کد خبر: ۲۱۵۹۲
تاریخ انتشار: ۱۴:۲۲ - ۱۴ تير ۱۳۹۶
قرن هاست مردم خوزستان ضمن دارا بودن فرهنگ ها،گویشها،آداب و مناسک متفاوت در کمال مدارا و مسالمت با همدیگر زندگی کرده و هیچ گاه احساس غیریت و بیگانگی نسبت به یکدیگر نداشته و همواره در موضوعات مهم و اتفاقات سرنوشت ساز یاور و همراه هم بوده و هستند.

قرن هاست مردم خوزستان ضمن دارا بودن فرهنگ ها،گویشها،آداب و مناسک متفاوت در کمال مدارا و مسالمت با همدیگر زندگی کرده و هیچ گاه احساس غیریت و بیگانگی نسبت به یکدیگر نداشته و همواره در موضوعات مهم و اتفاقات سرنوشت ساز یاور و همراه هم بوده و هستند.

معمولا وفاق و همدلی یک جامعه در گرو داشتن شرایطی سازگار و همگن همچون باورها،اعتقادات، فهم صحیح از منافع،خُلق و خوی مشترک و....... است.

استان خوزستان با همه تفاوتهای اجتماعی و فرهنگی تاکنون از میزان قابل قبولی از انسجام و همگرایی در سطح توده مردم برخوردار بوده و هیچگاه شاهد بحران یا بروز مشکلی خاص در این زمینه نبوده، ولی مدتیست،برخی از کسانی که خود را نخبگان قومی می دانند، با نیاتی عمدتا مشخص در حال تمایز گذاری و خط کشی در میان اقوام استان به عنوان اصلی ترین عوامل تعیین کننده مناسبات اجتماعی _سیاسی و سرمایه های اصلی جامعه هستند.

عمده ترین مباحثی که معمولا توسط چنین کسانی(اعم از افراد صاحب منصب و جایگاه یا فعالان قومی) مطرح  می شود تبعیض مدیریتی، اداری،رفاهی و.... است که با یک حساب سرانگشتی و نه چندان پر زحمت، به راحتی می توان کذب بودن ادعای آنها را اثبات نمود.

 وجود افراد با قومیت ها و نژادهای  گوناگون در همه دستگاههای اداری، سازمانها و موسسات آموزشی و.... در مناصب و موقعیت های مختلف، موید پوچ بودن ادعای تبعیض به صورت رسمی و غیر رسمی در نظام اداری و دستگاه سیاست گذاری دولتی و غیر دولتی است.

معمولا اهداف مطرح کنندگان چنین موضوعاتی ناظر بر کسب امتیازات سیاسی و اقتصادی از نظام اداری کشور در راستای منافع شخصی و حلقه محدود اطرافیان از یک سو و مطرح نمودن خود به عنوان ناجی و قهرمان، با قصد همراه نمودن افکار عمومی(قومیتها)جهت چانه زنی به منظور اثبات حقانیت خود و ابتیاع پایگاه اجتماعی از سویی دیگر است.

به عبارتی دیگر،چنین افرادی با طرح شعار دفاع از قومیت ها وحقوق قومی، هدفی جز وجه المصالحه قرار دادن مردم و خواسته های آنان  جهت کسب منافع سیاسی و اقتصادی، دنبال نمی کنند.

به عنوان مثال یکی از نمایندگانی که اخیرا از تبعیض قومی و دفاع از حقوق آنها سخن رانده، تنها در یک مورد ضمن استخدام برادر خود در یکی از ادارات کل استان،لیستی 15 نفره را نیز به همان اداره ارائه نموده و خواستار استخدام همه آنها خارج از ضوابط اداری و استخدامی شده است و جالب تر اینکه همین نماینده، مسولان استان را متهم به بی برنامگی و فقدان استراتژی جهت اداره استان نموده و استاندار را  مورد انتقاد قرار داده که چرا فلان شخص (که یک نخبه دانشگاهی و مدیری توانمند است)مدیر کل یکی از ادارات استان شده است.

حال اگر از همین شخص پرسیده شود استراتژی شما برای اداره استان چیست،بعید به نظر می رسد پاسخی برای گفتن داشته باشد،زیرا کسی که با طرح مباحث قومی و فرقه ای، انسجام اجتماعی، به عنوان یکی از پیش شرط های اساسی توسعه و پیشرفت جامعه را اینگونه هدف قرار می دهد چگونه می تواند ادعای   دفاع از حقوق مردم و دغدغه مشکلات آنها را داشته باشد.

کسی که نمی تواند درک درستی از دلایل عقب ماندگی استان داشته باشد و از درک وجود و لزوم آرامش و ثبات در شرایط فعلی جامعه عاجز باشد،بدون تردید نمی تواند برای توسعه و پیشرفت آن نسخه ای تجویز نماید.   

کسانی که با کسب رای اعتماد مردم به جایگاه های مهم و حساس راه یافته اند و عمده ترین وظیفه آنان فراهم نمودن آرامش و بستر پیشرفت جامعه است، باید قدردان این اعتمادبوده و در حفظ این امانت مهم دقت و مراقبت بیشتری به عمل آورند تا شرایط تداوم خدمت آنها همچنان میسر و پابرجا بماند و تلقی خیانت به مردم و منافع آنان از رفتار و عملکردشان به ذهن متبادر نگردد.

گرچه جامعه مسیر رشد و تعالی خود را به خوبی شناخته و همه اقوام و اقشار همچون گذشته دست در دست یکدیگر موانع و مشکلات را یکی پس از دیگری پشت سر خواهند گذاشت  و عمدتا وقعی به چنین مواضع سطحی و بی پایه نخواهند گذاشت ؛ولی نباید از این موضوع غافل بود که طرح چنین مباحثی در سطح سیاستگذاری و تصمیم گیری، موجب از دست رفتن فرصت ها و به تاخیر انداختن فرایند توسعه و پیشرفت استان خواهد شد و شکی نیست که تداوم این مسائل، هر روز بر حجم مشکلات خواهد افزود.

لفته بچاری
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار