کد خبر: ۱۵۱۲۸
تاریخ انتشار: ۲۲:۳۸ - ۲۲ دی ۱۳۹۵
مطبوعات آزاد و مستقل كه در واقع ابزار بدون هزينه اي هستند در نظام اداري و از طرف ديگر هزينه تخلفات را براي افرادي كه مرتكب تخلف مي شوند را مي تواند بالا ببرد
آراس - شکوفه پایدار

جلسه شوراي اداري استان خوزستان با حضور استاندار خودستان و مسئولين استاني در محل سالن جلسات شهيد هاشمي استانداري برگزار شد.

سید لطف الله هاشمي مشاور استاندار خوزستان و مدير كل حوزه دفتر استاندار خوزستان ضمن عرض تسليت بمناسبت رحلت آيت الله هاشمي رفسنجاني در خصوص تخلفات و فساد اداري گفت: نظام اداري اصولا شكل گرفته با استفاده از منابعي كه در اختيار سازمان ها هست اهدافي را محقق مي كند كه اشتغال و خدمات اجتماعي و درماني و ساير خدماتي است كه زماني درست محقق خواهند شد كه نظام اداري عاري از فساد باشد.نظام اداري به معناي هر گونه سواستفاده از منابع عمومي براي استفاده شخصي از طريق نقض قانون است.

 مدیرکل حوزه استاندار خوزستان بیان داشت : نظام اداری باید از سه محور مورد بررسي قرار مي گيرد: علل فساد اداري، پيامدها و پيشنهادها ف طبق يك رتبه بندي كشور ما از بين ١٦٢ كشور در رتبه ١٣٢ فساد اداري قرار دارد.

هاشمی افزود: بر اساس مطالعات انجام شده بخشي از علل فساد اداری ناشی از فقر  فرهنگي است. علت آن عدم اعتقادات به آموزه هاي اخلاقي و ديني و جهل به قانون و مقررات است. در جامعه ما قانون گرايي خيلي ارزشمند نيست. كسي كه بخواهد با دقت سندي را امضا كند يا در مقابل در خواست هاي غير قانوني جواب منفي بدهد با ديد منفي ديده مي شود. ولي كسي اگر فردي قانون را نقض كند با ديد مثبت به آن نگاه مي شود.

مدیرکل حوزه دفتر استاندار: محدوديت فعاليت هاي مطبوعاتي و سمن ها از عوامل  رواج فساد اداري است
 مدیرکل حوزه استاندار خوزستان ادامه داد : بخش عمده اي ازتخلفات اداري به لخاظ ساختاري است. از همه مهمتر گستردگي  و برزگ بودن  دولت، تمركز گرايي، طولاني بودن مسير، شيوه هاي سنتي در كار و عدم شفافيت و عدم پاسخگويي، ناكارآمدي واحد هاي نظارت و افرادي كه در اين واحدها هستند و از آن جايگاه سواستفاده مي كنند باز مي گردد. محدوديت فعاليت هاي مطبوعاتي و سمن ها از عوامل ديگر رواج فساد اداري است. پيامد اين موارد باعث افزايش هزينه هاي دولت و محدود شدن قدرت خدمات رساني به شهروندان مي شود.

مدیرکل بازرسی و حقوقی استانداری خوزستان تصریح کرد: بسياري از پرونده ها براي  ما سازمان بازرسي فرستاده است كه صورت وضعيت هاي غير واقعي كه مهندس تاظر آن را تاييد كرده است باعث مي شود هزينه ها افزايش پيدا كند.يكي از شيوه هاي رايج تخلفات اداري خورد كردن معاملات است كه به صورت مناقصه انجام نشود يا به صورت ناقص انجام شود، اين مسائل باعث مي سود هزينه هاي دولت افزايش پيدا كند.

مدیرکل حوزه دفتر استاندار یادآور شد: فسادهايي كه در وصول ماليات و ساير درآمدها باعث مي شود درآمدهاي دولت كمتر از آن چيزي باشد كه بايد محقق شود. فساد در نظارت مهندسين ناظر بر پروژه ها ي عمراني كه علاوه بر خسارت هاي مالي به دولت، باعث مي شود شهروندان هم خسارت جاني و مالي متحمل شوند.تخلفات اداري افزايش نارضايتي هاي عمومي و به طبع كاهش مشروعيت نظام را به دنبال خواهد داشت.

مدیرکل بازرسی و حقوقی استانداری خوزستان بیان داشت: پيشنهاداتي براي ارتقاي سلامت اداري بايد بكار بسته شود؛ علل عمده اين تخلفات اداري گسترش حجم دولت و تمركز گرايي است راه حل آن برون رفت از يك طرف و تمركز گرايي و تفو يض اختيار و شناسايي و حذف مراحل زائد كار است.

هاشمی افزود: الكتريكي كردن خدمات و اطلاعات كه باعث خواهد شد ارتباط ارباب رجوع و كاركنان كمتر شود به كاهش فساد و تخلفات اداري كمك خواهد كرد. تقويت واحدهاي بازرسي و نظارت كه در آموزه هاي ديني ما هم هست، آموزش قوانين و مقررات كه بايد در اين راستا آموزش هاي لازم را به افراد ارائه دهيم چرا كه بسياري از تخلفات جهل به قانون است.

مدیرکل حوزه دفتر استاندار خوزستان در پایان افزود: مطبوعات آزاد و مستقل كه در واقع ابزار بدون هزينه اي هستند در نظام اداري و از طرف ديگر هزينه تخلفات را براي افرادي كه مرتكب تخلف مي شوند را مي تواند بالا ببرد.فرهنگ سازي مي تواند در واقع قانون گرايي را ارزشمند كند و فضاي تخلف را تا حدودي كاهش دهد.اميدوار هستيم اين همت وجود داشته باشد تا بتوانيم رتبه اي كه در دنيا داريم را كاهش دهيم و اين انتظار را داريم تا از طريق سامد شكايات ارجاع شود تا نسبت به آن ها رسيدگي شود.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار