصاص ۲۳هزار میلیارد تومان اعتبار به معضلات آب و فاضلاب استان اشاره کرد و گفت : تاسیسات برق در استان خوزستان دچار فرسودگی شدید شده است . 

رییس مجمع نمایندگان استان خوزستان به افزایش تعرفه در قبوض برق مردم استان خوزستان اشاره کرد و گفت : بر اساس بند ه بودجه سال ۹۵به ازای مصرف هر کیلووات پنج تومان وجه از مشترک خوزستانی دریافت می شود. به عبارتی دیگر از هر مشترک خوزستانی بین ۳۰تا ۳۵۰هزار تومان از این بند وجه دریافت میشود . عایدی دولت از این بند در سال حدود ۸۵میلیارد تومان است . این در حالی است که به دلیل افزایش بی سابقه دمای هوا در چندسال اخیر باید تخفیف هایی اعمال شود .

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با چرا مردم خوزستان باید هزینه تغییر اساسنامه سازمان انرژی های نو را بپردازند. انتظار می رود اعتبار حاصل از این بند را صرف بازسازی شبکه های اصلی و فرعی برق در استان کنند. پدیده ریزگردها باعث شده است که مردم استان برای تهویه هوا متحمل هزینه های فراوانی شوند که این میزان پنج برابر هزینه خنک کنندگان در دیگر استان هاست.

رییس مجمع نمایندگان مردم استان خوزستان در گفت : اغلب مردم استان خوزستان جهت پرداخت رقم های نجومی قبوض برق خود با مشکلات جدی مواجه هستند .در این زمینه باید پیک مصرف استان خوزستان با دیگر استان ها متفاوت باشد . 

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی در پایان ضمن ابراز خرسندی از مواضع و رویکردهای وزیر نیرو نسبت به مسائل حوزه انرژی استان خوزستان گفت: امیدوارم آقای دکتر اردکانیان با اتخاذ رویکرد عالمانه ،کارشناسانه و عادلانه در حوزه مدیریت منابع آب و مسائل زیست محیطی موجبات تحول و توسعه در استان خوزستان را در این موارد فراهم آورد .

حاشیه های تصویری آراس از نشست مجمع نمایندگان خوزستان با وزیر نیرو در اهواز

حاشیه های تصویری آراس از نشست مجمع نمایندگان خوزستان با وزیر نیرو در اهواز

حاشیه های تصویری آراس از نشست مجمع نمایندگان خوزستان با وزیر نیرو در اهواز

حاشیه های تصویری آراس از نشست مجمع نمایندگان خوزستان با وزیر نیرو در اهواز
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار