کد خبر: ۱۵۱۳۸
تاریخ انتشار: ۱۴:۱۶ - ۲۳ دی ۱۳۹۵

 احمدی مدیر پروژه ی شرکت مهندسین مشاور پژآب نگار در پروژه ی ابوفاضل شمال شرق اهواز، ضمن بازدید از عملیات شیرین سازی اراضی، در گفت و گو با پایگاه خبری آراس، گفت: املاح موجود در زمین وارد لوله های ریترال می شوند، و از زه کش های درجه سه خارج می شوند تا به مرور زمان این اراضی شیرین شوند.

وی افزود: این مقدار اراضی، از کانال p3 آغاز می شود و شامل 7 کانال درجه دو ، s1 تا s7 می باشد. 
همچنین فعالیت های اجرایی پروژه شامل زه کشی زیر زمینی، عملیات تسطیح اراضی، و احداث کانالت برای انتقال آب و استفاده از سازه های آبیاری زه کشی است. 
احمدی در خصوص شیرین سازی اراضی، تصریح کرد: در قسمت اول این پروژه در خصوص فاز اول طرح 550 هزار هکتاری شامل گرفتن شوری آب و شیرین کردن آن است که پیرو ریترال گزاری با وجود زهکش های زیر زمینی در پروژه های موسسه با فواصل 60 تا 70 متر آغاز شده است.لذا آبشویه زمین های کشاورزی قبل از تحویل به کشاورزان الزامی است.

مدیر پروژه ی شرکت مهندسین مشاور پژ آب نگار اهداف آبیاری زه کشی را بهربرداری محصولات دانست و عنوان کرد: فعالیت اصلی پروژه شامل هندسی سازی و یک پارچه سازی است تا اراضی از آن حالت پراکندگی خارج و با قطعات بزرگتر محصولات بهر برداری و کشت شوند.

احمدی ادامه داد: اگر در هر فصل از سال، قطعات زمین منظم و بزرگترباشند، در این قطعات بهره برداری بسیار آسان تر است و استفاده از ماشین آلات کشاورزی در زمان کاشت، داشت، رداشت، شرایطی بهتری پیدا می کند. بهینه شدن استفاده از ماشین آلات و بالا رفتن راندمان آب به ارائه ی محصول بیشتر نیز در منطقه و کشورمان منتهی می شود. گفتنی است: قرارداد پروژه شهریور ماه سال 93 ، در قالب 4 هزار و 300 هکتار ،پیمانکاران شرکت عمران گستر موسسه جهاد نصر و مشاور آن شرکت پژ آب نگار منعقد شد و تا شهریور سال 96 به کشاورزان تحویل داده می شود.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: