کد خبر: ۱۵۱۲۰
تاریخ انتشار: ۱۶:۵۴ - ۲۲ دی ۱۳۹۵
سروری و آقایی فوتبال اسپانیا و لالیگا بر مستطیل سبز ، همچنان ادامه داردمراسم انتخاب برترین بازیکن سال 2016 جهان نیز به پایان رسید و همانگونه که انتظار میرفت ، کریس رونالدو بزرگ و لیونل مسی کبیر ، 2 اسطوره تکرار ناشدنی تاریخ فوتبال جهان ، طبق عادت دیرینه 1 دهه اخیر ، به همراه تنی چند از بازیکنان دیگر ، رقابتی نزدیک داشتند و این بار نیز کریس ، با ربودن گوی سبقت از یار وفادار خویش ، صاحب این عنوان ارزشمند شد .
فارغ از اینکه نفرات بعدی و سایر شانس های کسب این عنوان چه کسانی بودند و حق آنها بود یا نه ، قصد دارم باز هم به حکمرانی فوتبال اسپانیا و لالیگا بر بام فوتبال دنیا اشاره کنم .
فوتبال اسپانیا که طی 1 دهه اخیر ، بدون هیچگونه اغراقی تاج سر فوتبال جهان بوده ، درست است که با پیر شدن ستاره هایش ، در رده ملی با افول مواجه شده و دیگر آن شیر تنومند و غران بیشه فوتبال دنیا نیست ، اما در رده باشگاهی ، هنوز لالیگا با همان صلابت و بدون هیچ رقیبی ، با فاصله زیادی از سایر لیگ ها به آقایی و تسلط خویش بر فوتبال دنیا ادامه میدهد .
لالیگا جایی است که بزرگترین بازیکنان دنیا ، هنوز هم بعنوان اولین گزینه بازیگری ، این لیگ و بارسا و رئال را با چنگ و دندان انتخاب مینمایند و همچنان تماشایی ترین بازیها در لیگ اسپانیا به وقوع می پیوندد .
در حال حاضر اهمیت این موضوع به حدی است که اگر قرار است اتفاقی جدید یا شیوه نوینی در فوتبال دنیا تولید شود یا رخ دهد ، میبایست آن را فقط در لیگ اسپانیا و تیمهای رئال و بارسا جستجو کرد نه هیچ جای دیگری .
حتی لیگ جزیره که امسال با بکار بردن شگردهای فراوان ، در سطحی به مراتب بالاتر از سالیان اخیر خویش قرار گرفته ، نتوانسته رقابتی شایسته و شانه به شانه با لیگ اسپانیا داشته باشد .
اگر در این زمستان سرد و یخبندان ، نیم نگاهی به لیست تیم منتخب جهان یا 30  و حتی 50 بازیکن اول دنیا بیندازیم ، ردپایی آتشین از فوتبال اسپانیا را بر برفهای زمستانی فوتبال یخ بسته دنیا مشاهده خواهیم نمود .
اکثر این بازیکنان ، یا اسپانیایی هستند ، یا در لیگ اسپانیا بازی میکنند و یا سالهای اخیر در لیگ اسپانیا راه و رسم بزرگی را آموخته اند و حال که در سایر کشورها و لیگهای معتبر هستند ، نشان از بزرگی و اصالت فوتبالی خویش را همانند سالهای حضور در لالیگا ، حفظ نموده اند .
اگر کمی دقیقتر به لیست سایر بازیکنان نگاهی بیندازیم ، خواهیم دید که تعدادی از آنان نیز ، در سایه همبازی بودن با بازیکنان اسپانیایی و درخشش  بازیکنان اسبق لیگ اسپانیا توانسته اند در این لیست جایی برای خود دست و پا نموده و برای خویش آب و نانی فراهم کنند .
به طرفداران فوتبال اسپانیا و کارشناسان فوتبال دنیا مژده میدهم که تمامی این اتفاقات ، نوید بخش 1 اسپانیای قدرتمندتر از پیش ، در سالهای آتی است .
درست است که دوران درخشش شیرهای پیر بیشه همچون ژاوی  ، اینیستا ، پویول ، کاسیاس ، داوید ویا ، فابرگاس ، راموس و سایر اسطوره ها به پایان رسیده ، ولی این شیرهای نر بیشه و سلاطین واقعی مستطیل سبز ، پیش از بازنشستگی ، آخرین راه و رسم های شکار و فنون تسلط بر دشت را به خوبی به سایر شیرهای جوان بیشه آموخته اند تا نگذارند تاج سروری و سلطه لالیگا بر فوتبال جهان پایان پذیرد و کفتارهای پیر جرات خود نمایی و عرض اندام پیدا کنند .
بدون شک اسپانیا ، خصوصا بارسا و رئال در طی 1 دهه اخیر ، فوتبال جهان را حداقل نیم قرن به جلو پیش رانده اند و این سیر تکاملی و روند رو به رشد ماتادورها ، کاتالانها و مردم باسک همچنان با شتابی دست نیافتنی و با جهشی تصاعدی به مسیر روشن خویش ادامه میدهد  .
 آنچه مسلم است ، فوتبال دنیا بیش از آنچه فکر کنیم ، به اسپانیا و لالیگا مدیون است .

نویسنده...محسن بابادی...تحلیلگر و آنالیزور فوتبال ایران
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار