کد خبر: ۲۲۸۴۵
تاریخ انتشار: ۱۷:۴۱ - ۱۵ شهريور ۱۳۹۶
مدیر کل داره کار تعاون و رفاه اجتماعی: اقتصاد به 3 بخش خصوصی، دولتی و تعاون تقسیم می شود. بخش دولتی دچار رکود و اشباع شده است و جایی برای استخدام ندارد لذا باید سعی در توسعه بخش تعاون کنیم. همچنین در واگذاری ها تنها به بخش خصوصی توجه نشود.
آراس-مریم کروشاوی

12 هزار تعاونی در سراسر جهان وجود دارند که طبق آمار های موجود از بین هر 6 نفر یک شخص عضو تعاون است. 45 درصد از مردم اروپا و 36 درصد از جمعیت آمریکا عضو تعاون هستند که این نشانگر اجتماعی بودن تعاون است که مردم را از سراسر جهان دور خود جمع کرده است.

دارایی تعاونی ها در کل جهان 3000 میلیارد دلار است  که 50 درصد آن مربوط  به کشور های اروپایی است. میتوان گفت تعاون تاثیر مثبت خود را بر اقتصاد گذاشته است همانطور که نیوزلند 20 درصد از اقتصاد خود را مدیون تعاون است.

سید نور محمد پور مدیر کل اداره کار تعاون و رفاه اجتماعی  در دوازدهمین همایش تعاون با بیان اینکه استان خوزستان تنها استانی بود که توانست چهار تعاونی برتر در کشور داشته باشد گفت: این تعاونی ها از صفر شروع کردند اما امروز با تلاش و همتی که به کار برده اند توانستند افتخار آفرین باشند. در بحث ارتقا تعاون و نظارت بر این امر تاکید فراوانی صورت گرفته است که بر این اساس یک روز را به عنوان روز نظارت اختصاص داده ایم.

مدیر کل داره کار تعاون و رفاه اجتماعی: اقتصاد به 3 بخش خصوصی، دولتی و تعاون تقسیم می شود. بخش دولتی دچار رکود و اشباع شده است و جایی برای استخدام ندارد لذا باید سعی در توسعه بخش تعاون کنیم. همچنین در واگذاری ها تنها به بخش خصوصی توجه نشود. 

وی ادامه داد: با جدیت در پی ایجاد تعاونی های جدید داریم. ایجاد تعاونی های مولد تولید و اشتغال باید دغدغه نظام باشد زیرا استان علی رغم قابلیت های خود شرایط اشتغال خوبی ندارد. امسال با اجرای طرح های جدید  امیدواریم تا نرخ بیکاری را تک رقمی کنیم.

وی اقدامات مهمی که در زمینه تعاون انجام شده است را چنین تشریح کرد: دوره های آموزشی تحت عنوان برند و بازاریابی در جهت توسعه تعاون برگزار کرده ایم. از دیگر اقدامات در این حوزه می توان به افزایش صادرات به میزان 51.125هزار دلار اشاره کرد. اگر صادرات ما ترقی پیدا کند تعاون نیز جایگاه حقیقی خود را به رسمیت خواهد شناخت. 

مدیر کل اداره کار تعاون و رفاه اجتماعی خاطر نشان کرد: سهم تعاون در اقتصاد کشور می بایست که  25 درصدی باشد، این درحالی است که اکنون سهم 6 درصدی را با آن مواجه هستیم و جای تاسف دارد. لذا با افزایش آمار صادرات میتوان شاهد پیشرفت تاثیر گذاری و سهم تعاون در کشور باشیم. از این جهت امسال طرح اشتغال فراگیر و روستای تعاون جهت توسعه تعاون در دستور کار قرار داده شده است.

محمد پور با اشاره به اینکه سال گذشته بانک ها 52.926 میلیون ریال اعتبار به تعاونی های پرداخت کرده اند، افزود: اجرای طرح گاج باعث ایجاد فرصت شغلی 8700 در استان خواهد شد که از تعاونگران تقاضا دارم از این طرح استقبال  کنند زیرا سهم خوبی از اشتغال  را به استان خوزستان می دهد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار