کد خبر: ۱۲۹۸۹
تاریخ انتشار: ۱۰:۳۷ - ۰۷ آذر ۱۳۹۵
همایش تکریم و پاسداش از «شیخ غافل آل‌کثیر» که 230 سال پیش اولین پایه گذار شبیه خوانی جنوب کشور بود در تالار نیایش شوش برگزار شد.
آراس-احمد جعفری ماجد : همایش تکریم و پاسداش از «شیخ غافل آل‌کثیر» که 230 سال پیش اولین پایه گذار شبیه خوانی جنوب کشور بود در تالار نیایش شوش برگزار شد.

تشابیه، تعزیه یا تئاتر حسینی که با استفاده از ادوات و سایر اشیائی که در واقعه الطف اتفاق افتاد میگویند که در آن مردم، زنان، کودکان و مردان هر منطقه ای به تدارک و تهیه اسباب و زمینه برگزاری آن را می بینند و در یک روز قبل «عاشورا» شروع می شود و به نمایش حوادث کربلا و جزئیات آن می پردازند. این تشابیه تا این روز بعد که تمام یاران و امام حسین(ع) را به تصویر میکشد و در ظهر عاشورا به پایان می رسد.

به گزارش آراس؛ شیخ غافل آل کثیر در بیش از دویست سال پیش به همراه شیخ حسین و یکی دیگر از یارانش به حله سفر می کند. در آن جا با نحوه نمایش شبیه آشنا می شود. او علاقمند می شود این تعزیه را به همراه تمام جزئیاتش به منطقه خود یعنی «بیت چریم» منتقل کند. شیخ غافل تمام اسباب و اساس لازم را از همان جا با خود به بیت چریم می آورد. در سال بعد اولین تعزیه حسینی ایران در بیت چریم اجرا می شود.
همایش پاسداشت پایه‌گذار «تشابیه» شوش؛ اولین شبیه خوانی جنوب کشور برگزار شد

در روز جمعه پنجم آذر ماه از این شخصیت عظیم توسط مردم شوش، فعالان و دوستداران اهل البیت(ع) تقدیر و تکریم شد. در این همایش عکس هایی را از قدیمی ترین تعزیه ها و تشابیه بیت چریم که توسط «ملک آل کثیر» ثبت شدند نمایشگاه عکسی نیز برگزار شده بود. 
در این مراسم مدیر کل امور اجتماعی استان خوزستان با ابراز خرسندی از حضور در یکی قدیمی ترین مرکز حکمرانی تمدن جهانی گفت: شوش به لحاظ تمدنی که دارد شخصیت هایی را همچون شیخ غافل پرورش کرده است. و چه خوش بود اگر از این شخصیت در همان دوران ها تقدیر میشد. امروز بعد از بیش از 200 سال از این شخصیت عظیم تقدیر می شود.

« مهرداد شریف مخمل زاده» در ادامه با اشاره به اهمیت برگزاری این چنین برنامه ها گفت: باید گامی که امروز با برگزاری این همایش در بزرگداشت مرحوم شیخ غافل آل کثیر انجام شد هر سال در دهه اول و این بزرگداشت را در سال‌های بعد داشته باشیم. شیخ غافل در 200 سال قبل توانست با شبیه خوانی ماندگاری قیام امام حسین را تداوم و استمرار ببخشد. 

از دیگر برنامه هایی که در طی این برنامه ها اجرا شد شعر کودکانه، حسینی و حماسی «زهرا سواری» بود که با احساس طفولی و فوران خود توانست اشک ها را بر گونه ها جاری کند. «عزیز محسن کنانی» از دیگر شاعران این مجلس بود که شعر خود را با ابوذیه ای از روز کربلا شروع کرد و با قصیده پایان داد.
رییس مجمع نمایندگان استان خوستان در سخنرانی این بزرگداشت گفت: تجلیل از شخصیت های بزرگ هدف همه ما است و این مهم نیازمند حضور ما است. احیا و برجسته کردن شخصیت‌هایی همچون شیخ غافل، بنیانگذار شبیه‌خوانی در خوزستان ضرورت دارد و باید در این زمینه تلاش و اقدامات بیشتری صورت بگیرد.

«شیخ مجید ناصری نژاد» در تکریم و تخلید شیخ غافل عنوان کرد: شیخ غافل یکی از شخصیت هایی بود که توانست با هنر اثری را خلق کند که برای چندین سال ماندگار بماند و تاثیر بسیاری در میان مردم داشته باشد. شیخ غافل آل کثیر که ۲۳۰ سال پیش شبیه خوانی حسینی را در استان برگزار کرد. برجسته کردن چنین شخصیت هایی در جامعه ضرورت دارد.
ناصری نژاد در حاشیه این مراسم به خبرنگار گفت: از جمله موضوعاتی را که باید پیگیری کرد امر تخریب و عدم توجه به آثار تاریخی است. این امر چه در بافت اصلی و قدیمی شهر اهواز، چه در شوش، خرمشهر، شادگان، حمیدیه، ایذه، دزفول و دیگر شهرهای تاریخی استان که نیاز به عنایت و توجه دارد.
 
محقق و پژوهشگر اهوازی که بخشی از برنامه را به شرح تاریخ خوزستان و حقبه های مختلف تاریخی آن پرداخت و اظهار کرد: مردم خوزستان و به خصوص اهالی بیت چریم از قبل اسلام اقتدار خاصی داشتند و بعد از اسلام با توجه به ارتباطی که وجود داشت اسلام را در آغوش گرفتند. این امر بعد از ورود اسلام و احیا و برگزاری آیین های حسینی و عاشورایی به خوبی نمایان است.
«عارف عبدالله» با اشاره به دوره های مختلف تاریخی خوزستان و دوره هایی که در آن ها آل کثیر بر منطقه تسلط داشت اظهار کرد: شیخ غافل که از این قبیله عریق و دارای تاریخ متولد شده است او با مهارت و توجهی که داشت توانست تاثیر بسیاری را بر منطقه داشته باشد.


همایش پاسداشت پایه‌گذار «تشابیه» شوش؛ اولین شبیه خوانی جنوب کشور برگزار شد

عبدالله با ارائه مستندات و خط نوشته های تاریخی بر اهمیت جغرافیایی شوش تاثیر قبایل آل کثیر از جمله بیت چریم، ناصر و سعد تاکید کرد: آن ها با دانش سیاسی که داشتند توانستند که سال های سال به دور از جنگ و تنش بر منطقه وسیعی تسلط داشته باشند ولی با وجود نقطه های مثبت بسیار، به دلیل نقاط دیگر از جمله نبود سیستم موسسات حکمرانی، اداره بدوی و دیگر عوامل تسلط آن ها پایان یافت.

از دیگر بخش های بسیار خوب این همایش اجرای تئاتر «حکایة ثائر یتکرر کل عام» از گروه نمایش «اگراز» است که نمایشنامه آن ایده پردازی «دکتر حسین عباسی»، نویسندگی و کارگردانی «سیدکاظم القریشی»، بازیگری و تدارکات «سعد غرباوی»، «رزاق طرفی»، «اسحاق حمیدی»، «جعفر حزباوی»، «امینه ناصری»، «عدنان ناصری»، «سید جواد قریشی»، «خزعل ناصری» و «مریم قریشی» بوده است.

«سهام سجیراتی» نقاش و استاد دانشگاه تصاویر قدیم تشابیه شوش در دهه 50 شمسی را از نگاه هنری بررسی کرد و ارتباط آن ها را با اجتماع و تاریخ شفاهی آن دوره را نایان کرد. «هدی عباسی» مجری توانمند صدا و سیما اجرای این همایش را برعهده داشت که دبیر این همایش را قاسم منصور آل کثیر از فعالان میراث فرهنگی بر عهده داشت.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار