کد خبر: ۱۴۸۳۱
تاریخ انتشار: ۱۵:۲۸ - ۱۸ دی ۱۳۹۵
آراس: معاون فناوری اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال گفت :هزینه صدور کارت هوشمند ملی در کلان شهرها و تهران 310 هزار ریال (31 هزارتومان ) است و متقاضیان با مراجعه به سامانه ثبت احوال می توانند پیش ثبت نام را رایگان انجام دهند .
صدور کارت هوشمند ملی به عنوان کلید ورود به دولت الکترونیک ازسال 1391در ایران آغازشد و تمام ایرانیان بالای 15 سال واجدشرایط دریافت این کارت هستند. 
در حال حاضر کارت اولی ها (کسانی که تا کنون هیچگونه کارت ملی چه نمونه قدیم و چه کارت هوشمند ملی را ندارند) و همین طور کسانی که کارت آنها مفقود یا تغییراتی درآن از نظر مشخصات ایجاد شده است در اولویت دریافت کارت هوشمند ملی هستند .
اما آنچه مسلم است این است که دریافت این کارت نیز مانند بسیاری از خدمات دیگر هزینه هایی را دارد و گاهی مشاهده می شود که مبلغ مختلفی از متقاضیان گرفته می شود و موجب شده است نارضایتی را در بین مردم ایجاد کند .
حمید پارسایی، معاون فناوری اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال در خصوص رفع ابهامات احتمالی و همچنین اختلاف هزینه های پرداختی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارکرد: متقاضیان دریافت کارت هوشمند ملی باید 200 هزار ریال برای دریافت کارت به خزانه دولت واریز کنند و همچنین 90 هزار ریال هم حداکثر در شهرهای بزرگ و کلان شهرها بابت هزینه تکمیل ثبت نام بپردازند.
وی ادامه داد: چنانچه متقاضی برای دریافت کارت به دفاتر پیشخوان یا پست برای دریافت کارت خود مراجعه کند نیز 20 هزار ریال (به عنوان هزینه صدور کارت) پرداخت خواهد کرد که با این حساب در کلان شهری مانند تهران در مجموع 310 هزارریال باید بابت کارت پرداخت شود.
پارسایی گفت : 90 هزارریالی که در شهرهای بزرگ یا کلان شهرها بابت هزینه تکمیل ثبت نام است ممکن است در دیگر شهرها کمتر باشد ،اما حداکثر این رقم در کلان شهرهاست که همان 90 هزار ریال است . 
وی اعلام کرد:پیش ثبت نام به صورت مراجعه به سامانه ثبت احوال به صورت رایگان و مراجعه به کافی نت ها با پرداخت هزینه های اعلام شده از سوی آنها، انجام می شود و سپس تکمیل ثبت نام در دفاتر منتخب پست و دفاتر پیشخوان دولت و همین طور در شهرهای کوچک در ادرات ثبت احوال انجام می شود .
وی تاکید کرد: در مرحله پیش ثبت نام اگر متقاضی از طریق سامانه www.ncr.ir وارد شود به طور رایگان پیش ثبت نام انجام می دهد؛ اما اگر بخواهد از طریق مراجعه به مکان های عمومی برای استفاده از خدمات اینترنت (کافی نت ها) پیش ثبت نام را انجام دهد، هزینه ای باید پرداخت کند که این هزینه مربوط به سازمان ثبت احوال نیست. 
پارسایی افزود: چنانچه متقاضی برای پیش ثبت نام به کافی نت ها مراجعه کند هزینه ای که دراین مرحله پرداخت می کند همان مبلغی است که از سوی این اماکن دریافت می شود و مربوط به ثبت احوال نیست و متقاضیان باید توجه کنند برای انجام این کار باید یک هزینه متعارف را از مردم مطالبه کنند.
وی تاکید کرد: بنابراین کسانی پیش ثبت نام را از طریق سامانه ثبت احوال انجام ندهند،علاوه بر 31 هزار تومان پرداختی که بیان شد باید هزینه پیش ثبت نام را نیز جداگانه پرداخت کنند . 
پارسایی به متقاضیان دریافت کارت هوشمند ملی توصیه کرد در مرحله پیش ثبت نام از پایگاه ثبت احوال استفاده کنند و این کار را به صورت رایگان انجام دهند.
پارسایی افزود: در صورت مشاهده هرگونه تخلف می توانید موارد را از طریق تماس با شماره تلفن های :رسیدگی به امور دفاتر پیشخوان دولت 61912222-(021)،رسیدگی به امور دفاتر پستی 84470000 -(021) و رسیدگی به امور ثبت احوال 66742876-(021) - 66710270-(021) اطلاع دهند .
وی به کسانی هم که برای دریافت کارت، ثبت نام کرده اند توصیه کرد که برای دریافت کارت خود عجله نکنند زیرا در زمان حاضر کارت کسانی که چهار یا پنج ماه قبل، ثبت نام کرده اند صادر می شود.
پارسایی ادامه داد : کارت های ملی (نمونه قدیم ) تا پایان سال 96 اعتبار دارد و برنامه ریزی شده است که تا 2 سال دیگر برای تمام ایرانیان واجد شرایط بالای 15 سال که شمار آنان 65 میلیون تن است ،کارت هوشمند ملی ، صادر شود. 
قرار است کارت کارت هوشمند ملی تا پایان سال 1397برای تمام واجدین شرایط صادر شود.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار