کد خبر: ۱۵۱۲۱
تاریخ انتشار: ۱۸:۳۳ - ۲۲ دی ۱۳۹۵
معتادان طیف اصلی سرقت کنندگان این صندوق ها را تشکیل می دهند که متاسفانه مراجع قانونی و قضایی برخورد لازم را با آن ها انجام نمی دهد
آراس:   تاریخچه تولد صندوق های صدقات همزمان با تشکیل کمیته امداد خمینی بود که می توان از این دو به عنوان دوقلوهای امداد و خیریه نام برد؛ با وجودی که طرح این  صندوق ها نماد امداد به نیازمندان است اما این روز ها شاهد مورد بی لطفی قرار گرفتن این صندوق های توسط شهروندان هستیم. به گونه ای که سرقت و تخریب  صندوق ها که حتی به دریافت کمک های مالی کمیته امداد نیز آسیب وارد  کرده است.

 معاون توسعه و مشارکتهای مردمی کمیته امداد امام خمینی خوزستان در گفت وگویی با خبر نگار آراس یکی از علل به سرقت رفتن صندوق های صدقات در دید نبودن این صندوق های اعلام کرد و گفت: ما صندوق هایی در سه ابعاد بزرگ، متوسط  و بزرگ را در سطح شهر در اختیار مردم خیر گذاشتم که صندوق های کوچک و متوسط در مکان های سربسته قرار دارند لذا سرقت از آن ها امکان پذیر نست. اما سرقت و تخریب رایج در صندوق صدقات بزرگ و مستقر در فضاهای باز عمومی است.

محمدرضا علیپور،  ادامه داد: معتادان طیف اصلی سرقت کنندگان این صندوق ها را تشکیل می دهند که متاسفانه مراجع قانونی و قضایی برخورد لازم را با آن ها انجام نمی دهد زیرا می گویند میزان مبلغ سرقت شده از صندوق صدقات در برابر نگه داری روزانه هر کدام از سارقین در زندان  هزینه زیادی برای ما خواهد تراشید و این دلیلی است که  مانع این سرقت ها نشده است.

علیپور وظیفه این نهاد به عنوان امانت دار مردم  را رساندن امانت ها به دست نیازمندن اعلام کرد  و افزود: همانطور که مردم خیر به ما اعتماد می کنند و وجوهی را به صندوق های می ریزند، ما نیز موظفیم که این امانت ها را به دست نیازمندانی که استحقاق دارند و شناسایی شده اند برسانیم و به نوعی پاسخی به این اعتماد مردم داده باشیم. 

وی تصریح کرد: رابطه مستقیمی میان اعتماد و کمک های مردمی موجود است. هرچه این اعتماد بالا برود مشارکت مردمی نیز بالا خواهد رفت. لازم به ذکر است که تعداد این سرقت کنندگان کم است اما با این حال تمهیداتی نیاز است تا حتی این تعداد کم نیز به صفر برسد.

علیپور هدف مدیریت جدید کمیته امداد را کاهش این سرقت ها اعلام کرد و اظهار داشت: ایمن سازی صندوق های صدقات از قبیل قرار دادن درز صندوق از عمودی به افقی جهت سخت کردن خروج پول توسط سارق ، قرار دادن صندوق ها در مکان های دارای دوربین مداربسته مانند بانکها ، همچنین مکان های عمومی و پر ترددی که در طول شبانه روز شلوغ باشد، از اقداماتی است که برای کاهش سرقت از این صندوق ها در نظر گرفته شده است.


وی با بیان اینکه بهتر است که مال خود را سفت بچسبیم و همسایه خود را دزد نکنیم افزود: در حال حاضر 27 صندوق از صندوق صدقات طرح جدید در سطح شهر به صورت آزمایشی قرار داده شده اند. از 11 هزار صندوق در فاز اول قرار بر ایمن سازی 3 هزار صندوق از آن ها هستیم. 
 
معاون توسعه و مشارکت های مردمی کمیته امداد از ایجاد طرح پیامکی برای پرداخت صدقه ها خبر داد و گفت: صندوق های صدقات روشی سنتی برای رساندن کمک ای مردمی به نیاز مندان است. با این حال کمیته امداد به دنبال روش های متنوع برای تمام سلیقه های موجود در جامعه است. با این روش خیرین می توانند با وارد شدن به سامانه به شهر مورد نظر و مورد انتخاب خود مبلغ مورد نیاز را واریز کنند. این روش نیازمند فرهنگ سازی های لازم است. هر چند که زمان زیادی را صرف می کند، در این راه رسانه ها می توانند کمک شایانی را در این خصوص به ما بکنند. این روش باید به گونه ای اجرا شود که باعث کاهش مشارکت های مردمی نشود.


صندوقهای صدقات برای پیشگیری از سرقت ایمن سازی می شوند / مردم خوزستان در 9 ماه  10 میلیارد ریال صدقه دادند
وی در رابطه باعملکرد  9 ماهه کمیته امداد خوزستان عنوان کرد: در این 9 ماه منتهی به پایان سال کل کمک های مردمی در طرح های مختلف، نقدی و غیر نقدی 50 میلیارد و 300 میلیون  ریال بود که10 میلیارد ریال  از آن ها کمک های مردمی در قالب صدقه، 12میلیارد و 400 میلیون ریال در طرح اکرام یتیمان، بیش از 10 میلیارد ریال  زکات، 5/5 میلیارد در قالب مرکز نیکوکاری با محوریت مساجد دریافت کرده ایم.

  معاون توسعه و مشارکتهای مردمی کمیته امداد امام خمینی خوزستان در پایان از رشد صدقات در سال جاری خبر داد و گفت:  دریافتی ها از طریق صندوق صدقات امسال 5 درصد رشد داشته است که این رشد را تا پایان سال به10 درصد خواهد رسید به عبارتی 14 میلیارد ریال دریافت صدقاتی را خواهیم داشت همچنین در ماه رمضان کمک های مالی به جشن عاطفه ها و سایر طرح ها از این طریق رشد  داشته است.

علیپور  مرکز نیکوکاری مساجد را به مانند کمیته امداد کوچک دانست و عنوان کرد: این طرح با هدف احیای مشارکت های مسجدی مردم با مدیریت امام جماعت مساجد جهت گره زدن نیاز نیازمندان به توان توانمدان محل است.


خبرنگار: مریم کروشاوی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار