کد خبر: ۲۲۹۷۹
تاریخ انتشار: ۱۷:۵۸ - ۲۱ شهريور ۱۳۹۶
می بایست بر اساس یک پارادایم فکری و علمی مشکل اساسی در چرخه ی انتخاب مدیران اصلاح شود و دیدگاه مدیریتی در استان خوزستان تغییر کند و بیش از پیش به فکر توسعه و رشد استان باشیم.

آراس_ سارا محسنی

دکترسید رسول صالحی یکی از مدیران سابق استان و از صاحبنظران اقتصادی در گفت و گو با آراس در خصوص تغییر ساختار مدیریتی در استان خوزستان و لزوم حضور مدیران کار آمد در هر یک از دستگاه های اجرایی، اظهار کرد: به طور کلی مدیر کسی است که سیاست ها و استراتژی های مناسب را تبیین می کند و سازمان را از تهدید ها می رهاند. از این سو انتخاب مدیر مهم ترین رکن رسیدن به هدف هر سازمان است. 

وی با اشاره به شاخص ارزیابی تعیین یک مدیر مناسب در سازمان ها، عنوان کرد: در استان خوزستان بیشتر از اینکه نسبت به شخص مدیر انتقاد وارد باشد نسبت به شاخص ارزیابی مدیران انتقاد وارد است، چرا که در هر سازمانی انتخاب مدیر بر اساس دیدگاه های شخصی انجام می شود و دیدگاه ارزیابی برای انتخاب مدیران شایسته نامناسب است.

صالحی اظهار کرد: در مبحث علوم رفتاری در مدیریت؛ مدیران از نظر شخصیت ورفتار در سه دسته؛ عملگرا، توفیق گرا، تعلق گرا تقسیم میشوند که افراد عملگرا؛ باید به هدف خودشان برسند و از شکست هراسی ندارند و با داشتن غرور کمتر ؛ بیشتر به روابط اجتماعی می پردازند تا به دانش اندوزی. افراد و به هر قیمتی میخواهند به هدفشان برسند افراد تعلق گرا؛ دانش بالایی دارند و علاقه مند هستند هدف مشخصی ومنطقی تری را دنبال کنند و افراد توفیق گرا؛ علاقمند به کسب رضایت اجتماع هستند.

شهردار اسبق مسجد سلیمان در ادامه، اظهار کرد: در مناطقی که ساختار سنتی و قومی حاکم است افراد "عملگرا" ؛مناصب مدیریتی را به دست می آورند چرا مناصبات و روابط سنتی بر ضوابط مدیریتی ارجعیت دارد و به هر قیمتی نیز به هدفشان می رسند؟ اما در مناطق پیشرفته جهان از جمله اصفهان درایران که مناسبات قومی وسنتی کمتری دارند، افراد متمایل به توفیق گرا مناصب مدیریتی را به دست خواهند آورد.

وی با تاکید بر تخصص و دانش هر یک از مدیران ارشد دستگاه های اجرایی در استان، گفت: مشکل اساسی استان خوزستان در نبود پارادایم مناسب در نحوه انتخاب و ارزیابی مدیران است و دیدگاه ارزیابی مدیران در استان دچار اشکال اساسی است، باید مدیران ارشد علاوه بر دانش تخصصی سازمان تحت نظارت خود، دانش مدیریت یا علم مدیریت جهت اعمال مدیریت صحیح بر آن سازمان را هم داشته باشند لذا دانش مدیریت در کنار تخصص بسیار حائز اهمیت است.

سید رسول صالحی با اعلام اینکه شاخص انگیزه و شجاعت در مدیران، مهم ترین عامل پیشرفت هرسازمان است، بیان داشت: مدیران بازنشسته یا درشرف بازنشستگی؛ که همچنان به فعالیت های خود ادامه می دهند چه انگیزه ای برای ارتقا و رشد خود دارند؟ متاسفانه مدیران بازنشسته که دیگر توانایی مطلوب در حوزه ی شجاعت و ریسک پذیری را ندارند از مهمترین شاخص های رشد برای توسعه استان غافل مانده اند.

این صاحب نظر اقتصادی در پایان یادآور شد: می بایست بر اساس یک پارادایم فکری و علمی مشکل اساسی در چرخه ی انتخاب مدیران اصلاح شود و دیدگاه مدیریتی در استان خوزستان تغییر کند و بیش از پیش به فکر توسعه و رشد استان باشیم، متاسفانه جریان اشتباه فکری در استان خوزستان حاکم است. بنابر این انتخاب مدیران باید با یک معیار صحیح صورت گیرد نه معیارهای الیگارشی فعلی؛ که نارضایتی هایی بسیاری را به دنبال داشته وباعث عقب ماندگی استان شده است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار