کد خبر: ۲۲۸۲۸
تاریخ انتشار: ۱۵:۲۶ - ۱۵ شهريور ۱۳۹۶
در دوازدهمین جشنواره تعاونی‌های برتر استان خوزستان مطرح شد:
استاندار خوزستان بیان کرد: خلق ثروت و نوآوری، همچنین عدالت و مشارکت باهم محقق نمی شود جز با گسترش تعاونی ها در مسائل مختلف اقتصادی محقق نمی شود
             
آراس-مریم کروشاوی

دکتر شریعتی استاندار خوزستان در همایش تعاونی های استان به مناسبت هفته تعاون  ضمن تبریک این هفته، عنوان کرد: یکی از آرمان های اصلی جوامع بشریت که بر اساس الگوهای متفاوت بررسی می شود تا نشان دهد جوامع چگونه و به چه سویی در حال حرکت هستند اقتصاد و سرمایه گذاری آن است. برخی بر بخش خصوصی تاکید دارند و برخی جوامع که به حداقل رسیده اند، بخش دولتی را تام قرار می دهند که هر هرکدام در عین وجود مزایایا دارند ضررهایی نیز دارند.

وی تاکید کرد: برخی جوامع بر  مدل های دموکراسی پیش رفته  بررسی می شود که این چنین جوامعی به سمت عدالت اجتماعی و در عین حال خلق ثروت پیش می روند اما در بخش در دولتی تام عدالت وجود دارد اما خلق ثروت و خلاقیت وجود ندارد.

شریعتی اظهار کرد: خلق ثروت و نوآوری، همچنین عدالت و مشارکت باهم محقق نمی شود جز با گسترش تعاونی ها در مسائل مختلف اقتصادی محقق نمی شود که بستر مناسبی برای ترقی سرمایه اجتماعی، اعتماد متقابل، روحیه گروهی و ایجاد شبکه های مطلوب اقتصادی است که زیرساخت های تعاون است که از این طریق به سمت هدف جامعه اسلامی پیش خواهیم رفت. 

استاندار خوزستان تصریح کرد: گسترش بخش تعاون تقارن فراوانی با شعار اقتصاد مقاومتی دارد زیرا مزایای بخش دولتی و هم بخش خصوصی را با هم دارد. یکی از سه گانه مدل های اقتصادی است که مورد تاکید سیاست های نظام است. بنا بود ۲۵ درصد اقتصاد ملی را تعاونی ها تشکیل دهند اما این امر محقق نشد، لذا لازم است نگاه ویژه ای به این موضوع داشت. یکی از اهداف اقتصاد تعاونی ها، دوری لز ثروت اندوزی و مشارکت مردم است تا عدالت اجتماعی ایجاد شود. 

مقام عالی دولت در استان خوزستان افزود: برای بهره گیری از نهاد های بلقوه تعاونی ها باید همه ارگان ها با هم همکاری داشته باشند. ۴ تعاونی امسال برترین تعاونی های ملی کشور شدند که لوح برجستگی استان را به نمایش گذاشتند. 

شریعتی خبر داد: در اقتصاد مناطق روستایی که دولت اهتمام جدی به آن داده، از طریق اعطای وام های بدون بهره و کم بهره به فکر توسعه این امر است. ۱/۵ میلیارد دلار برای اشتغال روستایی ها جهت جلوگیری از مهاجرت روستاییان تصویب شده است و ما منتظریم این اعتبار از محل توسعه ملی در اختیار قرار گیرد.

مختار نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ریشه رفاه هر جامعه در تعاون آن است اظهار کرد: در حال حاضر هر دولتی که بتواند بختک رکود را تبدیل به صعود کند موضوع تعاون را راه حل خود قرار داده است. ما در مجلس این موضوع راددر تصویب برنامه ششم و برنامه بودجه امسال قرار داده ایم و امسال طرح های خوبی برای این موضوع در دست داریم.

وی ضمن تشکر از مرزنشینان بندر امام جهت تشکیل بازارچه مرزی که توانستند عنوان اول را کسب کنند، گفت: من به عنوان منتخب مردم آبادان استدعا دارم در زمینه توسعه و تقویت  کار آفرینان تلاش وافر انجام‌شود زیرا این حوزه باعث ایجاد اشتغال در استان خواهد شد.

گفتنی است ۵۰۶ تعاونی از استان خوزستان ثبت نام کرده اند که از این حیث رتبه پنج کشور را از آن خود کرد و ۲۰۷ تعاونی به مرحله داوری راه یافته اند. همچنین ۱۹ تعاونی که توان رقابت ملی داشته اند به وزارت مورد نظر معرفی شدند.

در پایان از تعاونی های قابل بهرداری استان پرده برداری و از برترین تعاونی ها نیز با اعطای لوح، تقدیر به عمل آمد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار