کد خبر: ۲۲۸۷۶
تاریخ انتشار: ۱۳:۰۴ - ۱۹ شهريور ۱۳۹۶
هم اکنون آب فاضلاب در برخی از خیابان‌ها و کوچه‌های شهر شادگان فوران شده و شهروندان را کلافه کرده است، و ما خواستار اقدام فوری شرکت آب و فاضلاب شهرستان شادگان و استان برای رسیدگی به این مسئله مهم هستیم
بحران فاضلاب در شادگان / لزوم اقدام فوری شرکت آب و فاضلاب شهرستان شادگان و استان خوزستانشهردار شادگان گفت: هم اکنون آب فاضلاب در برخی از خیابان‌ها و کوچه‌های شهر شادگان فوران شده و شهروندان را کلافه کرده است، و ما خواستار اقدام فوری شرکت آب و فاضلاب شهرستان شادگان و استان برای رسیدگی به این مسئله مهم هستیم.

بحران فاضلاب در شادگان / لزوم اقدام فوری شرکت آب و فاضلاب

شادگان، شهر تالاب و نخل های بلند، به عنوان بخشی از استان خوزستان، همچون دیگر نقاط این استان بهره مند از منابع نفتی و غیر نفتی است ولی محرومیت هایی که این شهر با آن دست و پنجه نرم می کند بی شک با شرایط خاص آن همخوانی ندارد. شرایط در شادگان به گونه است که در برخی معابر شهر امکان عبور مردم هم مهیا نیست و رودخانه ای از فاضلاب در برخی مناطق آن ایجاد شده که واقعا در شان مردم محروم شادگان نیست.

اگر عنوان شود که این روزها دیگر شمار مشکلات مردم شادگان با عدد و رقم قابل بیان نیست، این را نمی توان در قالب سیاه نمایی طبقه بندی کرد. از فقر، بیکاری، کم آبی و مشکلات آب شرب گرفته تا فاضلاب هایی که با بی تدبیری مسئولان امر در خیابان های شهر سرازیر می شوند؛ همه و همه زندگی و سلامت مردم نجیب این شهر را تهدید می کند.

بحران فاضلاب در شادگان / لزوم اقدام فوری شرکت آب و فاضلاب

بدیهی ترین حق یک شهروند داشتن فضای امن، سالم و مناسب است که این حق با مشکل فاضلاب های روان و بوی نامطبوع، از مردم شادگان سلب شده و آنها را از داشتن کمترین ها محروم کرده است. به نظر می رسد تاکنون پای هیچ مسئول ارشدی در استان به معابر اصلی شهر شادگان باز نشده است تا مشاهده کند که وضع فاضلاب چگونه زندگی عادی مردم را تحت تاثیر قرار داده است.

واقعا مسئولان استانداری به خصوص استاندار و معاون عمرانی آن باید بدانند که حل مشکلات مردمی تنها نشستن پشت درهای بسته و جلسه گرفتن و توبیخ این مسئول و آن مسئول و مچ گیری از آنها بابت ارائه آمار اشتباه نیست زیرا با یک بازدید ساده و البته سرزده از معابر اصلی شادگان، می توان به عمق فاجعه پی برد.

در شادگان خیابان های زیادی با معضل آبگرفتگی معابر و سرازیر شدن فاضلاب ها در سطح خیابانها مواجه هستند، این امر به روستاها و یا مناطق حاشیه شهر محدود نمی شود و در مرکزی ترین نقطه از شادگان  یعنی خیابان ۱۵ خرداد که از اصلی ترین مرکز عبور و مرور شهرستان شادگان به شمار می رود نیز محسوس است. سخت تر آنکه این فاضلاب ها در برخی نقاط به منازل مسکونی برگشت می خورد و بوی متعفن و عوارض بهداشتی آن وارد حریم خانه های مردم شادگان هم می شود. به دلیل قرار گرفتن بازار درخیابان هایی که با مشکل فاضلاب مواجه هستند، در برخی موارد فاضلاب ها به داخل مغازه ها سرازیر می شوند که مغازه داران را به ساختن یک لبه برای جلوگیری از وارد شدن فاضلاب به داخل مغازه مجبور کرده است.

شکستگی لوله‌های آب و فوران فاضلاب در معابر شهر شادگان، عامل تخریب تأسیسات شهری است که به بخش زیرسازی و آسفالت خیابان‌ها نیز خسارت وارد کرده است، البته خسارت مهم تر در حوزه بهداشت است که با ورود فاضلاب به بازار این شهر، که محل عرضه سبزیجات، میوه، موادغذایی و مایحتاج مردم است،باعث شده سطح سلامت و بهداشت این مواد غذایی که در مجاورت فاضلاب های روان شده در خیابان هاست، کاهش یابد.

حسن مزبانی پور، شهردار شادگان، با ابراز نارضایتی از فوران آب فاضلاب در اکثر معابر شهر گفت: جاری شدن آب در سطح معابر شادگان موجب آزار و اذیت شهروندان شده است.

وی با تأکید بر به خطر افتادن سلامت شهروندان اظهار کرد: فوران فاضلاب به معابر سرازیر می‌شود که این امر علاوه بر ایجاد بوی نامطبوع، سلامت شهروندان را به شدت تهدید می‌کند، و باعث نارضایتی شهروندان و رانندگان شده و تردد آنها را با مشکل مواجه کرده است.

مزبانی پور ادامه داد: شهرداری برای بهسازی و آسفالت معابر متحمل هزینه‌های هنگفتی می‌شود اما پس‌زدگی فاضلاب و شکستگی لوله‌های آب در معابر، تخریب و خسارت‌های فراوانی را سبب می‌شود و علاوه بر این بهداشت شهر و شهروندان با مشکلاتی همراه خواهد شد.

شهردار شادگان با اشاره بر خسارات فوران فاضلاب تصریح کرد: فوران فاضلاب‌ها در معابر شهری علاوه بر ایجاد آلودگی و مشکلات بهداشتی برای شهروندان، عمر مفید آسفالت، جوی‌ها و جداول را کاهش داده و باعث ایجاد خسارات و هزینه‌های مدیریت شهری را افزایش می‌دهد.

وی همچنین افزود: شکستگی لوله‌ها و فوران فاضلاب در معابر این شهر علاوه بر نازیبایی، باعث آلودگی محیط‌زیست و شیوع انواع بیماری‌ها در شهر می‌شود ولی تاکنون اداره آبفای شادگان کار مناسبی برای حل این مشکل انجام نداده است.

مزبانی پور در پایان گفت: رها شدن فاضلاب، مشکلی است که در بیشتر خیابان ها و کوچه های شهر شادگان قابل مشاهده است، و ما خواستار اقدام فوری شرکت آب و فاضلاب شهرستان شادگان و استان برای رسیدگی به این مسئله مهم هستیم./شهردارآنلایننظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار